خبر

آیا طلا به 1970 دلار می‌رسد؟

آیا طلا به 1970 دلار می‌رسد؟

با انتشار برخی داده‌های کلیدی در هفته‌ی گذشته، طلا نتوانست زیان هفتگی خود را جبران کند و حتی به پائین‌ترین سطح یعنی 1893 دلار رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» با مروری بر رویدادهای هفته‌ی گذشته در بازار فلزات گرانبها، در مورد نوسانات و چشم‌انداز تکنیکال طلا اینگونه نوشت:

قیمت طلا پیش از آنکه فرصتی یابد تا در روز جمعه بخشی از زیان هفتگی خود را پاک کند، روند نزولی خود را امتداد بخشید و به 1893 دلار رسید که البته پایین‌ترین سطح از ماه مارس بوده است. به علاوه، گزارش‌ ISM PMI در کنار آمار مشاغل ژوئن از ایالات متحده، داده‌هایی کلیدی هستند که می‌توانند عملکرد طلا XAU/USD را در هفته‌ی آینده هدایت کنند، البته چشم‌انداز تکنیکال به روشنی بیان می‌کند که سوگیری نزولی احتمالاً در کوتاه‌مدت دست‌نخورده باقی می‌ماند.

هفته‌ی گذشته چه اتفاقی افتاد؟

در غیاب انتشار داده‌های کلان اقتصادی با تأثیر بالا، بازارهای مالی در روز دوشنبه نسبتاً آرام باقی ماندند و این امر فرصتی را در اختیار طلا قرار داد تا ضررهای هفته‌ی قبل را تثبیت کند.

و اما اظهارات نخست‌وزیر چین، لی کیانگ در معاملات آسیایی روز سه‌شنبه، بسیار اثرگذار بود؛ وی خاطرنشان کرد که چین همچنان در مسیر رسیدن به هدف رشد سالانه‌ی حدود 5 درصد در سال است.

به علاوه، لی با اشاره به اینکه انتظار می‌رود اقتصاد در سه‌ماهه‌ی دوم با سرعت بیشتری نسبت به سه‌ماهه‌ی اول رشد کند، افزود: «چین اقدامات عمل‌گرایانه‌تری را برای گسترش تقاضای داخلی و تحریک نشاط بازار ارائه خواهد کرد». گرچه پیرو اظهارات لی، روحیه‌ی ریسک بهبود یافت، اما در سایه‌ی افزایش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه‌داری ایالات متحده، طلا برای یافتن تقاضا با مشکل مواجه شد.

ناگفته نماند که انتشار داده‌های ایالات متحده، انگیزه‌ی قوی افزایش این اوراق بود؛ چرا که داده‌ها بیان می‌کرد از یک سو، احساسات مصرف‌کننده در ماه ژوئن به میزان قابل توجهی بهبود یافته و از سوی دیگر، فروش خانه‌های نو با سرعتی بسیار قوی‌تر از حد انتظار در ماه می افزایش یافت.

افزون بر آن، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در هنگام سخنرانی در مجمع سالانه‌ی بانک مرکزی اروپا (ECB) در مورد بانکداری مرکزی در روز چهارشنبه به رویکردی تندروانه اشاره کرد که باعث شد طلا XAU/USD به روند کاهشی خود ادامه دهد.

روند نزولی بهای طلا

پاول همچنین بر وجود محدودیت‌های بیشتری ناشی از بازار کار معتقد بود که در راه هستند. وی بر دو افزایش دیگر نرخ بهره تأکید کرد که اکثریت قوی سیاست‌گذاران آن را براساس نمودار نقطه‌ای پیش‌بینی می‌کنند. 

گرچه طلا در ساعات اولیه‌ی معاملاتی اروپا در روز پنج‌شنبه توانست سمت و سویی برای خود بیابد، اما در عین حال، تحت فشار نزولی شدید داده‌های خوش‌بینانه‌ی اقتصاد کلان آمریکا قرار گرفت.

اما در حوزه‌ی داده‌های آماری، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA) اعلام کرد که رشد سالانه‌ی تولید ناخالص داخلی (GDP) برای سه ماهه اول، از برآورد قبلی 1.3 درصد، به 2 درصد افزایش داده است. علاوه بر این، تعداد درخواست‌ها برای دریافت مزایای بیکاری در هفته‌ی منتهی به 24 ژوئن، با 26000 کاهش به 239000 مورد تقلیل یافت.

پیرو انتشار این داده‌ها، شرط‌بندی‌های فدرال رزرو در حوزه‌ی بازده 10 ساله‌ی ایالات متحده، از 3.8 درصد گذشت و بدین ترتیب، طلا (XAU/USD) را به زیر 1900 دلار رساند. اما دیری نپائید که انجمن ملی مشاوران املاک کاهش 2.7 درصدی را در فروش خانه در ماه می گزارش داد که همین امر باعث محدودشدن سود دلار شد. مع‌الوصف، طلا (XAU/USD) توانست به بالای 1900 دلار بازگردد. البته، این بازگشت می‌تواند نشانه‌ای از حد ضررها به زیر 1900 دلار باشد.

با تمام این‌ها، نباید فراموش کرد که کاهش شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) از 4.3 درصد به 3.8 درصد در ماه می، و همچنین کاهش شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو، از 4.7 درصد در همان دوره به 4.6 درصد، داده‌هایی هستند که علاوه بر آنکه حفظ ارزش را برای دلار دشوار کردند، به طلا XAU/USD نیز مجال افزایش تا پیش از آخر هفته را دادند.

طلا و دلار

چشم‌انداز تکنیکال طلا

علیرغم بازگشت روز جمعه، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه در سطحی پائین‌تر از 50 باقی می‌ماند. علاوه بر این، میانگین متحرک ساده 20 روزه (20-SMA) یک تلاقی نزولی را با SMA-100 تکمیل کرد و از این رو، سوگیری نزولی در سایه‌ی این تلاقی برجسته‌تر شد.

حرکت قیمت روز پنج‌شنبه، سطح 1900 دلار (فیبوناچی اصلاحی 38.2 درصدی از آخرین روند صعودی، سطح روانی) را به عنوان پشتیبانی قوی برای طلا XAU/USD تأیید کرد. در صورتی که این جفت به زیر آن سطح سقوط کند، و آن را به عنوان مقاومت به کار گیرد، 1860 دلار (SMA-200) و 1845 دلار (فیبوناچی اصلاحی 50 درصدی) می‌توانند به عنوان هدف‌های بعدی در جهت نزولی دیده شوند.

گذشته از آن، سطح 1,940 دلار (خط روند نزولی، SMA-100) به عنوان مقاومت سخت قبلی، هم‌تراز می‌شود. گفتنی است که بسته‌شدن روزانه بالاتر از این سطح می‌تواند خریداران را جذب کند و در را برای حرکت به سمت یک پله بالاتر و به سطح 1960 دلار (فیبوناچی 23.6 درصدی اصلاحی) و سپس 1970 دلار (SMA-50) بگشاید.

نمودار روزانه طلا

 

 

نویسنده: معصومه دانش
یکشنبه 11 تیر 1402 ساعت 09:28
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین