خبر

شاخص دلار، روند قبلی را معکوس کرد

شاخص دلار، روند قبلی را معکوس کرد

شاخص دلار آمریکا پس از روند شدید اصلاحی در روز قبل، امروز روند صعودی را در پیش گرفت و به بالای سطح 113.00 رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس‌استریت» در تحلیل خود پیرامون شاخص دلار، به کاهش روز پیش اشاره کرد و افزود: دلار که با شاخص دلار آمریکا(DXY) دنبال می‌شود، بخشی از کاهش شدید روز چهارشنبه را پشت سر می‌گذارد و در روز پنج‌شنبه به باند 113.75 الی 80 صعود می‌کند.

نگاه شاخص USD اکنون به داده‌هاست

پس از اصلاح حاد چهارشنبه، شاخص دلار روند صعودی خود را از سر گرفت و در بحبوحه‌ی از سرگیری لحن ضعیف در ریسک‌پذیری و حرکت به سمت صعود در سراسر منحنی ایالات متحده، به سوی بالای 113.00 صعود کرد.

در واقع، دلار حرکت اصلاحی روز چهارشنبه را پشت سر گذاشته و دوباره حوالی عدد 114.00 تمرکز می‌کند؛ علت این حرکت آن است که سرمایه‌گذاران همچنان به ارزیابی موضع سخت‌تر و طولانی‌تر فدرال رزرو ادامه می‌دهند. گفتنی است که واکنش «فنی» روز چهارشنبه با توجه به شرایط اشباع خرید DXY در جلسات گذشته، انتظار می‌رفت.

شاخص دلار

در اطراف دلار آمریکا به دنبال چه چیزی باشیم؟

نگاه به نمودارهای نوسان قیمت بیانگر آن است که گاوها (سرمایه‌گذاران امیدوار به افزایش قیمت‌ها) پس از اصلاحات چهارشنبه دوباره دست بالا را می‌گیرند و دلار را وادار می‌کنند تا تمرکز خود را مجددأ روی مانع 114.00 و فراتر از آن تغییر دهد.

صرف‌نظر از کندی احتمالی در فعالیت اقتصادی و کاهش شتاب در بازار کار، به نظر می‌رسد حمایت از موضع مثبت اساسی دلار در گرو اعتقاد راسخ فدرال رزرو به حفظ نرخ‌های افزایشی است و این نرخ‌ها تا زمانی به روند افزایشی خود ادامه می‌دهند که تورم به خوبی تحت کنترل در آید.

با نگاهی به سناریوی کلان‌تر، به نظر می‌رسد که دلار با واگرایی فدرال رزرو در مقابل اکثر همتایان خود در G10 و ظهور مجدد ریسک‌گریزی تقویت شده است.

دلار و ریسک‌گریزی

ارزیابی سطوح مربوط به شاخص USD

در حال حاضر این شاخص 0.92% در 113.75 پیشروی می‌کند و شکست 114.76 (بالاترین سطح 2022 در 28 سپتامبر)، عدد گرد 115.00، و پس از آن سطح 115.32 (بالاترین سطح از می 2002) را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر در جهت نزولی، رقابت بعدی با 109.35 (کمترین سطح هفتگی 20 سپتامبر) و بعد با 107.68 (کمترین قیمت ماهانه 13 سپتامبر) و در نهایت 107.58 (کمترین سطح هفتگی 26 آگوست) مطابقت دارد.

نویسنده: معصومه دانش
پنجشنبه 7 مهر 1401 ساعت 12:47
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین