خبر

چشم‌انداز قیمت طلا در چند روز آتی

چشم‌انداز قیمت طلا در چند روز آتی

به دنبال انتشار گزارش شاخص PMI بخش خدمات و بهبود قابل توجه دلار، قیمت طلا پس از کاهش روز قبل، امروز جهش ملایمی را تجربه کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، وب‌سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با رویکرد بررسی نوسانات قیمت فلزات گرانبها اینگونه نوشت: 

قیمت طلا پس از تحمل افت شدید در روز دوشنبه، در چشم‌انداز یک «سه‌شنبه چرخشی» تلاش می‌کند تا جهش ملایمی داشته باشد. اما دلار ایالات متحده (USD) در بحبوحه‌ی محیط بازاری سازگار با ریسک و بازده منفی اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده، در حال تثبیت دستاوردهای بهبود اخیر است.

شاخص PMI بخش خدمات ISM ایالات متحده دلار آمریکا را نجات می‌دهد

پس از اینکه داده‌های PMI بخش خدمات ISM ایالات متحده از انتظارات پیشی گرفت و امیدها برای انقباض بیشتر توسط فدرال رزرو ایالات متحده احیاء شد، دلار ایالات متحده ضررهای اولیه‌ی روز دوشنبه را پاکسازی، و بهبودی خیره‌کننده‌ای را تجربه کرد. در چشم‌انداز این موضوع، قیمت طلا از بالاترین سطح چند ماهه 1810 دلار سقوط کرد و در پایان روز در نزدیکی 1766 دلار قرار گرفت.

ISM اعلام کرد که شاخص مدیران خرید (PMI) بخش تولید در ماه گذشته به 56.5 افزایش یافته که البته این رقم در ماه نوامبر، 54.4 بود. در این بین، اقتصاددانان به دنبال کاهش آن به رقم 53.1 بودند.

شاخص مدیران خرید

داده‌های قوی روز دوشنبه همراه با آخرین گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده، دیدگاه متعصبانه فدرال رزرو را برای افزایش نرخ تجدید کرد و بدین ترتیب، مسیر بازگشت قوی بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده هموار شد که در کنار آن، دلار آمریکا را بالاتر برد. طبق اعلام اداره‌ی آمار کار ایالات متحده (BLS) در روز جمعه، حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در مقابل 200,000 مورد انتظار، تا 263,000 در ماه نوامبر افزایش یافته است.

در زمان نگارش این مقاله، شاخص دلار آمریکا در سطح 105.30 ثابت مانده است و بهبودی را از نزدیک به منطقه 104.10 تثبیت می‌کند. بازدهی شاخص 10 ساله خزانه‌داری ایالات متحده در حدود 3.58 درصد معامله می‌شود که ثبت زیان اندکی را در روز منعکس می‌کند. بدین ترتیب، طلای بدون بهره جذابیت خود را به دلیل انتظارات افراطی فدرال رزرو برای افزایش نرخ از دست می‌دهد.

طلای بدون بهره

دلار آمریکا از افزایش مجدد دلار/ین حمایت می‌کند

پس از صحبت هاروهیکو کورودا، رئیس بانک ژاپن (BoJ) در مورد خروج احتمالی از سیاست پولی فوق‌العاده سست بانک در روز سه‌شنبه، آخرین افزایش قیمت دلار می‌تواند با قیمت پیشنهادی مجدد جفت دلار/ین (USD/JPY) مرتبط باشد. کورودا خاطرنشان می‌کند: «هنگامی که هدف تورم 2 درصد به صورت ماندگار محقق شود، خروج از سیاست فوق‌العاده سست را در نظر خواهد گرفت.» بنابراین، حتی اگرچه گاوهای نر طلا از عقب‌نشینی بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده حمایت می‌کنند، به نظر می‌رسد که افزایش قیمت طلا محدود شده است.

با نگاهی به آینده، باید دید که آیا دلار آمریکا می‌تواند شتاب بهبود خود را تقویت کند، زیرا کاهش محدودیت‌های کووید توسط چین همچنان نویدبخش احساسات گسترده‌تر بازار است. با این حال، واکنش معامله‌گران اروپایی به تجدید‌نظر تندروانه‌ی فدرال رزرو می‌تواند موج خرید جدیدی را در دلار آمریکا ایجاد کند که باعث ازسرگیری کاهش اصلاحی قیمت طلا خواهد شد.

دلار و طلا

چشم‌انداز فنی قیمت طلا با نگاهی به نمودار چهار ساعته

نمودار چهار ساعته بیانگر آن است که نوسانات و جزر و مد حاکم علیه خریداران طلا در روز دوشنبه تغییر کرد و باعث شد که قیمت طلا از شکل‌گیری گُوِه در حال گسترش، عقب‌نشینی کند، زیرا بر اساس بسته‌شدن کندل چهار ساعته به زیر خط روند صعودی حمایتی در سطح 1797 دلار بسته شد.

البته فروش یکجا، میانگین متحرک ساده 21 را که اکنون به 1789 دلار رسیده است، کاهش داد، در حالی که 50-SMA افقی با قیمت 1769 دلار به کمک معامله‌گران خوش‌بین طلا آمد.

از سوی دیگر، اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) در زیر سطح 50.00 ثابت باقی می‌ماند که حاکی از آن است که در کوتاه‌مدت فضای بیشتری برای نزول وجود دارد.

اگر پشتیبانی 50-SMA از بین برود، فروشندگان می‌توانند 100-SMA را با قیمت 1764 دلار به چالش بکشند. حمایت خط روند فزاینده در 1757 دلار، سطحی است که برای خرس‌ها باید شکسته شود. شکست مداوم زیر این رقم می‌تواند باعث نزول جدید به سمت هدف الگویی 1732 دلاری شود.

و در نهایت، رقم گرد 1800 دلاری به رادار خریداران بازگشته است.

نمودار 4 ساعته طلا

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 15 آذر 1401 ساعت 09:32
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین