اخبار نفت و انرژی
 • انتقاد از تاخیر مجلس در قرائت گزارش رمزارزها / طرح کمیسیون اقتصادی برای ساماندهی بازار رمزارزها

  اقتصادآنلاین-مهدی بیک؛ نماینده مردم آستارا در مجلس با اشاره به آخرین پیگیری های مجلس در خصوص رمزارزها گفت:  کمیسیون اقتصادی گزارشی تحلیلی را با موضوع رمزارزها(رمزدارایی ها) تدارک دید تا به مجموعه مباحث مرتبط با این مقوله به طور تخصصی پرداخته شود. با توجه به اهمیت موضوع، بیش از سه هفته است که موضوع گزارش در دستور جلسه هفتگی مجلس مطرح می شود ، اما  نوبتی  برای قرائت گزارش تعلق نمی گیرد. بر همین اساس  رییس کمیسیون اقتصادی در تذکر آیین نامه ای از مجلس خواست تا هرچه سریعتر این گزارش در صحن قرائت شود.

  مرحبا با اشاره به طرح ساماندهی و نظام مند کردن رمزارزها در کشور گفت: پیرو ارائه این گزارش، کمیسیون اقتصادی در حال تهیه طرحی با عنوان« ساماندهی و نظام مند کردن بازار رمزارزها» است که بلافاصله پس از قرائت گزارش رمزارزها در صحن، اعلام وصول خواهد شد و روند بررسی آن در دستور کار قرار می گیرد.

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی با اشاره به مشکلاتی که نداشتن قانون در بازار رمزارزها ایجاد می کند، گفت: در شرایطی که روند قانون گذاری بازار رمزارزها در مجلس با اطاله وقت روبه رو شده است، زیر پوست اقتصاد کشور، سرمایه گذاری بر روی رمزارزها به شدت جریان دارد و بسیاری از افراد و خانواده ها در حال انتقال سرمایه های خود در این بازار هستند. اینکه مجلس هنوز در خصوص یک چنین اتمسفر اقتصادی مهمی برنامه ریزی نکرده و حتی گزارش کمیسیون اقتصادی در صحن قرائت نمی شود ، قابل قبول نیست.

  او در ادامه افزود: انکار این واقعیت اقتصادی به جز اینکه کشور و دستگاه قضایی را با دامنه وسیعی از پرونده های قضایی مواجه کند، فایده دیگری ندارد. تجربه هم ثابت کرده تخلف سازی و جرم انگاری در خصوص یک فعالیت روتین اقتصادی باعث خواهد شد تا کانون فعالیت های مورد نظر از فضای رسمی اقتصاد به محیط های زیرزمینی منتقل شود. گفته می شود بیش از 50درصد فعالیت های مرتبط با رمزارزها در اقتصاد زیرزمینی و غیر رسمی جریان دارد، بنابراین هرگونه تاخیر در این زمینه خسارت بار است.

   مرحبا با اشاره به اینکه مجلس به دنبال نظام مند کردن موضوع رمزدارایی ها در کشور است، گفت: از طریق ساماندهی این بازار، افراد از طریق کسب مجوزهای قانونی و پرداخت مالیات، می توانند تولید ثروت می کنند. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی، سرمایه‌ گذاری‌ های جدی در حوزه رمز‌دارایی ها کرده و هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می ‌شود. ما نیز باید این پدیده نوین اقتصادی را درک کرده و نقشه راه قانونی آنرا تدوین کنیم.

  گردش مالی روزانه هزار میلیارد تومانی رمزارزها

   این نماینده اظهار داشت: بر اساس برخی برآوردها روزانه حدود هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری پیرامون رمزارزها در ایران صورت می گیرد. ضمن اینکه برخی معتقدند به دلیل قیمت پایین انرژی حدود 10درصد تولید جهانی رمزدارایی ها در ایران صورت می گیرد. مجموعه این عوامل گویای این واقعیت است که سرعت تحولات مرتبط با رمزدارایی ها بالاست و باید هرچه سریعتر در این خصوص برنامه ریزی شود.

  مرحبا  افزود: از آنجایی که کلیه معاملات رمزدارایی ها رمزنگاری شده و به صورت دیجیتالی است، مجموعه  معاملات در فضایی شفاف و قابل ردگیری صورت می گیرد. این مسئله باعث می‌ شود که افراد و شرکت ‌ها نتوانند در معاملات دستکاری کرده و خطر تقلب و فساد کاهش می ‌یابد. با توجه به اینکه موضوع رانت، فساد و انحصار از جمله مشکلات اقتصادی ایران هستند، رمزدارایی ها به شفاف سازی بخشی از اقتصاد ایران کمک می کند.

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی در بخش دیگری از گفتگو پیرامون آخرین اخبار مرتبط با ثبت از نام جاماندگان سهام عدالت گفت: با توجه به این واقعیت که حدود 20میلیون ایرانی موفق به دریافت سهام عدالت نشده اند، کمیسیون اقتصادی در قالب طرحی تلاش کرد تا فرصتی برای ثبت نام دوباره این افراد فراهم کند. در حال حاضر حدود 1میلیون و 400هزار نفر از مددجویان کمیته امداد، 700هزار نفر از زیر مجموعه های بهزیستی و سایر نهادهای امدادی موفق به ثبت نام سهام عدالت نشده اند.

  او یادآور شد: دولت قبل زیر بار اجرای یک چنین طرحی نرفت و اعلام کرد که سهامی برای ارائه به جاماندگان باقی نمانده است. اما دولت سیزدهم معتقد است که می تواند با استفاده از برخی مکانیسم های خاص، این فرصت را برای ثبت نام جاماندگان سهام عدالت فراهم کند. گزارش های مرکز پژوهش های مجلس از سهام شرکت های دولتی نیز نشان می دهد که امکان ثبت نام از جاماندگان وجود دارد.

  مرحبا در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس هماهنگی های مجلس با دولت به زودی برنامه ریزی اجرایی برای ثبت نام از جاماندگان در قالب طرح مجلس فراهم می شود تا به این مطالبه به حق شهروندان نیز پاسخ داده شود.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی