خبر

ین ژاپن در برابر دلار، مأیوس شد

ین ژاپن در برابر دلار، مأیوس شد

به دنبال انتشار داده‌های اقتصادی که نشان از کاهش اندک تورم داشت، دلار آمریکا در برابر سایر ارزها و به ویژه ین ژاپن افزایش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، ین ژاپن روز دوشنبه در برابر دلار به پایین‌ترین حد در هشت ماه اخیر رسید.

گفتنی است ارز ژاپن که در شش ماهه اول سال، ۹ درصد در برابر دلار کاهش یافت، پس از اینکه روز جمعه در برابر دلار آمریکا به پایین‌ترین سطح خود از ماه نوامبر رسید، با 0.35 درصد کاهش، سطح 144.82 را برای خود ثبت کرد.

آنچه مسلم است روند افزایشی دلار آمریکا زمانی اتفاق افتاد که داده‌های اقتصادی ایالات متحده در هفته‌ی گذشته کاهش اندک تورم و هزینه‌های مصرف‌کننده را به تصویر کشیدند؛ در واقع، ارز ایالات متحده، پس از کسب حدود 2 درصد افزایش در نیمه‌ی اول سال، در برابر سبدی از ارزها با 0.2 درصد افزایش، به 103.16 رسید.

اما ارز ژاپن در برابر یورو، درست زیر کف قیمت 15 ساله 158 که هفته‌ی گذشته به آن دست یافت، در سطح 158.08 ثابت بود؛ در این بین، سرمایه‌گذاران در انتظار تصمیم‌گیری مقامات ژاپنی در مورد مداخله در بازار ارز هستند.

در همین راستا، شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی ژاپن روز جمعه در آخرین اظهارنظر خود خطاب به وزیران و مقامات دولتی ژاپن تصریح کرد که اقدامات متناسبی را در پاسخ به تضعیف بیش از حد ین انجام خواهد داد.

پل مکل، رئیس جهانی تحقیقات فارکس در HSBC، با تأکید بر اینکه تمرکز بر رشد دستمزد ماه مه ژاپن است که قرار است در 7 ژوئیه منتشر شود، اظهار داشت: «شکی نیست که ین در مداخلاتی نظارتی است.»

ین ژاپن

گفتنی است که مقامات ژاپنی در سال 1998 برای اولین بار، اقدام مداخله‌ای خود را برای تقویت ارز آغاز کردند و در دوره‌ی اخیر نیز تصمیم‌گیری بانک مرکزی ژاپن (BOJ) مبنی بر حفظ سیاست فوق‌العاده سست، ین را به 145 در هر دلار رساند.

گذشته از آن، نظرسنجی بانک مرکزی حاکی از آن بود که همگام با کاهش محدودیت‌های عرضه، و همچنین لغو دستورات محدودکننده‌ی کوویدی که باعث افزایش تولید و مصرف کارخانه‌ها شد، احساسات تجاری ژاپن در سه ماهه‌ی دوم بهبود یافت و این امر به وضوح بیان می‌کند که اقتصاد در مسیر بهبودی پایدار قرار دارد.

در هفته‌ی پیش رو چه داده‌هایی در کانون توجه است؟

تمرکز سرمایه‌گذاران در این هفته بر روی صورتجلسه‌ی نشست ژوئن فدرال رزرو آمریکاست که قرار است در روز چهارشنبه برگزار شود.

گرچه بانک مرکزی در نشست ژوئن خود تصمیم گرفت نرخ بهره را بدون تغییر باقی بگذارد، اما خاطرنشان کرد که هزینه‌های استقراض ممکن است تا پایان سال همچنان تا نیم درصد افزایش یابد.

به علاوه، داده‌های اقتصادی در هفته‌ی گذشته با ارائه‌ی تصویری از اقتصاد انعطاف‌پذیر ایالات متحده، گامی در مسیر کاهش نگرانی‌های مربوط به رکود برداشت.

گفتنی است داده‌های روز جمعه دال بر تورم پایین‌تر از حد انتظار در ماه مه بود، در حالی که هزینه‌های مصرف‌کننده خبر از کاهش ناگهانی می‌دهد و شواهد بیشتری را عرضه می‌کند که افزایش‌های فدرال رزرو، تأثیر مطلوب خود را به جا خواهد گذاشت.

استراتژیست‌های سیتی در یادداشت مشتری با اشاره به روند غیرقابل پیش‌بینی اقتصاد ایالات متحده، بر رشد شگفت‌انگیز شغلی تأکید کردند که بازارهای کار را محدود نگه می‌دارد.

ابزار نظارت CME فدرال نیز بر احتمال 84 درصدی بازارها برای افزایش 25 واحد پایه‌ی فدرال رزرو در نشست جولای خود دلالت می‌کند.

علاوه بر این‌ها، سرمایه‌گذاران همچنین به گزارش فرصت‌های شغلی و گردش نیروی کار یا JOLTS و گزارش حقوق و دستمزد ماهانه در اواخر این هفته توجه خواهند کرد که نقش مهمی در سنجش بازار کار در ایالات متحده خواهد داشت.

داده‌های در کانون توجه

نویسنده: معصومه دانش
دوشنبه 12 تیر 1402 ساعت 13:31
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین