خبر

طلای سیاه، سبز شد

طلای سیاه، سبز شد

به دلیل نزدیک‌شدن به فصل سرما و نگرانی در مورد عرضه محدود انرژي، نفت امروز افت 1 درصدی خود را جبران کرد و بهبود یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از خبرگزاری رویترز، نفت روز پنج‌شنبه پس از افت 1 درصدی در جلسه قبل، بهبود یافت؛ علت این روند بهبودی آن است که در آستانه فصل زمستان، نگرانی‌‌ها در مورد عرضه‌ی محدود باعث شده که به منظور کاهش رکود جهانی، اقدامات مؤثری انجام شود.

بهای معاملات آتی نفت برنت در ساعت 0657 GMT با 0.2 درصد افزایش یا 15 سنت، به 89.98 دلار در هر بشکه رسید و ضررهای خود را در معاملات اولیه آسیا جبران کرد. در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 10 سنت افزایش به 83.04 دلار رسید.

پس از اینکه فدرال رزرو آمریکا برای سومین بار، نرخ بهره را 75 واحد پایه افزایش داد تا تورم را مهار کند و نشان داد که هزینه‌های استقراضی در سال جاری همچنان در حال افزایش است، هر دو معیار در روز چهارشنبه به پایین‌ترین حد دو هفته اخیر سقوط کردند.

اما در حالی که فدرال رزرو روز چهارشنبه لحن جنگ‌طلبانه‌ای داشت، برخی از تحلیلگران بر این واقعیت پافشاری کردند که افزایش نرخ بهره آنچنان زیاد نبوده که بتواند تا حدودی به بازارهای نفت کمک کند.

ایپک اوزکاردسکایا، تحلیلگر ارشد در بانک سوئیس کویت در یادداشتی با اشاره به رضایت بازارها از افزایش نرخ بهره فعلی، ابراز کرد: «دیروز مطابق انتظار، فدرال رزرو سومین افزایش 0.75 واحدی را انجام داد. بازارها از این تصمیم استقبال کردند، زیرا افزایش 0.75 واحدی بهتر از افزایش 1 واحد درصدی کامل است.»

افزایش نرخ بهره

در راستای تعدیل نگرانی‌ها در مورد کاهش عرضه روسیه، برخی از پالایشگاه‌های چینی در حال بررسی افزایش تولید در ماه اکتبر هستند و به تقاضای قوی‌تر و تغییر احتمالی سیاست صادرات سوخت پکن چشم امید دوخته‌اند که می‌تواند تقاضای نفت خام را افزایش دهد.

تحلیلگران سیتی در یادداشتی بر این نکته تأکید کردند که قیمت نفت به دلیل افزایش موجودی انبار و بدترشدن چشم‌انداز اقتصادی تحت فشار فروش باقی خواهد ماند.

شایان ذکر است که ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 16 سپتامبر 1.1 میلیون بشکه افزایش یافت و به 430.8 میلیون بشکه رسید که کمتر از انتظار تحلیلگران در نظرسنجی رویترز برای افزایش 2.2 میلیون بشکه‌ای بود.

از طرفی، افزایش شدید دلار مانع از افزایش قیمت نفت شد؛ علت آن است که این افزایش باعث گرانی بیشتر نفت خام برای بسیاری از خریداران شده است. ناگفته نماند که شاخص دلار روز چهارشنبه در برابر سبدی از ارزهای دیگر به بالاترین حد طی 20 سال گذشته رسید.

از سوی دیگر، آلمان شرکت واردکننده گاز یونیپر را در روز چهارشنبه ملی اعلام کرد و بریتانیا نیز وعده داده که در واکنش به تشدید بحران عرضه که وابستگی اروپا به سوخت روسیه را آشکار کرده است، قبوض انرژی را برای شرکت‌ها به نصف میزان فعلی، کاهش خواهد داد.

قبوض انرژی

نویسنده: معصومه دانش
پنجشنبه 31 شهریور 1401 ساعت 12:20
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین