اخبار نفت و انرژی
 • تغییر موضع وزیر صمت در خصوص واردات خودرو

  ایران اکونومیست- یک روز پس از اظهارنظر قاطع وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص واردات خودرو، امروز فاطمی امین در چرخشی کامل اعلام کرد که در بحث کلان موافق واردات خودرو و ایجاد رقابت است.
  تغییر موضع وزیر صمت در خصوص واردات خودرو

  محمد رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت روزگذشته در اظهار نظری قاطع اعلام کرد که «دولت در حال حاضر برنامه‌ای برای واردات خودرو ندارد». اظهار نظری که با طرح ساماندهی بازار خودرو که در حال حاضر در دستور مجلس قرار دارد در تضاد بود. حال امروز وزیر صمت در جمع خبرنگاران با چرخشی کامل نسبت به اظهار نظر روز گذشته خود اعلام کرد که «من در بحث کلان با واردات خودرو موافق هستم زیرا باید رقابت در بازار داخلی و خارجی وجود داشته و آن را تجربه کند». به گفته فاطمی امین، یکی از برنامه های وزارت صمت در سال 1400 این است که 30 درصد از خودروهای داخلی در بازارهای کشورهای خارجی به فروش برسد و این یعنی خودروساز باید رقابتی عمل کند.

  تغییر موضع فاطمی امین در حالی صورت گرفت که روز گذشته این اظهار نظر با واکنش بسیاری روبرو شد. به گفته فعالان بازار خودرو این اظهار نظر در شرایطی که مجلس در حال بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو است می تواند به سردرگمی بیشتر بازار منجر شود. با این شرایط امروز وزیر صمت در جمع خبرنگاران و در تشریح نشست امروز خود با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس موضع نرمی تری نسبت به واردات خودرو گرفت.

  وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اصل موضوع ممنوعیت واردات خودرو در شرایط کنونی برای یک بخش از بازار تولیدکننده به منظور جلوگیری از ورود ضربه به آن ها مورد تائید است اما باید بازار خودرو رقابتی باشد. دوران محدودیت های ارزی و ممنوعیت های وارداتی در دوران گذار قرار دارد.

  وی همچنین در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه با توجه به ممنوعیت واردات خودرو تکلیف خودروهای سنگین دسته دوم وارد شده به کشور که در گمرکات باقی مانده چه خواهد شد، اظهار کرد: ممنوعیت واردات خودرو از سال 97 به دلیل کاهش تراز ارزی کشور ایجاد شد، در آن زمان به دلیل تحریم‌های شدید، تراز ارزی به لحاظ عدم فروش نفت کاهش یافت و واردات یک سری اقلام از جمله خودرو ممنوع شد.

  طرح ساماندهی صنعت خودرو به دفعات در دستور کار مجلس قرار گرفته اما هر بار به دلیلی از دستور کار خارج شد، این طرح امروز هم در دستور کار بهارستان نشین ها قرار دارد و بسیاری امیدوارند تا امروز این طرح در مجلس نهایی شود.

  اقتصادنیوز

   قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی