واکنش طلا به تورم یک معماست!

واکنش طلا به تورم یک معماست!

به عقیده تحلیلگران رابطه طلا با فشارهای قیمت در دو سال اخیر به سختی ثابت بوده است، اما هنوز نوع واکنش فلز زرد به تورم یک معماست.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، برای سرمایه‌گذار فعال کالاها، دو هفته گذشته در بازار طلا را می‌توان هر چیزی غیر از فعال دانست؛ حال آنکه آن کلیشه قدیمی را به خاطر می‌آورد که بازار به اندازه تماشای خشک‌شدن رنگ‌آمیزی روی سطوح هیجان‌انگیز بود!

در معاملات چهارشنبه، معاملات آتی طلای ماه اول آگوست در کامکس نیویورک پس از اینکه دوباره در تضاد افزایش نرخ فدرال رزرو و تورم گرفتار شد، 3.70 دلار یا 0.2 درصد کاهش یافت و به 1817.50 دلار در هر اونس رسید. این عملا تکرار روز سه‌شنبه بود، زمانی که قیمت 3.60 دلار کاهش یافت.

با این حال، حرکت عابر پیاده در محدوده 20 دلاری از اواخر 17 ژوئن، گواه قدرت ذاتی فلز زرد در مواجهه با مذاکرات افزایش بی‌امان نرخ بهره توسط فدرال رزرو بود.

برای خرس‌هایی که به دنبال طلای کوتاه(شورت) هستند، اقدام دو هفته گذشته نشان‌دهنده‌ی تلاش آن برای عبور از 1850 دلار است و نشان می‌دهد که هدف آنها بر بازگرداندن آن به سطح 1700 دلار متمرکز است.

اد مویا، تحلیلگر بازار در پلتفرم معاملات آنلاین OANDA گفت: «طلا همچنان در محدوده معاملاتی گسترده‌ای گیر کرده است، اما به نظر می‌رسد سقوط به زیر 1800 دلار کمتر باشد، زیرا ممکن است اوج دلار در جای خود باشد.

اما جفری هالی، همکار مویا، که بر تحقیقات آسیا و اقیانوسیه برای OANDA نظارت دارد، دیدگاه متفاوتی برای طلا قائل است.

هالی معتقد است: «طلا همچنان طبقه دارایی فراموش شده است. مجموعه‌ای از اوج‌های روزانه پایین‌تر نشان می‌دهد که ریسک‌های نزولی برای قیمت طلا در حال افزایش است، اگرچه هنوز حرکتی برای خروج از محدوده 1800 تا 1900 دلار وجود ندارد. یک دلیل منطقی بیاورید تا زمانی که شاهد حرکت بزرگ جهت‌دار دلار آمریکا باشیم.»

از زمانی که طلا در آگوست 2020 به بالاترین سطح بالای 2100 دلار رسید و سپس به سطح 1600 دلار سقوط کرد، قبل از بازگشت دوباره به سطح 2000 دلار در اوایل سال جاری، این سوال که طلا چگونه به تورم، البته برای مدت‌ کوتاه، واکنش نشان خواهد داد، برای سرمایه‌گذاران یک معماست. علیرغم جایگاه بسیار تبلیغ‌شده آن به عنوان محافظ در برابر تورم، رابطه طلا با فشارهای قیمتی در دو سال گذشته به سختی ثابت بوده است.

از سوی دیگر، تورم ایالات متحده به طور مداوم در 9 ماه گذشته افزایش یافته است در حالی که اقتصاد این کشور دائماً در معرض تهدید بوده است.

آخرین داده‌های وزارت بازرگانی در روز چهارشنبه نشان داد که تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهه اول 1.6 درصد در مقایسه با رشد 6.9 درصدی در سه ماهه چهارم سال گذشته کاهش یافته است. این دپارتمان برای هر سه ماهه سه عدد از تولید ناخالص داخلی صادر می‌کند. آنچه در مورد سه ماهه اول جالب بود این بود که هر یک از دو تخمین آخر یک درصد کمتر از قبل بود.

قرائت تولید ناخالص داخلی انتظارات بازار مبنی بر اینکه ایالات متحده به سمت رکود پیش می‌رود را تقویت کرد. با انقباض 1.6 درصدی در سه ماهه اول، اگر تا پایان سه ماهه دوم که پنج‌شنبه به اتمام می‌رسد، به رشد مثبت باز نگردد، اقتصاد از نظر فنی وارد رکود خواهد شد.

در همین حال، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در یکی از رویدادهای بانک مرکزی اروپا که از پرتغال پخش می‌شد، گفت که فدرال رزرو برای غلبه بر تورم مخالف زمان است. پاول گفت: بانک مرکزی برای دستیابی به این هدف چاره‌ای جز افزایش نرخ بهره نداشت، اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که بتواند یک فرود نرم برای اقتصاد ایجاد کند.

«آیا خطری وجود دارد که ما [با افزایش نرخ] از حد پیش برویم؟» پاول گفت. «مطمئناً خطری وجود دارد. اشتباه بزرگ‌تر - اجازه دهید اینطور بگوییم - شکست در بازگرداندن ثبات قیمت است.

بسیاری از اقتصاددانان می گویند که فدرال رزرو «نرخ‌ها را برای مدت طولانی خیلی پایین» گذاشت و اکنون عقب‌نشینی آن می‌تواند بهبودی را که از سال گذشته پس از همه‌گیری ویروس کرونا ایجاد شده است، آشکار کند. فدرال رزرو برای دو سال در طول همه‌گیری، نرخ بهره را بین صفر تا 0.25 درصد نگه داشت و تنها در ماه مارس امسال آن را افزایش داد. از آن زمان تاکنون نرخ‌های وام‌های کلیدی را بین 1.5 تا 1.75 درصد رسانده است. بانک مرکزی اعلام کرده است تا زمانی که تورم که در بالاترین حد خود در ۴۰ سال گذشته یعنی بیش از ۸ درصد در سال بوده و به هدف ۲ درصدی خود در سال برگردد، به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.

چنین محیط افزایش نرخ به سختی می‌تواند برای طلا خیلی خوب باشد.

نویسنده: معصومه دانش
پنجشنبه 9 تیر 1401 ساعت 09:28
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین