اقتصاد کلان
 • بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

  در پایان کار امروز بازار سهام شاخص کل با افت ۱۰هزار و ۴۴۵واحدی همراه شد.
  بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

  در جریان دادوستد‌های امروز بازار سرمایه بیش از ۴ میلیارد و ۷۶۸ میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۳ هزار و ۴۶۶ میلیارد تومان در بیش از ۴۷۹ هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت ۱۰ هزار و ۴۴۵ واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۳۹۴ هزار و ۱۰۵ واحد قرار گرفت.

  بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نماد‌های معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و صنایع پتروشیمی خلیج فارس شد و در مقابل شرکت‌های پلی پروپیلن جم، گروه بهمن و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو با رشد خود مانع افت بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

  بر اساس این گزارش، در بازار‌های فرابورس ایران هم با معامله ۹۶۲ میلیون ورقه به‌ارزش ۹ هزار و ۵۳۳ میلیارد تومان در ۲۹۱ هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۱۸۱ واحد افت کرد و در ارتفاع ۱۹ هزار و ۹۶۷ واحد قرار گرفت.

  در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نماد‌های معاملاتی بیمه پاسارگاد، پلیمر آریا ساسول و صنعتی مینو شد و در مقابل شرکت‌های فولاد هرمزگان جنوب، پالایش نفت شیراز و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی امروز بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.
   

  بیشتر بخوانید:‌ بازار سرمایه حال مساعدی ندارد/ دولت باید ریسک پذیر باشد
   
  در همین رابطه بهزاد خدارحمی کارشناس بازار سهام گفت: بازار در ابهامات کلی قرار دارد که از طرف دولت به بورس تحمیل می‌شود. قیمت‌گذاری خودرو یکی از مهمترین ابهامات حال حاضر است که بازار سهام را منتظر گذاشته.

  وی ادامه داد: از طرف دیگر بانک مرکزی یک نرخ مشخص برای سود بانکی تصویب نمی‌کند و این نرخ همچنان در حال رشد است. این موضوع نه تنها بورس که سایر بازار‌های مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: دولت بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را ملزم به خرید اوراق دولتی می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا بانکی‌ها به دلیل کمبود نقدینگی در زمان رشد یک سهم به عرضه آن ادامه دهند. برای مثال چند روز پیش که وبملت رشد داشت، حقوقی‌های بانکی به عرضه این سهم ادامه دادند و این موضوع رشد این سهم را در کوتاه‌مدت متوقف کرد.

  خدارحمی گفت: چنانچه این تصمیم در خصوص افزایش نرخ باشد که این موضوع هر ۶ ماه یکبار اتفاق می‌افتاد و داستان جدیدی نیست. با این وجود در واکنش به همین افزایش هم بازار حرکت کوچکی خواهد داشت.

  وی ادامه داد: آنچه بازار سهام به آن نیاز مبرم دارد آزادسازی قیمت‌هاست، گروه خودرو زمینه بسیار خوبی برای ایجاد رشد قوی در کل بازار را دارد. حال صنعت خودرو خوب نیست و دولت باید در این خصوص دست از سیاست‌های پوپولیستی بردارد.


قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی