اخبار قیمت ها
 • یک ترازوی خوب چه ترازویی است؟ فروشگاه اسکیل

  چه خانه‌دار باشید چه فروشگاه‌دار، یا مالک ابزارفروشی و سرپرست تیم تحقیقاتی در آزمایشگاه، یا صاحب طلافروشی و عطاری و بقالی، روزی سر و کارتان به خرید ترازو خواهد افتاد.
  یک ترازوی خوب چه ترازویی است؟ فروشگاه اسکیل

  به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، ترازو وسیله‌ای است که در هر شغل و مکانی بالقوه می‌تواند وجود داشته باشد. این وسیله به قدری به زندگی امروز ما گره خورده است و معامله‌های خرد ما را راه می‌اندازد، که دیگر به چشم نمی‌آید! از همین رو اگر در هر یک از جایگاه‌هایی باشید که گفته شد، و قصد خرید ترازو داشته باشید، با چه متر و معیارهایی به سراغ آن خواهید رفت؟ آیا می‌دانید یک ترازوی خوب چه ترازویی است؟ آیا می‌دانید انواع ترازو کدام‌اند؟ آیا قابلیت‌های آنها را می‌شناسید؟ پیش از همه اینها، از کجا ترازو بخرید؟ برای پاسخ دادن به این سوال‌ها و اینکه بدانید یک ترازوی خوب چه ترازویی است، این یادداشت را مطالعه کنید.

  انواع ترازوها

  بهتر است برای پاسخ دادن به سوال این یادداشت، تصوری کلی از انواع ترازو داشته باشیم. به این ترتیب باید بدانیم انواع ترازو کدام‌اند. ترازوها به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند: ترازوی آزمایشگاهی، ترازوی صنعتی، ترازوی فروشگاهی و ترازوی پزشکی. هر یک از این دسته‌ها به انواع کوچک‌تری نیز تقسیم می‌شوند. برای مثال در دسته ترازوی فروشگاهی ترازوی علمک‌دار یا بدون علمک، ترازوی پرینتردار و ترازوی بدون پرینتر از انواع ریزتر در این دسته‌بندی هستند. یا در دسته‌بندی ترازوی پزشکی می‌توان سراغ ترازوی قد و وزن، ترازوی نوازاد یا ترازوی ویلچری و غیره را گرفت.

  حال بدیهی است که بنا به نیاز و زمینه استفاده دست به انتخاب ترازو بزنیم. اکنون برای خرید ترازو باید دانست اگر خانه‌دار باشید و نیازمند ترازو، باید در جست‌وجوی ترازوی آشپزخانه یا ترازوی زیرپایی باشید. اگر میوه‌فروش هستید، ترازوی فروشگاهی چاره کارتان است. و اگر طلافروش، ترازوی طلاکشی یا ترازوی گرمی به نیازتان پاسخ خواهد داد. اکنون یک قدم به سوی خرید ترازوی خوب پیش رفته‌اید. پس از شناسایی انواع ترازو و اطمینان از خرید ترازو از دسته‌ای مشخص، باید قابلیت‌های ترازوها را شناخت تا هرچه بیشتر به نیاز و خواسته خود از ترازویی که می‌خواهیم، نزدیک شویم.

  ترازوها چه دارند؟

  در دنیای ترازوها قابلیت‌ها دائماً در حال تکامل‌اند. نیازهای هر روزه و شکل‌های جدید خرید و معامله سبب می‌شود قابلیت‌های نو در انواع ترازو ظهور کنند. به این ترتیب باید دانست امروزه ترازوها از چه قابلیت‌ها و فناوری‌هایی برای پاسخ دادن به نیازهای مشتریان برخوردارند. اگرچه به علت سرعت ورود تکنولوژی‌ها، چنین یادداشت‌هایی پس از مدتی قدیمی جلوه خواهند کرد، با این حال گزیری از شناخت آنها نیست.

  نمایشگر

  از ابتدایی‌ترین چیزهایی که هنگام خرید انواع ترازو توجه را جلب می‌کند، نمایشگر است. نمایشگر در هر نوعی از ترازو وجود دارد. ممکن است نمایشگری از نوع LCD یا LED باشد یا نمایشگری لمسی با امکان نمایش تصویر و ویدئو برای تبلیغ. فهمیدن تفاوت LCD از LED ممکن است قدری سخت باشد و شاید تنها نشانه رنگی بودن اعداد در نمایشگرهای LED است. اما مهم‌تر از آن، این است که مطمئن شوید نمایشگر نور پس‌زمینه داشته باشد. فقدان نور پس‌زمینه (به‌خصوص در نمایشگرهای LCD) می‌تواند در نور کم استفاده از هر ترازویی را دشوار کند. علاوه بر اینها، لازم است برای نمایشگر هر ترازویی بدانید که سگمنت‌های نمایشگر چقدر است. حتماً نام نمایشگر ۷ سگمنت یا ۸ سگمنت را شنیده‌اید. این اعداد به توانایی نمایشگر در نمایش اعداد بزرگ اشاره دارد. یعنی یک نمایشگر ۷ سگمنت می‌تواند عددی ۷ رقمی را نمایش دهد، و نمایشگر ۸ سگمنت عددی ۸ رقمی.

  همواره هنگام خرید ترازو به یاد داشته باشید که ترازو را در حالت روشن ببینید و به نمایشگر آن توجه کنید. این کار چند فایده دارد. نمایشگر بیشتر قابلیت‌هایی را که ترازو دارد با شکل‌های مشخص نمایش می‌دهد. به این ترتیب شما می‌توانید علت نمایش شکل‌ها را بدانید یا از فروشنده بپرسید. مثلاً نمایشگری که میزان باقی مانده باطری یا ساعت و تاریخ را نمایش می‌دهد، امکاناتی کاربردی را برای شما فراهم کرده است. یا هنگام فشردن دکمه‌ای خاص احتمالاً شکلی خاص روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. به این ترتیب مشاهده دقیق آنچه در نمایشگر به نمایش درمی‌آید، راهنمای بسیار خوبی برای پی بردن به خوب بودن ترازو خواهد بود.

  ترازو

  بدنه

  بدنه ترازوها بر حسب کاربری تفاوت دارد و بهتر است خریدار بداند چه جنسی برای کدام ترازو بهتر است. برای مثال ترازوی صنعتی باید بدنه‌ای محکم‌تر از ترازوی فروشگاهی یا ترازوی آزمایشگاهی داشته باشد. آلومینیومی بودن یا فلزی بودن ترازوهای صنعتی مرسوم است. بدنه در ترازوی فروشگاهی اغلب از جنس پلاستیک فشرده است و در ترازویی مانند زیرپایی، جایش را به شیشه نشکن می‌دهد. به همین خاطر انتظار این را نداشته باشید که هر ترازویی فلزی باشد، چون فلز محکم‌تر است!

  دقت

  وزن کردن اصلی‌ترین کار هر ترازو است. پس هر ترازویی باید این کار را به دقیق‌ترین شکل انجام دهد. به این ترتیب به دقت هر ترازو هنگام خرید توجه کنید. اما دقت در همه ترازوها یکی نیست. و ترازوی خوب ترازویی نیست که در همه حوزه‌ها فی‌المثل با دقت ۱ گرم وزن کند. دقت در ترازوها بسته به کاربری، تعریف‌های گوناگونی دارد. یک ترازوی فروشگاهی دقیق ترازویی است که قادر باشد با دقت ۵ تا ۱۰ گرم وزن کند. حال اگر ترازویی با دقتی بیشتر (مثلاً ۲ گرم) وزن کند، ترازویی بهتر است. با این حال دقت ۵ گرم دقتی مرسوم در میان ترازوهای فروشگاهی است. در انواع ترازوی آزمایشگاهی این مقدار دقیق‌تر می‌شود و به ۱ گرم، ۰.۱ گرم، ۰.۰۱ گرم و اعشارهای بیشتر میل می‌کند. البته میزان دقت هرچه بیشتر باشد، کاربری ترازوی آزمایشگاهی نیز متفاوت‌تر و تخصصی‌تر می‌شود. و اینگونه نیست که فروشگاه عطاری نیاز به ترازویی با دقت ۰.۰۱ گرم داشته باشد. یک ترازوی خوب برای عطاری می‌تواند ترازویی با دقت ۰.۱ یا ۱ گرم باشد. اما طلا فروش حتماً باید ترازویی با دقت ۰.۰۱ گرم یا بیشتر بخرد. از طرف دیگر دقت ۵۰ گرم تا ۱۰۰ گرم برای ترازوی زیرپایی یا نفرکش دقتی مطلوب است. به همین خاطر به ترازوی نفرکشی که می‌تواند با ۵۰ گرم دقت وزن کند، ترازوی خوب می‌گویند.

  قابلیت‌های جانبی

  شکی نیست که ترازویی بهتر است که قابلیت‌های جانبی بیشتری داشته باشد. البته اگر این قابلیت‌ها نیاز شما را برآورده کند و همزمان سبب افزایش سرسام‌آور قیمت ترازو نیز نشود. امکان اتصال به دستگاه‌های جانبی مانند کامپیوتر یا لپ تاپ و گوشی همراه، حوزه کاربری هر ترازویی را در هر دسته‌ای به شکلی رضایت‌بخش افزایش خواهد داد. و بخت بیشتری برای خریده شدن و انتخاب ترازویی خوب خواهد داشت. در یک ترازوی فروشگاهی یا ترازوی آزمایشگاهی امکان اتصال به شبکه وای‌فای یا اتصال به کامپیوتر یقیناً مهم است. اما ممکن است چنین ضرورتی برای ترازوی صنعتی قطعه‌شمار مطرح نباشد. ترازوی آشپزخانه نیاز چندانی به اتصال به دستگاه‌های جانبی ندارد، هنگامی که مواد وزن شدنی با آن آرد و لوبیا و عدس است. اما اگر ترازوی زیرپایی بتواند مقدار BMI بدن را محاسبه کند، ترازوی بهتری برای خرید است. چرا که اطلاعاتی مهم را در اختیار شما می‌گذارد.

  ترازو

  در پایان باید اشاره کرد که یک ترازوی خوب بستگی بسیاری به نیاز و انتظار شما از یک ترازوی خوب دارد. اگرچه تعریف ترازوی خوب در بازار چیز دیگری باشد و با معیارهای دیگری تعریف شود. پس شما کسی هستید که معیار ترازوی خوب را معین می‌کنید. چراکه می‌دانید به چه نیاز دارید و کدام ترازو آن نیازها را برآورده می‌کند.

  https://scale.ir/

  این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی