خبر

سکه بالای 17 میلیون تومان باقی ماند/ جهش قیمت دلار در بازار رسمی

سکه بالای 17 میلیون تومان باقی ماند/  جهش قیمت دلار در بازار رسمی

اقتصادنیوز : قیمت دلار امروز دوشنبه 7 آذر ماه مسیر رشد را دنبال کرد.بازار سکه هم امروز شاهد دو نیمه متفاوت بود.نیمه اول هجومی و نیمه دوم تدافعی.

به گزارش اقتصادنیوز ، فنر قیمت دلار در سومین روز هفته در رفت. گفته می شود اسکناس آمریکایی که چند روزی را در یک محدوده خاص سپری کرده بود امروز دوشنبه ۷ آذر آرایش صعودی به خود گرفت.

سیگنال بازارهای همسایه و نرخ درهم به دلار تهران 

به عقیده برخی از تحلیلگران بازار، افزایش قیمت دلار در بازار های همسایه و از سوی دیگر پیشروی نرخ حواله درهم زمینه ساز تقویت هیجانات ارزی در بازار امروز بوده است.

بازار اجاره کارت ملی هم داغ شد!

همزمان با افزایش قیمت دلار با توجه به فاصله قیمت دلار رسمی و بازار آزاد  بازار اجاره کارت ملی هم داغ شد.امروز خبرگزاری ایسنا در گزارشی درباره اجاره 800 هزار تومانی کارت ملی برای خرید 200 دلار نوشت: بررسی‌های میدانی از بازار ارز  نشان می دهد بازار خرید دلار سهمیه‌ای و اجاره کارت ملی با این هدف داغ است. به‌گونه‌ای که 800 هزار تومان برای اجاره کردن کارت ملی پرداخت می‌شود.

جهش قیمت دلار در بازار رسمی

در بازار رسمی هم نرخ دلار امروز هم مانند روز گذشته جهش پیدا کرد. قیمت خرید دلار صرافی ملی امروز در محدوده 31 هزار و 740 تومان معامله شد. قیمت مذکور نسبت به روز قبل  تقریبا 200 تومان بالاتر بود. 

قیمت فروش دلار آمریکا  در صرافی ملی امروز یک کانال بالا رفت و با  32 هزار و 59 تومان معامله شد. روز گذشته دلار صرافی ملی در محدوده 31 هزار و 858 تومان به فروش رسیده بود. 

در بازار توافقی هم نرخ دلار امروز در مقایسه با روز قبل رشد کرد. هر برگ اسکناس آمریکایی به صورت توافقی ظهر امروز به یک قدمی کانال 34 هزار تومان رسید و در حول و حوش 33 هزار و 970 تومان مبادله شد. نرخ دلار توافقی در واپسین ساعات معاملات امروز در محدوده 33 هزار و 860 تومان بسته شد که نسبت به روز گذشته تقریبا 183 تومان بالاتر بود.روز یکشنبه نرخ دلار توافقی در محدوده 33 هزار و 677 تومان به کار خود پایان داده بود . 

قیمت دلار در بازار متشکل ارزی هم امروز مانند سایر بازارها بالا رفت. نرخ دلار متشکل امروز در زمان نوشتن این گزارش در محدوده 33 هزار و 500 تومان به فروش رسید. در واپسین ساعات معاملات روز گذشته قیمت دلار متشکل بر روی 32 هزار و 950 تومان ایستاده بود.

سیگنال وزارت خارجه به بازار دلار / ردپای نرخ تورم و نقدینگی در بازار ارز 

ناصر کنعانی امروز در نشست خبری خود  از عدم همکاری ایران با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل همکاری خبر داد. عده ای از معامله گران مدعی بودند که نرخ دلار در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه به سمت بالا حرکت کرده است. این دسته از بازیگران ارزی می گفتند ممکن است تنش های سیاسی غرب و ایران بیشتر شود. با این حال برخی از فعالان بازار  می گفتند به نظر می رسد دلیل رشد قیمت دلار ناشی از افزایش تورم و حجم نقدینگی باشد. 

هوای گرگ و میش برجام در بازار دلار 

سرنوشت برجام نیز همچنان در هاله ای از ابهام است.روزنامه اسرائیلی هاآرتص امروز در مورد مذاکرات هسته ای نوشت: نزدیکی فزاینده ایران و روسیه به طور چشمگیری احتمال امضای توافق هسته‌ای جدید با تهران را تضعیف کرده است. ارزیابی فعلی اسرائیل این است که شانس ایالات متحده و اروپا برای دستیابی به چنین توافقی در حال حاضر "نزدیک به صفر" است، اگرچه این ایده به طور قطعی از روی میز حذف نشده است.

خبر مهم بانک مرکزی در خصوص ارز تولیدکنندگان و تجار

بانک مرکزی امروز از تصمیم جدید خودرونمایی کرد.با تصمیم بانک مرکزی و به منظور تامین ارز (اسکناس) موردنیاز تولیدکنندگان و تجار برای تامین هزینه های مرتبط با امور تجاری، سقف فروش ارز بصورت اسکناس به اشخاص دارای کارت بازرگانی معتبر، از 2000 یورو به 6000 یورو افزایش یافت.

پیشروی قیمت طلا در بازار

قیمت اونس طلا امروز در حول و حوش 6 دلار بالا رفت  و در محدوده 1762 دلار معامله شد. در بازار داخلی ایران هم عصر امروز قیمت طلا 18 عیار  با 1 میلیون و 543 هزارو 300 تومان مبادله شد.این قیمت در مقایسه با روز قبل 7 هزار و 300 تومان افزایش پیدا کرده بود. 

دو نیمه متفاوت در بازار سکه/ یک نیمه هجومی یک نیمه دفاعی 

بازار سکه هم امروز شاهد دو نیمه متفاوت بود.نیمه اول هجومی و نیمه دوم تدافعی. قیمت سکه در نیمه اول معاملات نقدی امروز شاهد پیشروی قیمت سکه بود.سکه بازان امروز از مرز مقاومتی 17 میلیون و 200 هزار تومان عبور کردند و در نیمه ظهر قیمت سکه به 17 میلیون و 300 هزار تومان رسید. 

با شروع نیمه دوم معاملات نقدی از سرعت افزایشی قیمت سکه کاسته شد و قیمت سکه از  محدوده  یاد شده عقب نشینی کرد . با این حال سکه بازان امروز توانستند کانال 17 میلیون تومان را حفظ کنند. قیمت هر قطعه سکه امامی در واپسین ساعات معاملات نقدی امروز 17 میلیون و 50 هزار تومان بود که نسبت به روز یکشنبه ثبات را نشان می دهد 

عده ای معامله گران مدعی بودند عقبگرد قیمت سکه بورسی زمینه ساز کاهش هیجانات سکه بازان بوده است. قیمت سکه در بورس کالا که روز گذشته وارد کانال 17 میلیون تومان شده بود در بازار امروز کانال مذکور را از دست داد و در محدوده 16 میلیون و 960 هزار تومان به فروش رسید. 

منبع:
دوشنبه 7 آذر 1401 ساعت 21:15
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین