خبر
 

پیاز یا بذر زعفران را از کجا تهیه کنیم؟

سلب مسئولیت: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز TGJU صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

اگر شما هم با بازار کار و درآمد بالای زعفران، قصد دارید در حوزه کشت و پرورش زعفران فعالیت کنید؛ بدانید که این شاخه چند فوت کوزه‌گری مهم دارد. یکی از این فوت‌ها تهیه بذر زعفران مناسب است. با خرید بذر زعفران مناسب می‌توانید کیفیت و بازدهی محصولات خود را بالا ببرید و در نتیجه، درآمد بیشتری را کسب کنید. پس، باید به دنبال فروشگاهی باشید که از آن بذر مرغوب را بخرید. در ادامه برایتان می‌گوییم که مراحل انجام کار چطور است و در نهایت، کدام فروشگاه برای خرید مناسب است. دانستن این موضوع می‌تواند شما را از پرداخت هزینه‌های بیهوده و اضافی باز دارد.

 images_1684577117_64689b5db6c9d.jpg

بذر یا پیاز زعفران چیست؟

قبل از اینکه با مرکز مناسب برای خرید دانه زعفران آشنا شوید، بهتر است تا درک خوبی از مفهوم آن داشته باشید. به طور کلی، پیاز یا بذر زعفران همان دانه یا محصول زعفران است که آن را در خاک می‌کارید و زعفران را برداشت می‌کنید؛ اما صبر کنید! معمولا کشاورزان از کلمه بذر زعفران زیاد استفاده نمیکنند و فقط از پیاز زعفران استفاده میکنند چون زعفران بذر ندارد ولی در ادامه مقاله اگر از کلمه بذر زعفران استفاده شد، بدانید که منظور پیاز زعفران است.

پیاز زعفران دارای دو نوع کلی است که یکی از آن‌ها برای کاشت، به هیچ وجه به کار شما نمی‌آید. بنابراین، قبل از کاشت نیاز دارید با انواع پیاز زعفران آشنا باشید. بذر زعفران در دو نوعِ ماده و نر وجود دارد. نوعِ نرِ آن، بذرهایی هستند که اگر آن‌ها را بکارید، گل نمی‌دهند و به طور کلی، برای کاشت هیچ فایده‌ای ندارند؛ بنابراین باید دقت کنید که هیچ‌گاه این نوع بذر را برای کاشت به شما نفروشند. 

در مقابل، بذر زعفران ماده همان بذری است که به آن گلِ زعفران هم می‌گویند. به عبارت دیگر، شما با خرید و کاشت بذر زعفران ماده، می‌توانید گل آن را برداشت کنید و محصول خود را بفروشید. نکته‌ای که جالب به نظر می‌آید این است که وقتی شما بذر زعفران ماده را در خاک می‌کارید، به‌صورت خودکار و ممکن است محصول بیشتری برداشت کنید. این موضوع بدونِ هیچ هزینه‌ای و به شرط اینکه بذر را از یک فروشگاهِ خوب تهیه کنید، می‌تواند درآمد شما را افزایش دهد.

نکاتی که کاشت زعفران شما را به نتیجه می‌رساند

قبل از اینکه بخواهید بذر زعفران را برای کشت محصول تهیه کنید، نیاز دارید با نحوه کاشت آن آشنا شوید. اول از همه باید بدانید که بهترین زمان برای کاشت زعفران فصل تابستان است. اگر بخواهیم این موضوع را دقیق‌تر بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم کاشت زعفران از اوایل خرداد تا اواسط مهرماه، زمان بسیار مناسبی برای این کار است و با کشت زعفران در این بازه زمانی، می‌توانید بهره‌وری محصولات خود را افزایش دهید. 

اگر می‌خواهید به بهترین بهره‌برداری محصول زعفران برسید، بهتر است تا کاشت آن را با استفاده از خاک رسی که با شن و آهک مخلوط شده است، انجام دهید. خاک مورد استفاده شما باید شیرین و حاصل‌خیز باشد و طوری تمیز باشد که در آن هیچ علف هرزی پیدا نشود.

مراحلی که باید طی کنید تا به طلای زرد زعفران برسید

بهتر است تا قبل از تهیه بذر زعفران، با مراحل کاشت آن نیز آشنا باشید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا تصمیم بهتری نسبت به مقدار بذر مورد نیاز و برنامه‌ریزی زمانی برای کاشت بگیرید. در این بخش به مراحل کاشت زعفران اشاره خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

 images_1684577184_64689ba054df1.jpg

ضدعفونی پیازِ زعفران 

قبل از هر چیزی و پس از تهیه بذر زعفران، نیاز دارید تا آن را ضدعفونی کنید. این کار به این دلیل انجام می‌شود که بذر از هر نوع قارچ و سمی پاک شده و در نهایت به یک محصول با کیفیت و سالم تبدیل شود. شما می‌توانید این کار را با تهیه قارچ‌کش و سم‌کش‌هایی که در بازار موجود هستند انجام دهید. 

کاشت پیاز زعفران

پس از ضدعفونی کردنِ بذر زعفران، نوبت به کاشت آن می‌رسد. این مرحله یکی از مراحل اصلی این کسب‌وکار است. همانطور که می‌دانید، برای کاشت زعفران نیاز به یک زمین با خاک مناسب دارید که در بخش قبلی به نوع این خاک اشاره شد. نکته قابل توجه این است که اگر برای اولین بار اقدام به کاشت زعفران می‌کنید، بهتر است تا با زمین‌هایی که متراژ کمی دارند شروع کنید و پس از کسب تجربه کافی، اقدام به استفاده از زمین‌های بزرگ کنید. 

برای کاشت زعفران باید چند ردیف چاله در خاک ایجاد کنید و سپس در هر چاله بین ۳ تا ۱۵ پیاز زعفران قرار دهید. توجه داشته باشید که عمق این چاله‌ها باید بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر باشد. هدف از انجام این کار، حفظ بذرها در مقابل گرما و سرما است.

آبیاری بذرها 

پس از کاشت زعفران در اوایل خردادماه، شما باید فرایند آبیاری را از ۱۵ مهرماه شروع کنید. لازم به ذکر است که تاثیر آب‌وهوا روی این موضوع هم کم نیست و بسیاری از کشاورزان، این فرایند را در اوایل مهرماه شروع می‌کنند. همچنین توجه داشته باشید که باید فرایند آبیاری بذرهای زعفران را تا اواسط آبان‌ماه ادامه دهید و مرحله دوم آبیاری را از اسفندماه شروع کنید. علاوه بر این، اگر بارندگی در مکانی که در آن زعفران کاشتید، خوب باشد؛ نیازی به انجام مرحله سوم آبیاری ندارید.

سله شکنی 

شما باید برای خارج کردن گل‌ها از زعفران، با استفاده از تیلر کشاورزی که دارای تیغه‌های افقی هستند، اقدام به سله‌شکنی گل‌های زعفران کنید. این کار باعث می‌شود تا علف‌های هرز اطراف بذرهای زعفران از بین بروند و محصول شما آسیبی نبیند. در نتیجه با این کار می‌توانید محصول سالمی را برداشت کنید.

برداشت زعفران

برداشت زعفران مرحله‌ای است که تقریبا تمامی کشاورزان انتظار آن را می‌کشند و یکی از شیرین‌ترین مراحل کاشت زعفران محسوب می‌شود. معمولا بذرهای زعفران در آبان‌ماه آغاز به گل دادن می‌کنند و نیاز دارید تا به مدت بیست تا سی روز، گل‌های زعفران را به‌صورت روزانه برداشت کنید. 

پیاز یا بذر زعفران را از کجا تهیه کنیم؟

شاید مهم‌ترین موضوع در حوزه کاشت زعفران، جایی باشد که شما پیاز زعفران را از آنجا خریداری می‌کنید؛ زیرا این موضوع می‌تواند روی سلامتِ محصولی که برداشت می‌کنید تاثیرگذار باشد و اگر دقت کافی برای انتخاب مرکزی که باید این محصول را از آن خریداری کنید به خرج ندهید، ممکن است در آینده، هیچ خبری از درآمد کشت زعفران بالا نباشد و علاوه‌براین، ضرر هم بکنید.

خبر خوب این است که می‌توانید با استفاده از ماه‌چین که یک فروشگاه بزرگ برای فروش محصولات زعفران است همچنین سایت ماه کشت، اقدام به خرید بذر زعفران کنید. توجه داشته باشید که شما می‌توانید پیاز زعفران را از این فروشگاه به‌صورت آنلاین هم تهیه کرده و دیگر هزینه‌های اضافی مانند رفت‌وآمد و زمان را نپردازید. در ادامه برایتان می‌گوییم که خرید پیاز زعفران از ماه چین چه کمکی به شما و کسب‌وکارتان می‌کند.

 images_1684577285_64689c05d8078.jpg

مزایای خرید پیاز زعفران از فروشگاه ماه چین 

همانطور که گفته شد، ماه چین و فروشگاه همراه آن، ماه کشت تجربه بالایی در زمینه فروش محصولات کشاورزی مربوط به زعفران دارند. از همین جهت، این فروشگاه‌ها می‌توانند علاوه بر قیمت مناسب و خرید پیاز زعفران سالم، مزایای زیادی به همراه داشته باشد. در این بخش به برخی از اصلی‌ترین مزایای فروشگاه ماه‌ چین و ماه کشت برای خرید زعفران اشاره خواهیم کرد. 

آموزش جامع کشت زعفران و مدیریت آن

ممکن است برای اولین بار باشد که شما قصد کاشت زعفران را داشته باشید و اگر آن را به تنهایی خریداری کنید، احتمال بروز برخی مشکلات برای شما وجود دارد. ماه چین این مشکل را برای شما حل کرده است و با خرید بذر زعفران از این فروشگاه، صفر تا صد مدیریت و کشت زعفران به شما آموزش داده می‌شود. 

حذف واسطه‌های کوچک و بزرگ میان شما و فروشگاه

فروشگاه‌های ماه چین و ماه کشت در تلاش هستند تا واسطه‌ها را برای شما حذف کنند تا محصولات با قیمت‌هایی مناسب به شما ارائه شوند. از همین جهت، شما می‌توانید پیاز زعفران را نیز با قیمت بسیار مناسبی از این فروشگاه تهیه کرده و هزینه اضافی انجام ندهید. 

ارائه برنامه جامع کودی مزارع زعفران 

استفاده از کود در مزرعه زعفران همواره یکی از چالش‌برانگیزترین کارها برای کشاورزان بوده است. خبر خوب این است که با خرید بذر زعفران از ماه کشت، می‌توانید برنامه کودی مناسب مزرعه خود را نیز برداشت کنید و با خیال راحت به کشت و پرورش زعفران بپردازید.

نویسنده: اپراتور
یکشنبه 31 اردیبهشت 1402 ساعت 10:28
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین