شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
بازار نفت
  • آیا روند ریزش قیمتهای نفت تشدید می شود؟

    قیمتهای نفت روز پنج شنبه تحت تاثیر افزایش ذخایر نفت خام آمریکا کاهش یافت و به پایینترین حد در شش هفته اخیر رسید. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت خام در هفته منتهی به 28 اکتبر، 14.4 میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است که بزرگترین افزایش هفتگی از سال 1982 به این طرف بود. به گفته فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در پرایس فیوچرز، در شرایطی که پالایشگاهها برنامه تعمیراتشان را پیش از فصل زمستان آغاز کرده اند و ابهامی که پیرامون برنامه کاهش تولید اوپک وجود دارد، یافتن خریدار دشوار شده است. نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در دسامبر در بازار نیویورک، 68 سنت یا 1.5 درصد کاهش یافت و در 44.46 دلار در هر بشکه بسته شد. 

    نفت برنت برای تحویل در ژانویه در بازار لندن، با 51 سنت یا 1.1 درصد کاهش، در 46.35 دلار بسته شد. تحلیلگران می گویند افزایش چشمگیر اخیر ذخایر نفت احتمالا به دلیل حمل نفت و تاخیر در گزارش به دلیل طوفانهای ماه گذشته آمریکا بوده است. در نتیجه بازار با افزایش چند هفته ای، در یک هفته روبرو شده است. با اینهمه شوک افزایش اخیر، تصحیح قیمت را توجیه می کند و اهمیت دستیابی به توافق کاهش تولید برای اوپک را افزایش می دهد. اعضای اوپک در کنفرانس الجزایر در سپتامبر برای کاهش تولید روزانه به میزان 200 تا 700 هزار بشکه به توافق رسیدند اما اعلام جزییات این توافق به نشست رسمی این سازمان در 30 نوامبر موکول شد. اوپک روز پنج شنبه اعلام کرد این سازمان نسبت به احتمال تکمیل شدن توافق الجزایر با اقدامات قاطع و شفاف همه تولیدکنندگان، عمیقا خوش بین است. با اینهمه تولید اوپک از زمان اعلام پیشنهاد فریز تولید به طور مرتب افزایش پیدا کرده است. تولید اعضای اوپک در اکتبر با افزایش تولید از سوی لیبی، نیجریه و ایران، به رکورد 34.02 میلیون بشکه در روز رسید. کاهش قیمتهای نفت در هفته جاری ممکن است اوپک را برای نهایی کردن توافق فریز تولید تشویق کند. در حال حاضر ضعف دلار آمریکا کمک کرده ریزش قیمتهای نفت که به این ارز معامله می شوند، محدودتر شود. شاخص دلار آمریکا روز پنج شنبه 0.3 درصد کاهش یافت.
    از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت خام آمریکا در معاملات روز پنج شنبه به حرکت کاهشی ادامه داد و به سطح 45 دلار رسید. در حال حاضر پایین یک خط سیر صعودی مهم شکسته شده و در نتیجه، به نظر می رسد این بازار همچنان به قیمت پایینتری حرکت خواهد کرد و شاید وضعیت بیش خرید پیدا کرده و روند نزولی را آغاز کرده است. آمار اشتغال آمریکا که روز جاری منتشر می شود، بر حرکت قیمت تاثیر خواهد گذاشت زیرا بر ارزش دلار تاثیر می گذارد. دلار آمریکا معمولا خلاف جهت قیمتهای نفت حرکت می کند. هر گونه حرکتی که در نمودارهای کوتاه مدت، با کندلهای مقاومتی در نزدیک خط سیر صعودی شکسته شده روبرو شود یا شکسته شدن کف همر معاملات روز چهارشنبه، سیگنالی برای فروش خواهد بود. در حالیکه در حال حاضر تمایلی به خرید در این بازار وجود ندارد. بازار برنت هم در معاملات پنج شنبه وضعیت مشابه بازار نفت خام را داشت. همچنانکه بازار به سطح 46 دلار نزدیک می شود، حمایت زیادی وجود دارد بنابراین بهبود از این سطح دور از ذهن نیست. با اینهمه این بهبود ممکن است به فرصت فروش تبدیل شود زیرا متوسط حرکت 100 روزه همچنان مقاومت نشان می دهد و به همین دلیل، یک بهبود خوب ممکن است فرصت فروش مناسبی شود. اگر کف کندل معاملات روز چهارشنبه شکسته شود، تمایل بیشتری برای فروش وجود خواهد داشت. شکسته شدن پایین سطح 45 دلار به معنای شتاب گرفتن حرکت نزولی است. با اینهمه ممکن است بازار به زودی بهبود پیدا کند زیرا این اواخر اندکی وضعیت بیش فروش پیدا کرده است.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی