شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
تحلیل روزانه بازارهای ارزی
  • آیا نقره قربانی نوسانات بازار فلزات می شود؟

    بازارهای ارزی همچنان معاملات فلزات ارزشمند را تحت تاثیر قرار داده اند و رشد شاخص دلار، قیمت نقره را با کاهش روبرو کرده است. هر اونس نقره برای تحویل در دسامبر در معاملات روز جمعه بازار نیویورک 14.8 سنت یا 0.9 درصد کاهش یافت و در 16.624 دلار بسته شد که سومین کاهش روزانه متوالی بود. این فلز برای کل هفته حدود 4.4 درصد کاهش قیمت داشت. نقره به دلیل نوسانات شدیدش، به فلز شیطان معروف است و شاخص نوسان قیمت 10 روزه این فلز نزدیک به بالاترین سطح از سال 2014 قرار دارد. به نظر می رسد این فلز همانند سایر داراییهای مطمئن مانند طلا و اوراق قرضه دولتی، قربانی نگاه منفی سرمایه گذاران به داراییهای مطمئن شده که ناشی از انتظارات بالاتر برای تحکیم سیاست پولی آمریکاست. شاخص دلار آمریکا روز جمعه تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخهای بهره در نشست دسامبر فدرال رزرو، 0.4 درصد رشد کرد و به 101.25 واحد رسید که بالاترین سطح در 13 سال اخیر بود.

    این شاخص برای کل هفته بیش از چهار درصد افزایش داشت که بزرگترین افزایش هفتگی از مارس سال 2015 بود. افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا هم تاثیر منفی بر فلزات ارزشمند داشت و نقره نتوانست از کاهش فرار کند. همچنین شواهدی از کاهش میزان نقره در صندوقهای سرمایه گذاری وجود دارد که در حمایت از قیمت این فلز نقش موثری داشته اند. روز جمعه گزارش اقتصادی مهمی در آمریکا منتشر نشد و در نتیجه در آخرین روز معاملات هفته و پیش از آغاز تعطیلات سطح نوسان اندکی کاهش یافت تا بازارها پس از نوسانات شدید قیمت که در 10 روز اخیر وجود داشته است، اندکی نفس تازه کنند. آمار تامسون رویترز GFMS نشان می دهد تقاضای جهانی برای نقره از 1.17 میلیارد اونس در سال 2015 به 1.064 میلیارد اونس در سال 2016 کاهش پیدا می کند. فروش سکه و شمش نقره در سال جاری 24 درصد کاهش پیدا کرده و به 222 میلیون اونس می رسد. انتظار می رود میزان عرضه نقره هم در سال جاری میلادی برای چهارمین سال متوالی با کمبود روبرو شود و به 52.2 میلیون اونس بالغ شود.
    از نقطه نظر تکنیکال، بازار نقره در معاملات هفته گذشته کاهش چشمگیری پیدا کرد و پایین سطح 17 دلار را شکست. در حقیقت تا پایان هفته این بازار سطح 16.50 دلار را تست کرد که نشانه بسیار منفی محسوب می شود. با اینهمه این حرکت منطقی به نظر می‌رسد زیرا ارزش دلار آمریکا روند صعودی داشته و انتظارات برای افزایش نرخهای بهره بالاتر رفته است. با این وضعیت به نظر می رسد بازار نقره به سوی قیمت کمتری حرکت خواهد کرد. تا زمانی که بالای سطح 17.50 دلار شکسته نشود، تمایلی برای خرید وجود نخواهد داشت و بازار نقره به حرکت کاهشی ادامه می دهد اما در حال حاضر اندکی وضعیت بیش فروش پیدا کرده است. در شرایطی که قیمتها به کمترین سطح در پنج ماه گذشته سقوط کرده است، فروشندگان نقره همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند. برای خریداران نقره قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند 18 دلار است. برای فروشندگان نقره قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی 16 دلار است. نخستین مقاومت نقره در سطح 17 دلار و مقاومت بعدی در 17.235 دلار قرار دارد. نخستین حمایت نقره در 16.43 دلار کمترین قیمت روز جمعه است و حمایت بعدی در سطح 16.25 دلار قرار دارد.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی