اخبار اقتصادی
 • کودتای دیپلماتیک در راه است؟

  اقتصاد نیوز : جیمز دورسی، تحلیلگر مسائل منطقه ای، با انتشار یادداشتی در پایگاه تحلیلی رسپانسیبل استیتکرفت با عنوان «خواستِ ایران برای ورود به سازمان همکاری‌های شانگهای به رهبری چین» استدلال کرده ظهور طالبان در افغانستان نقش مستقیمی در بررسی این خواسته تهران بازی خواهد کرد.
  کودتای دیپلماتیک در راه است؟

  حمایت تاجیکستان و روسیه از عضویت ایران پرسش‌های قابل اعتنایی را در مورد اختلافات احتمالی درون سازمان همکاری‌های شانگهای در برخورد با طالبان ایجاد کرده است. ایران و تاجیکستان، برخلاف روسیه و چین که رفتار طالبان را از زمان سقوط کابل ستوده‌اند، نگرش سخت‌تر و انتقادی‌تری را اتخاذ کرده‌اند. 

  با این وجود، روسیه طی  هفته‌های اخیر مانورهای نظامی مشترکی با تاجیکستان و ازبکستان در نزدیکی مرز تاجیکستان و افغانستان برگزار کرده است. روسیه هم‌چنین قول داد با تأمین تسلیحات و ارائه آموزش تاجیکستان را تقویت کند.

  گفته می‌شود که تاجیکستان از مبارزان تاجیک در دره پنجشیر در شمال افغانستان، که هفته گذشته اولین دور جنگ علیه طالبان را از آغاز کرد، حمایت می‌کند. هنوز مشخص نیست که آیا این نیروها پس از شکست اولیه قادر به تجدید قوا خواهند بود یا خیر. تاجیک‌ها تقریباً یک چهارم جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند.

  مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر طالبان؛ دروازه ورود ایران به سازمان همکاری‌های شانگهای بخوانید.



قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی