طلا و آنچه از دست داد!

طلا و آنچه از دست داد!

در حالی که سرمایه‌گذاران نگران ورود اقتصاد به رکود هستند، طلا در اواخر روز گذشته به 1812 دلار کاهش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز ، در حالی که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، روز چهارشنبه توانست خرس‌ها را تقویت کند، قیمت طلا به پایین‌ترین سطح خود از اواسط ژوئن در 1812 دلار کاهش یافت. دلار آمریکا پس از آغاز مجمع بانک مرکزی اروپا در سینترا، با پاول، رئیس فدرال رزرو، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا و اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی اروپا، تقویت شد. در میان همه، پاول به اقتصاد اطمینان داشت و به موضع خود مبنی بر اقدام سریع برای کنترل تورم پایبند بود. واکنش قوی پاول به افزایش ارزش دلار دامن زد و در عین حال بر سهام جهانی تاثیر منفی گذاشت، زیرا سرمایه‌گذاران نگران بودند که روند افزایش نرخ بهره تهاجمی فدرال رزرو می‌تواند اقتصاد را وارد رکود کند. بازدهی خزانه‌داری آمریکا در کنار سهام کاهش یافت که به کاهش قیمت طلا کمک کرد. در اوایل روز، در پی عقب‌نشینی بازدهی و کاهش شدید دلار، فلز درخشان به بالای 1830 دلار بهبود یافت. سرمایه‌گذاران به سودگرفتن از شورت‌های(کوتاه‌ها) طلایی متوسل شدند که به پنل کلیدی سیاست‌های فوق‌العاده در رویداد سینترا می‌رفتند.

XAU/USD با وجود عقب‌نشینی ارزش دلار در بحبوحه‌ی احساسات متفاوت در بازارهای جهانی، در اوایل روز پنج‌شنبه نزدیک به 1820 دلار زخم‌های خود را می‌لیسد. پس از بازگشت PMI تولید و خدمات این کشور به بازار چین، خوش‌بینی‌هایی به وجود آمد که به‌طور محکم از درد قرنطینه کووید بهبود یافتند. افزایش ریسک به تثبیت بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده در سطوح پایین‌تر کمک می‌کند، که به نوبه‌ی خود به عنوان فشار بر قیمت فلز در حال حاضر عمل می‌کند. علیرغم عقب‌نشینی دلار از بالاترین سطح هفتگی، به نظر می‌رسد چشم‌انداز شمش به دلیل متعهد‌ماندن بانک‌های مرکزی ارشد به مبارزه با تورم سرسخت و با انقباض تهاجمی، تیره و تار شده است. شایان ذکر است که فلز گرانبها قرار است برای سومین ماه متوالی کاهش یابد و در این سه ماهه حدود 6.2 درصد از دست داده است.


با نگاهی به آینده، همه نگاه‌ها به معیار تورم ترجیحی فدرال رزرو، یعنی تورم اصلی PCE، باقی می‌ماند که در ماه می در مقایسه با 4.9 درصد قبلی، به 4.7 درصد کاهش یافته است. ارقام اصلی نرم‌تر می‌تواند نشان دهد که تورم در حال اوج‌گیری است و سرمایه‌گذاران را بر آن می‌دارد که فکر کنند فدرال رزرو می‌تواند در چرخه انقباض خود با کندی پیش برود. بنابراین، قیمت طلا می‌تواند تقاضای تازه را مطابق با انتظارات یا پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها جذب کند، زیرا دلار را در کنار بازدهی کاهش می‌دهد. داده‌ها کلید اصلی را دارند، زیرا انتظارات فدرال رزرو را برای هفته‌های آینده تشدید می‌کنند. با این حال، جریان‌های پایان سه‌ماهه وارد عمل خواهند شد و می‌توانند تأثیر قابل‌توجهی بر روند قیمت طلا داشته باشند.

نمودار قیمت طلا: روزانه

نمودار روزانه طلا

همانطور که در نمودار روزانه طلا مشاهده می‌شود، پایین‌ترین قیمت 11812 دلاری روز چهارشنبه می‌تواند حمایت فوری برای گاوها ایجاد کند، زیرا پایین‌ترین سطح 1808 دلاری 15 ژوئن در معرض تهدید قرار خواهد گرفت، زیرا شکست از مرز 1800 دلار روی میز باقی مانده است.

شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) اندکی پایین‌تر از خط وسط قرار دارد، که نشان می‌دهد که نزولی قانع‌کننده‌تر است و هر بازگشتی احتمالا کوتاه‌مدت خواهد بود.

هر گونه تلاش صعودی به خریداران نیاز دارد تا مقاومت تبدیل‌شده به حمایت را که اکنون در 1824 دلار است، پس بگیرند. پذیرش بالاتر از دومی باعث جهش مناسب به سمت منطقه 1836 دلاری می‌شود. آن منطقه قیمتی همگرایی میانگین متحرک روزانه 21 کوتاه (DMA) و مقاومت پرچم است.

خرید مجدد می‌تواند شاهد آزمایش مجدد 200 DMA خفیف صعودی در 1845 دلار باشد. قیمت نزولی 50 DMA در 1850 دلار، سطحی خواهد بود که برای خریداران XAU قابل شکست است.

نویسنده: معصومه دانش
پنجشنبه 9 تیر 1401 ساعت 10:10
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین