اخبار بورس
 • اجرای طرح احداث یک میلیونی مسکن، تورم‌زا نیست! / جلوی مافیای سایر حوزه ها را بگیرید

  رئیس مجمع ملی صنعت مسکن و ساختمان؛

  احداث هر واحد مسکونی به معنای ایجاد تقاضا در بسیاری از صنایع و ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم خواهد بود.
  اجرای طرح احداث یک میلیونی مسکن، تورم‌زا نیست! / جلوی مافیای سایر حوزه ها را بگیرید

  به گزارش بورس نیوز، طبق اظهارات وزیر راه و شهرسازی از دو هفته آینده اولین گام برای احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی برداشته خواهد شد. این در حالی است که عده‌ای معتقدند در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه است، اجرای این طرح تورم‌زا خواهد بود.

  مجتبی بیگدلی رئیس مجمع ملی صنعت مسکن و ساختمان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: اجرای طرح احداث سالانه ۱ میلیون واحد مسکونی، نه‌تنها تورم‌زا نخواهد بود؛ بلکه موجب رونق تولید هم خواهد شد.

  وی افزود: منشأ تورم، بانک‌های خصوصی و دولتی که مرتباً خلق نقدینگی می‌کنند، سیستم بورس ناکارآمد، مافیای سکه و ارز هستند. در صنعت ساختمان‌سازی، تزریق نقدینگی به‌صورت قطره‌چکانی و در طول یک دوره ۲ الی ۳ ساله انجام می‌شود و این جذب نقدینگی تدریجی، تورم‌زا نیست. اتفاقاً صنعت ساختمان و حوزه احداث مسکن، پناهگاه امنی برای جذب نقدینگی سرگردان خواهد بود. ضمن اینکه در ۸ سال اخیر اقدام خاصی در حوزه تولید مسکن صورت نگرفته و کماکان تورم سنگینی وجود داشته است. اگر دولت از پتانسیل‌های خود استفاده کرده و مافیای بانک، بورس و بیمه را مهار کند، مشکل تورم هم قابل‌کنترل خواهد بود.

  این فعال صنعت انبوه‌سازی، ضمن تأکید بر قابلیت‌های این صنعت برای رفع مشکلات بازار مسکن، اظهار کرد: انبوه‌سازان در اجرای این طرح، در کنار دولت خواهند بود و توان تجهیز کارگاه در کمتر از ۴۰ روز و احداث سالانه ۱.۵ میلیون واحد مسکونی را داریم. همان‌طور که در طرح مسکن مهر، با هزینه اندکی حجم قابل‌توجهی مسکن ارزان‌قیمت تولید شد، این بار هم می‌توان مسکن ارزان‌قیمت تولید و عرضه کرد و از بار مشکلات بازار مسکن کاست. اگر دولت به تکالیف خود در حوزه‌های سازمانی عمل کند، می‌توان با هزینه‌ای در حدود ۵ الی ۶ میلیون تومان به ازای هر مترمربع، (بدون احتساب قیمت زمین) مسکن احداث کرد. این هزینه در مقایسه با هزینه‌های رهن و اجاره مسکن در کلان‌شهرها پایین است. علاوه بر این احداث هر واحد مسکونی به معنای ایجاد تقاضا در بسیاری از صنایع و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم خواهد بود.


  • بیشتر بخوانید:

  فهرست زمین و ساختمان خود را افشا کنیدقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی