اخبار بازار ارز
 • ۳ سناریو تورم تا پایان سال ۱۴۰۰

  اقتصاد نیوز : سه عامل در تحلیل ها مورد بررسی قرار گرفته است. نخست روند تورم بدون هیچ پیش شرطی و صرفا ادامه روند آماری از ابتدای سال هفتاد تاکنون، دوم تاثیر گذاری نرخ ارز و سوم پیش بینی بر اساس تغییرات متغیر پایه پولی.
  ۳ سناریو تورم تا پایان سال ۱۴۰۰

  نخست سناریوی سیاست پولی انبساطی که در آن فرض می شود پایه پولی به اندازه میانه پنج فصل منتهی به پایان سال ۹۹ به صورت فصلی رشد پیدا کند. میزان این رشد برابر با ۸.۷ درصد محاسبه شده و تا پایان ادامه پیدا کرده است. در همین رابطه   تورم نقطه ای پیش بینی شده در پایان سال برابر با ۳۰.۱ درصد برآورد شده که بالاترین میزان تورم در میان سه سناریوی رشد پایه پولی بوده است.

  سناریوی دوم سیاست پولی انقباضی است یا بازگشت به میانگین بلند مدت است که در پایان سال تورم 25.8 درصدی را در پی خواهد داشت. در این سناریوی رشد فرض می شود که رشد پایه پولی به میانگین بلندمدت خود برگردد. میانگین رشد فصلی پایه پولی در بازه بلندمدت سال 1391 تا 1399 حدود 5 درصد بوده است و این نرخ رشد فصلی برای همه پنج فصل آتی لحاظ میشود.

  مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر پیش بینی تورم ایران با دلار بالای ۲۵ هزار تومان بخوانید.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین