خبر

ین در برابر دلار به زمین افتاد!

ین در برابر دلار به زمین افتاد!

با اعلام میزان افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، دلار آمریکا در برابر ین ژاپن به بالاترین حد خود در 24 سال گذشته صعود کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، پس از آنکه بانک مرکزی ژاپن به محرک‌های فوق‌العاده‌ای در روز پنج‌شنبه پایبند ماند، دلار آمریکا در برابر ین به بالاترین حد خود در 24 سال اخیر رسید و این رویداد تنها چند ساعت پس از آن که فدرال رزرو بازارها را با پیش‌بینی‌های شدید نرخ بهره غافلگیر کرد، رخ داد.

پیش از اعلام سیاست بانک مرکزی انگلیس در اواخر روز، ارزش پوند به اوج 37 ساله جدید و در مقابل یورو به بالاترین حد دو دهه اخیر رسیده بود.

همچنین در برابر ارزهای منطقه‌ای از دلار استرالیا و دلار نیوزلند گرفته تا یوان چین و وون کره و همچنین دلار سنگاپور و بات تایلند به بالاترین حد خود رسید.

ین بلافاصله پس از تصمیم بانک مرکزی ژاپن برای منفی نگه‌داشتن نرخ‌های کوتاه‌مدت و ادامه بازدهی اوراق قرضه دولتی 10 ساله نزدیک به صفر حرکت کرد و بدین ترتیب انتظارات بازار مبنی بر این موضوع افزایش یافت که بانک مرکزی با وجود ارز ضعیف‌تر، همچنان به شنا مخالف مسیر انقباضی نرخ جهانی پول ادامه خواهد داد.

دلار برای اولین بار از آگوست 1998 تا 145.405 ین جهش کرد، اما پس از آن به شدت به رقم 143.50 رسید، و این قبل از آخرین معامله 0.45٪ بالاتر از عدد معاملات چهارشنبه یعنی 144.75 بود.

توهرو ساساکی، رئیس تحقیقات بازار ژاپن در جی‌پی‌مورگان (J.P. Morgan) در توکیو اظهار داشت: «ممکن است نگرانی در مورد مداخله یا حتی بررسی نرخ توسط بانک مرکزی ژاپن (BOJ) وجود داشته باشد که همچنین می‌تواند حاصل عدم نقدینگی بازار باشد.»

ساساکی با بیان اینکه بازار با بروز چنین رویدادهایی همواره عصبی خواهد بود، افزود: «برای مدتی نوساناتی ایجاد خواهد شد، اما در نهایت در میان‌مدت، روند ضعیف ین ادامه خواهد یافت. پیک نوسان صعودی ین سال 1998 در 147.60 بود، از این رو چشم بازار  هنوز به این سطح است.»

کاهش ین

در ادامه، دیپلمات ارشد ارز ژاپن بعداً به رویترز اعلام کرد که مقامات در بازار مداخله نکرده‌اند.

شاخص دلار - که ارزش دلار را در برابر سبدی متشکل از ین، یورو و استرلینگ اندازه‌گیری می‌کند - برای اولین بار از اواسط سال 2002 تا 111.79 افزایش یافت.

روز چهارشنبه، فدرال رزرو پیش‌بینی‌های جدیدی را منتشر کرد که نشان می‌داد نرخ بهره در سال آینده بدون کاهش خواهد ماند و سپس تا سال 2024 به اوج خود در 4.6 درصد خواهد رسید. همانطور که انتظار می‌رفت، محدوده نرخ بهره هدف خود را یک شبه 75 واحد پایه دیگر (bps) به 3.00٪  الی 3.25٪ افزایش داد.

شینیچیرو کادوتا، استراتژیست ارشد فارکس در بارکلیز در توکیو، افزایش دلار را به ویژه در برابر یورو و سایر ارزهای اروپایی، «شدید» قلمداد کرد و ابراز داشت: «هم پیش‌بینی‌های فدرال رزرو و هم سرفصل‌های روسیه به تقویت دلار کمک کرده‌اند.»

در این بین، یورو تا 0.9807 دلار پایین‌تر از 20 سال گذشته تضعیف شد و در روز چهارشنبه با 0.11 درصد کاهش در 0.98265 دلار معامله شد.

پوند به پایین‌ترین سطح 37 سال اخیر 1.1221 دلار سقوط کرد و آخرین بار در 1.12425 دلار تغییر کرد که 0.24 درصد نسبت به جلسه قبل کاهش داشت.

و اما، ارز استرالیا پس از رسیدن به 0.6583 دلار با 0.47 درصد کاهش به 0.6602 دلار رسید که پایین‌ترین سطح از اواسط سال 2020 است. البته نقدینگی ارز ممکن است با توجه به تعطیلات رسمی استرالیا ناچیز باشد.

شایان ذکر است بازار در حال حاضر 80 درصد شانس برای افزایش 0.75 واحدی نرخ بهره توسط BOE و 20 درصد احتمالاً افزایش نیم واحدی را می‌بیند.

افزایش نرخ بهره

نویسنده: معصومه دانش
پنجشنبه 31 شهریور 1401 ساعت 11:31
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین