اخبار نفت و انرژی
 • ساخت کارخانه دوم ۳۰۰‌هزار تنی پی‌‌‌‌‌‌‌‌وی‌‌‌‌‌‌‌‌سی در«اروند»

  پتروشیمی اروند پس از ۱۰‌سال در سال۹۹ توانست بالاترین رکورد تولید خود را معادل دومیلیون و ۵۰ هزار تن ثبت کند. مدیرعامل این شرکت در جمع خبرنگاران گفت: در ۹‌ماهه ابتدایی سال‌جاری توانستیم به‌رغم همه مشکلات رکورد تولید را ۶‌درصد در مقایسه با مدت‌‌‌‌‌‌‌‌زمان مشابه سال گذشته افزایش دهیم. حسن نشان‌زاده ادامه داد: در ۹‌‌‌‌‌‌‌‌ماه ابتدایی سال‌جاری ۱۳۰‌میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته‌‌‌‌‌‌‌‌ایم که این رقم ۳‌برابر میزان مشابه سال گذشته است. همچنین ۹۷‌درصد این ارز را در سامانه نیما فروخته‌‌‌‌‌‌‌‌ایم. وی با اشاره به وظیفه پتروشیمی اروند در تامین خوراک صنایع پایین‌‌‌‌‌‌‌‌دست و دیگر مجتمع‌‌‌‌‌‌‌‌ها گفت: ۷۰‌درصد محصولات این مجتمع در داخل کشور عرضه می‌شود و تنها ۳۰‌درصد از محصولات اعم از کاستیک پی‌وی‌سی را صادر می‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم. مدیرعامل پتروشیمی‌اروند با بیان اینکه این شرکت با اتکا به توان داخلی توانست تحریم را تبدیل به فرصت کند، گفت: با نوسازی و پوشش‌دهی ۲۵۰۰ جفت تجهیزات آند و کاتد شرکت پتروشیمی اروند تولید کلر کشور برای ۵ تا ۸ سال آینده بیمه‌‌‌‌‌‌‌‌ شده است. وی تصریح کرد: توجه اروند به صنایع داخلی و تکمیلی است و همین رسالت باعث شده تا ۷۰‌درصد محصولات این مجتمع پتروشیمی در داخل کشور عرضه شوند.

  وی با بیان اینکه کلر مهم‌ترین محصول این مجتمع پتروشیمی است، گفت: شرکت پتروشیمی اروند جزو ۱۰‌تولیدکننده برتر کلر دنیا قرار دارد و با ظرفیت اسمی ۵۸۵ هزار تن در سال، کلر موردنیاز زنجیره PVC پتروشیمی غدیر، پلیمرهای مهندسی خوزستان، ایزوسیانات‌‌‌‌‌‌‌‌های کارون و EDC اروند و از سال ۱۳۹۵ تاکنون با تغییر فرآیند کلر بندر امام از شرکت پتروشیمی اروند تامین می‌شود.

  نشان‌زاده با اشاره به فرآیند الکترولایزر و شرایط سخت فرآیند و نگهداری تکنولوژی‌‌‌‌‌‌‌‌های تک تولید کلر، گفت: طولانی‌شدن پروژه و عدم‌پایش و نگهداری مداوم باعث نزولی‌شدن تولید کلر در این شرکت، تبدیل به تهدیدی برای از‌دست‌دادن زنجیره تولید کلر و از‌دست‌دادن زنجیره پی‌‌‌‌‌‌‌‌وی‌‌‌‌‌‌‌‌سی که بازاری ۵۰۰ هزار تنی در ایران دارد، شده بود. وی ادامه داد: با برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی مناسب از سال۹۷ توانستیم تولید کل را از ۶۰‌درصد به بالای ۸۵‌درصد در سال گذشته برسانیم و امید داریم میزان تولید کلر به بالای ۹۰‌درصد ظرفیت اسمی برسد.  وی در ادامه اظهار کرد: در حال‌حاضر دغدغه‌‌‌‌‌‌‌‌های شرکت پتروشیمی اروند در حوزه کلر برطرف شده و با افزایش ۳ تا ۴‌درصدی ظرفیت تولید کلر باید به فکر توسعه مجتمع و ساخت کارخانه دوم ۳۰۰ هزار تنی پی‌‌‌‌‌‌‌‌وی‌‌‌‌‌‌‌‌سی باشیم. نشان‌زاده با اشاره به ۲۲۰‌میلیون یورو بدهی زمان پروژه و ۳۰ هزار میلیارد ریال بدهی ریالی در سال۹۷ گفت: با اقدامات انجام‌شده این شرایط کاملا تغییر کرد و در آخرین صورت‌های مالی ۵هزار میلیارد تومان سود انباشته در سال گذشته و ۶‌هزار و۳۰۰ میلیارد تومان در شش‌‌‌‌‌‌‌‌ماهه نخست سال‌جاری سود داشته‌‌‌‌‌‌‌‌ایم. این مقام مسوول با اشاره به اصلاح ساختار مالی و ورود این شرکت به بورس، ادامه داد: در اسفند۹۹ پتروشیمی اروند با نماد «اروند» در بورس ثبت شد، اما به دلیل التهابات و نوسانات بازار، سهامداران ترجیح دادند زمان عرضه به زمان مناسب‌‌‌‌‌‌‌‌تری منتقل شود.

   

   



قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین