درس 83 : نوسانگر (اُسیلاتور) قیمت درصدی

درس 83 : نوسانگر (اُسیلاتور) قیمت درصدی

در این مطلب قصد داریم اندیکاتور مستقلی را به نام نوسانگر قیمت درصدی معرفی کرده و نحوه مطالعه و محاسبه آن را به کمک نمودار نمونه و هیستوگرام PPO بررسی کنیم.

نوسانگر (اُسیلاتور) قیمت درصدی

نوع اندیکاتور: مستقل

نوسانگر قیمت، نوسانگری است بر مبنای تفاوت بین دو میانگین متحرک که یا به‌­صورت درصدی یا در شرایط مطلق بیان می­‌شود. تعداد دوره‌­­های زمانی می­­­­‌تواند براساس ترجیح کاربر تغییر کند. برای داده‌­­های روزانه، میانگین متحرک­­‌های طولانی‌­­تر ممکن است جهت فیلترکردن برخی تصادفی‌­­بودن­­‌های همراه با قیمت­­‌های روزانه، ترجیح داده شوند. برای داده‌­­های هفتگی که تاکنون برخی از تصادفی‌­­بودن‌­­ها را فیلتر کرده‌اند، میانگین‌­­های متحرک کوتاه‌­­تر ممکن است مناسب‌­­تر درنظر گرفته شود. علاوه بر این، یک میانگین متحرک طرح متقاعدکننده را می‌­­توان برای عمل به‌­­عنوان یک خط ماشه (رهاساز)، پوشش داد که بسیار شبیه به مکدی (MACD) انجام می­­‌شود.

دو دلیل اصلی برای استفاده PPO وجود دارد.

  • با نوسانگر قیمت درصدی، مقایسه سطوح نوسانگر قیمت از یک نماد به دیگری، امکانپذیر است. خوانش PPO با 50+% بدان معناست که میانگین متحرک کوتاه‌­­تر، 5 درصد از میانگین متحرک طولانی‌­­تر، بالاتر است. این خوانش درصدی صرفنظر از قیمت کالا، در مقابل نماد دیگر قابل مقایسه است.
  • نوسانگر قیمت درصدی تفسیر بهتری از دو میانگین متحرک مربوط به یکدیگر دارد. تفاوت بین دو میانگین متحرک در رابطه با میانگین متحرک کوتاه‌­­تر نشان داده می­­‌شود. این کار مقایسات در دوره‌های زمانی را صرفنظر از قیمت کالا، مجاز می‌­­کند.

نمودار نمونه

نمودار نمونه

محاسبه:

نوسانگر قیمت درصدی با تفریق میانگین متحرک طولانی‌­­تر از میانگین متحرک کوتاه‌­تر و سپس تقسیم نتیجه بر میانگین متحرک بلندتر به‌ ­­دست می­­آید. برای مثال:

EMA 10 دوره ای منهای EMA 30 دوره ای) تقسیم بر EMA 30 دوره ای]

این فرمول تفاوت بین دو میانگین متحرک را به‌صورت درصدی از میانگین متحرک طولانی‌­­تر نمایش می‌­­دهد.

هیستوگرام PPO

به دلیل آنکه نوسانگر قیمت و مکدی (MACO) بسیار مشابه هستند، مفهوم هیستوگرام مکدی (MACD) برای PPO اعمال می­­‌شود. هیستوگرام PPO تفاوت بین PPO و میانگین متحرک نمایی (EMA) با مدت 9 روزه PPO را نشان می‌­­دهد. طرح به‌­گونه‌­­ای به­­‌عنوان هیستوگرام ارائه شده است که متقاطع‌­­های خط مرکز و واگرایی‌­­ها به راحتی قابل‌شناسایی باشند. همان اصولی که برای هیستوگرام مکدی (MACD) اعمال می‌­­شود برای هیستوگرام PPO نیز کاربردی است.

متقاطع خط مرکز برای هیستوگرام، همان متقاطع میانگین متحرک برای PPO است. اگر ارزش PPO بیشتر از میانگین متحرک نمایی (EMA) 9 روزه باشد، آنگاه ارزش در هیستوگرام PPO مثبت خواهد شد. برعکس اگر ارزش PPO کمتر از میانگین متحرک 9 روزه باشد، آنگاه ارزش در هیستوگرام PPO منفی خواهد شد.

افزایش‌­­­­ها و کاهش‌­­های بعدی در شکاف بین PPO و میانگین متحرک 9 روزه در هیستوگرام PPO منعکس خواهد شد. افزایش­­‌های سریع در هیستوگرام PPO نشان می‌­دهد که PPO سریع‌­­تر از میانگین متحرک 9 روزه آن، درحال افزایش، و حرکت (مومنتوم) صعودی درحال تقویت­­‌شدن است. کاهش­­‌های سریع در هیستوگرام PPO نشان می­­‌دهد که PPO سریع‌­­تر از میانگین متحرک درحال کاهش، و حرکت (مومنتوم نزولی) درحال افزایش است.

پارامترها:
  • دوره (12)- تعداد ستون­­‌ها یا دوره­­‌های استفاده‌­­شده برای محاسبه اولین میانگین متحرک نمایی
  • دوره (26)- تعداد ستون‌ها یا دوره­­‌های استفاده‌­­شده برای محاسبه دومین میانگین متحرک نمایی
  • دوره (9)- تعداد ستون­­‌ها یا دوره‌­­های استفاده‌­­شده برای محاسبه خط منفرد.

 

 

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 24 اسفند 1400 ساعت 18:57
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین