تنظیم مقررات پژوهشی صنعت نفت برای گره‌گشایی شرکت‌های دانش‌بنیان‌

تنظیم مقررات پژوهشی صنعت نفت برای گره‌گشایی شرکت‌های دانش‌بنیان‌

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت اظهار کرد: باید مقررات صنعت نفت در بخش‌های پژوهشی را به صورتی تنظیم کنیم که در بخش‌های عملیاتی شاهد رشد و گره گشایی شرکت‌های دانش بنیان باشیم.

به گزارش خبرنگار شانا، وحیدرضا زیدی فرد، معاون پژوهش وزارت نفت بعدازظهر امروز (جمعه، ۲۳ اردیبهشت) در نشست هم‌اندیشی به‌سوی رشد و توسعه اکو سیستم‌های نوآوری و دانش بنیان در صنعت نفت و گاز اظهار کرد: وزارت نفت تلاش می‌کند با توجه به منویات مقام معظم رهبری درباره ضرورت دانش‌بنیان شدن فعالیت‌های صنعت نفت، مفهوم دانش‌بنیان و بهینه‌سازی را در بخش‌های مختلف این صنعت نهادینه کند.

وی اظهار کرد: باید مقررات صنعت نفت در بخش‌های پژوهشی را به‌صورتی در صنعت نفت تنظیم کنیم که در بخش‌های عملیاتی شاهد رشد و گره‌گشایی باشیم؛ وزارت نفت پارسال همسو با این موضوع درباره اعطای تسهیلات دستورعمل بند (الف) تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ فراخوان‌هایی را به شرکت‌های دانش‌بنیان داده است.

معاونت وزیر نفت در امور مهندسی و پژوهش و فناوری گفت: از ابتدای امسال نشست‌های مستمری به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری در هیئت دولت برگزار شده است تا زمینه برای دانش‌بنیان شدن دستگاه‌های اجرای کشور فراهم شود که تاکنون آیین نامه‌هایی درباره بهداشت، برق، کشاورزی و صنعت نفت تهیه شده است.

ورود به بازار صنعت نفت در بخش پژوهش بدون تحرک در تقاضا ممکن نیست

بر اساس این گزارش، جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این نشست با اشاره به اینکه طی چند دهه پیش شرکت‌ها و پارک‌های علمی و فناوری زیادی در کشور فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، گفت: هم‌اکنون ۶ تا ۷ هزار شرکت دانش‌بنیان، ۴۵ پارک علم و فناوری و ده‌ها مرکز رشد و فناوری در کشور فعال هستند.

توفیقی به نامگذاری امسال به‌عنوان سال دانش‌بنیان از سوی بالاترین مقام کشور (مقام معظم رهبری) اشاره کرد و گفت: ما فعالان حوزه پژوهش صنعت نفت باید این موضوع را به فال نیک می‌گیریم و به فکر تحرک در بخش تقاضای پژوهش در صنعت نفت باشیم.

وی افزود: ورود به بازار صنعت نفت در بخش پژوهش بدون تحرک در تقاضا ممکن نیست و ما وظیفه داریم زمینه‌های موفقیت پروژه‌های دانش بنیان را بررسی و احیا کنیم.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه هم اکنون شرکت‌های تابعه صنعت نفت رویکردی مطلوب نسبت به پژوهشگاه برای رفع مشکلات خود پیدا کرده‌اند گفت: اقتصاد خصوصی و رقابتی سبب تحریک نیاز فناوری در صنعت نفت می‌شود؛ هم‌اکنون در بررسی‌ها مشخص شده است بیشترین ثبت اختراع و هزینه در بخش فناوری در شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود.

زمینه ورود شرکت‌های دانش بنیان به پروژه های نفت و گاز ایجاد می شود

امید شاکری، مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت نیز در این نشست تصریح کرد: ما از گذشته تاکنون در عمل در نظام فنی و اجرایی صنعت نفت تلاش کرده‌ایم موانع را شناسایی و آنها را رفع کنیم، امسال نیز تلاش می‌شود زمینه ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به پروژه‌های نفت و گاز ایجاد شود.

وی افزود: هم‌اکنون نگرانی شرکت‌های دانش‌بنیان آن است که صنعت نفت با آنها قرارداد امضا کند در حالی‌که آنها باید بداند لازم است پروژه‌های صنعت نفت را در زمینه زمان و هزینه به بهترین شکل انجام دهند تا کار به مرحله قرارداد برسد.

شاکری تضمین ریسک‌های استفاده از فناوری‌های شرکت‌های دانش بنیان را یکی از مسائل مهم حوزه پژوهش و فناوری صنعت نفت دانست و گفت: مدیران ارشد صنعت نفت باید برای توسعه و توانمندی شرکت‌های داخلی قدرت ریسک داشته باشند.

مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با بیان اینکه مقررات حوزه پژوهش و فناوری صنعت نفت هم‌اکنون متناسب با تغییرات الگوهای کسب و کار جهانی روزآمد نیست، گفت: هم‌اکنون ارجاع کار و پروژه‌ها در این صنعت بر پایه برگزاری مناقصه ها ست، در حالی که اگر شرکتی بخواهد با فناوری خود مدت زمان اجرای برای نمونه حفاری یک چاه را کاهش دهد و بخشی از درآمدهای صرفه‌جویی شده را به‌عنوان مزد خود بر دارد، این کار در عمل طبق قانون ممکن نیست در حالی که شرکت‌های پژوهشی این الگو پروژه‌ها را هم‌اکنون به راحتی در سطح بین‌المللی انجام می‌دهند.

وی گفت: هم اکنون تعدیل قراردادهای ارزی معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت در دستور کار قرار داشته و این تعدیل‌ها با رعایت قوانین و مقررات و همسو با پوشش ضرر و زیان شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه انجام می شود.

پیاده‌سازی نظام مدیریت دارایی بر اساس روزآمدترین الگوهای جهانی

بر اساس این گزارش، سیدکاظم بحرینی، مدیرکل نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت نیز در این نشست اظهار کرد: وزارت نفت هم‌اکنون درصدد پیاده‌سازی یک نظام مدیریت دارایی بر اساس روزآمدترین الگوهای جهانی است؛ تنها راه داشتن صنعت نفت دانش‌بنیان این است که در ابتدای کار مدیریت‌ها در این صنعت دانشی شوند که راهکار آن مدیریت دارایی و اداری است. 

وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در باره اختصاص بودجه به نوسازی صنایع اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون بعضی از تأسیسات موجود در صنعت نفت و مناطق عملیاتی عمر زیادی دارد و نیاز به نوسازی حداکثری دارد.

دانشگاه صنعت نفت زیشه زیست بوم نوآوری صنعت نفت

محمدصابر کرم بیگی، معاون نوآوری و فناوری پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت نیز در این نشست هم‌اندیشی با بیان اینکه صنعت نفت در سال ۱۳۱۸ با تأسیس دانشگاه برای خود به نوعی زیست بوم فناوری را در خود ایجاد کرده است، گفت: هم‌اکنون زیست بوم نوآوری صنعت نفت در جهان در حال تغییر قواعد بازی این صنعت است، به نوعی که شرکت‌های بزرگی همچون توتال فرانسه میلیاردها دلار در بخش فناوری و پژوهش خود سرمایه گذاری کرده اند. 

وی با تأکید بر اینکه تصمیم گیری در حوزه صنعت نفت نیاز به داده و اطلاعات اولیه دارد گفت: یکی از چالش‌های توسعه فناوری در این صنعت آن است که چشم‌انداز مشخصی برای ارائه داده و اطلاعات به شرکت‌های پژوهشی در بخش خصوصی وجود ندارد.

کرم بیگی افزود: هم‌اکنون دو دهم تولید تولید ناخالص داخلی کشور از طریق برنامه‌های دانش‌بنیان صنعت نفت تأمین می‌شود که این رقم در مقایسه با مقیاس‌های جهانی بسیار پایین است.

منبع:
جمعه 23 اردیبهشت 1401 ساعت 18:20
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین