اخبار مسکن و عمران
 • ۹ تغییر کوچک در زندگی که نتایج بزرگی به دنبال دارند

  اگر بتوانید تا سال آینده به یک هدف بزرگ دست پیدا کنید و یا یک عادت جدید ایجاد کنید، آن هدف چه خواهد بود؟ چه آرزوهای مهمی برای بهبود زندگی، حرفه یا سلامتی خود دارید؟

  همان‌طور که می‌دانید، اهداف بزرگ ممکن است بسیار طاقت‌فرسا باشند، به‌خصوص زمانی که انرژی جسمی و روحی و همین‌طور زمان زیادی بطلبند. به عنوان مثال، اگر به کاهش ۲۰ کیلوگرم از وزن خود فکر می‌کنید‌، می‌دانید که هفته‌ها یا ماه‌ها رژیم و ورزش در پیش دارید. احتمالا همین ابتدای کار، فکر کردن به سختی‌هایی که پیش رو دارید، بخشی از انرژی شما را از بین می‌برد.

  با این حال، اگر بتوانید این اهداف بزرگ را به عادات کوچک و قابل کنترل تبدیل کنید و هر روز، مقدار کمی برای آن‌ها زمان بگذارید، این اهداف، چندان دلهره‌آور نخواهند بود. به قول معروف «سنگ بزرگ، علامت نزدن است.»

  پس برای ایجاد عادت‌های پایدار و ماندگار، با قدم‌های کوچک و زمان‌بندی‌های کوتاه آغاز کنید و به تدریج آن‌ها را افزایش دهید. اما در این بین، عادات خاصی هم وجود دارند که ممکن است در ظاهر با هدف شما ارتباطی نداشته باشند، ولی به شما در رسیدن به آن‌ها، کمک کنند. به این‌ها، عادت‌های کلیدی می‌گویند؛ عادت‌هایی که به ظاهر، بسیار کوچک و پیش پا افتاده به نظر می‌رسند، اما در عمل، نتایج بزرگی به دنبال خواهند داشت. شما می‌توانید از آن‌ها برای حمایت از اهداف خود و ایجاد هرگونه عادت دلخواه دیگر استفاده کنید و به زودی نتایج شگفت‌انگیز آن‌ها را ببینید. با این مقاله از دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا با بعضی از مهم‌ترین عادت‌های کلیدی، بیشتر آشنا شویم.

  عادات کلیدی چیست؟

  عادات کلیدی رفتارهایی اساسی هستند که می‌توانید بر اساس آن‌ها، عادت‌های خوب ایجاد کنید. هنگامی که این عادات اصلی را ایجاد کردید، شاهد یک واکنش زنجیره‌ای خواهید بود که منجر به تغییرات جدید و مثبت بیشتر در زندگی شما می‌شود و به شما در رسیدن به اهداف بزرگ‌تر کمک می‌کند.

  این حقیقتی است که اولین بار توسط نویسنده‌ی کتاب پرفروش قدرت عادت‌ها، یعنی چارلز دویگ مطرح شد، او پرسید: «چرا کاری‌هایی که در زندگی و شغل‌مان می‌کنیم را، انجام می‌دهیم؟!»

  دویگ در کتاب خود، به مفهوم استفاده از عادات کلیدی برای ساده‌سازی سایر اهداف مورد نظر شما می‌پردازد. در واقع، عادات کلیدی، تغییرات بزرگ یا کوچکی هستند که بدون توجه به شرایطی که با آن روبرو هستید، موفقیت را در بسیاری از جنبه‌های زندگی بسیار ساده‌تر می‌کنند.

  این عادت‌ها الهام‌بخش هستند و به شما انگیزه می‌دهند. در صورتی که از ابتدا این عادات کلیدی را در وجود خود شکل دهید، با تلاشی بسیار کمتر از حد انتظارتان، سیلی از تغییرات و اتفاقات مثبت به سوی شما روانه خواهد شد.

  بنابراین اگر در پی رسیدن به اهداف بزرگ هستید و یا حتی به شکل دادن یک عادات رفتاری کوچک فکر می‌کنید، ابتدا باید به عادات کلیدی توجه کنید. این عادات، تلاش‌های شما را ساده‌تر کرده و کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشند.

  در ادامه، فهرستی از بهترین عادت‌های کلیدی را آورده‌ایم تا بدانید که چگونه وجود چنین عادت‌هایی، سبک زندگی هوشمندانه‌تری را برای شما رقم می‌زنند و نتایج بزرگی ایجاد می‌کنند.

  ۱. عادت ورزش منظم

  عادت ورزش منظم

  ورزش، یک عادت کلیدی آشکار است، اما خوب است بدانید که تحقیقات هم از این امر حمایت می‌کند. یک مطالعه‌ی برجسته نشان داده است که ورزش، تمایل به ایجاد تغییرات مثبت دیگر مانند بهتر غذا خوردن، بهره‌وری بیشتر، سیگار کشیدن کمتر، خرج کردن کمتر و استرس کمتر را تسهیل می‌کند.

  این کار، نیازی به تمرین زیاد ندارد. حتی یک بار در هفته هم کافی است تا ببینید که تغییرات دیگر هم چطور شروع می‌شوند.

  با این حال، یک راه بهتر برای نزدیک شدن به عادت ورزش این است که روزانه فقط با پنج دقیقه ورزش شروع کنید تا این کار به صورت یک عادت ثابت و دائمی درآید.

  ۲. تنظیم برنامه‌ی غذایی

  صرف چند دقیقه برای نوشتن همه چیزهایی که در طول روز خورده‌اید، وقت زیادی از شما نمی‌گیرد، اما در عوض، پیامدهای مثبت غیر‌منتظره‌ی زیادی به همراه دارد.

  با این کار می‌توانید شروع به رصد کردن الگوهای غذایی خود کنید، به علاوه می‌توانید به وضوح ببینید که حجم غذای روزانه‌ی شما چقدر است. مطالعات انجام شده نشان داده است کسانی که غذاهای مصرفی خود را به صورت روزانه نوشته‌اند، حجم غذای خود را کاهش داده‌اند، به علاوه این افراد، دست به انتخاب مواد غذایی سالم‌تری زده‌اند و حتی در بعضی موارد، یک رژیم غذایی برای کاهش وزن را شروع کرده‌اند.

  ۳. خوردن شام خانوادگی

  شام خانوادگی

  بعضی از عادات کلیدی بر عادات اعضای خانواده‌ی شما هم تأثیر مثبت دارند. تحقیقات نشان می‌دهند که خوردن وعده‌های غذایی به صورت خانوادگی، تأثیرات مثبت زیادی در رفتارهای کودکان دارد؛ به عنوان مثال، آن‌ها تکالیف مدرسه را بهتر انجام می‌دهند، نمرات بهتری می‌گیرند، اعتماد‌به‌نفس آن‌ها بالاتر می‌رود و کنترل عاطفی بیشتری بر رفتارهای خود دارند.

  همچنین یک شام خانوادگی، باعث تحکیم ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر است. به علاوه، عادت مشارکت در کارهای خانه را هم در بچه‌ها شکل می‌دهد.

  ۴. مرتب کردن تختخواب

  مرتب کردن تختخواب

  آیا صبح‌ها بعد از بیدار شدن، تخت خود را مرتب می‌کنید؟ این هم یکی از آن عادت‌هایی است که وقت زیادی از شما نمی‌گیرد، اما با بهره‌وری بیشتر، احساس رضایت و مهارت برنامه‌ریزی، ارتباط مستقیم دارد.

  ویلیام مک روون یکی از افسران بازنشسته‌ی نیروی دریایی است. او تجربیات خود را در سال‌های خدمت در نیروی دریایی، در کتابی با عنوان «تخت خود را مرتب کن» گرد آورده است. او در کتابش بر اهمیت وجود این عادت کلیدی برای شروع عادت‌های سازنده‌ی دیگر، تاکید می‌کند.

  اگر شما بتوانید به این کار، به عنوان یک عادت صبحگاهی، وفادار بمانید، به زودی خواهید دید که تاثیرات مثبت چنین عادتی، به تمام رفتارهای روزمره‌ی شما هم سرایت می‌کند.

  • بی‌نظمی چگونه بر سلامت روان ما تأثیر می‌گذارد؟

  ۵. تمرین تجسم

  مایکل فلپس‌، دارنده‌ی ۱۹ مدال المپیک در رشته‌ی شنا و پر‌افتخارترین المپیکی تاریخ است. او تمرکز و موفقیت خود را مرهون قدرت تجسم یک شنای کامل قبل از پرش در استخر می‌داند.

  فلپس در یکی از مصاحبه‌های خود در سال ۲۰۱۲ گفت: «اکنون من دوباره به ریتم بازی خود بازگشته‌ام، یعنی آنچه را که می‌خواهم ببینم‌، آنچه را که نمی‌خواهم ببینم‌ و آنچه را که احتمالاً می‌توانم ببینم‌، مشاهده کرده‌ام. من سعی می‌کنم تا جایی که می‌توانم، همه چیز را به تصویر بکشم، تا بتوانم برای هر اتفاقی که رخ می‌دهد، آماده باشم.»

  تحقیقات نشان داده‌اند که تجسم، قدرت فوق‌العاده‌ای دارد و تقریبا در تمام زمینه‌های زندگی، موجب تقویت عملکرد شما خواهد شد.

  در واقع‌، تجسم حرکت، نحوه‌ی سازماندهی شبکه‌های مغزی ما را تغییر داده و ارتباطات بیشتری بین مناطق مختلف مغز ایجاد می‌کند. به این وسیله، آن دسته از نواحی مغز که در تمرین حرکت دخیل هستند (مانند پوتامن)، تحریک می‌شوند. به این ترتیب، مغز و به طبع آن بدن، برای حرکت آماده می‌شوند تا بتوانیم موثرتر حرکت کنیم.

  ۶. مثبت اندیشی

  به طور فعال، ذهنیت خود را در مورد زندگی و شرایط آن، از دیدگاه منفی به مثبت تغییر دهید. مثبت‌اندیشی، اعتماد‌به‌نفس و انرژی شما را دوچندان می‌کند و زمینه‌ی ایجاد بسیاری از عادت‌های مثبت دیگر را هم فراهم می‌کند.

  اگر این عادت را در وجود خود نهادینه کنید، حتی زمانی که احساس مثبتی ندارید، در نهایت روحیه و چشم‌انداز خود را تغییر خواهید داد. به علاوه، این عادت بر تمایل شما بر انجام دادن کارهایی که کیفیت زندگی شما را بالا می‌برند، تاثیرگذار است.

  • چرا باید بیشتر بخندیم؟ (حتی اگر کار سختی باشد!)

  ۷. از شب قبل برای روز خود برنامه‌ریزی کنید

  برنامه ریزی روزانه

  از قدرت نوشتن غافل نشوید. وقتی عادت ‌کنید که اهداف و اولویت‌های خود را برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید، متعهد می‌شوید که اقدامات سازنده و مثبتی انجام دهید. وقتی این اهداف روزانه را یادداشت می‌کنید، به احتمال زیاد آن‌ها را کامل می‌کنید.

  یک مجله یا دفترچه‌ی یادداشت در کنار تخت خود داشته باشید و قبل از خواب، اهداف و برنامه‌های خود را برای روز بعد یادداشت کنید. سعی کنید در مورد کارهایی که قصد انجام آن‌ها را دارید و زمان‌بندی انجام آن‌ها، دقیقاً توضیح دهید.

  • ۵ فایده‌ی جالب خاطره‌نویسی (و نکاتی مهم برای آغاز کردن)

  ۸. ایجاد سیستم پاسخگویی روزانه

  یکی دیگر از عادات کلیدی ضروری، ایجاد و حفظ پاسخگویی در مورد هر عادتی است که سعی می‌کنید ایجاد کنید. یک گزارش روزانه از هر یک از عادت‌ها، اعم از ورزش، مدیتیشن یا نوشتن، می‌تواند روند تلاش‌های شما را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر کند.

  به طور کلی، وقتی در قبال گروه یا شخص دیگری پاسخگو باشید، به احتمال زیاد کارها را تمام و کمال پیش می‌برید. اما در اینجا شما باید نسبت به خودتان پاسخگو باشید و با رصد دقیق عملکرد خود، نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید. به یاد داشته باشید که این یک تعهد شخصی است و شما به این وسیله می‌توانید تاثیرگذاری عادات خوب را دو‌چندان کنید.

  ۹. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

  عادت کلیدی مسواک زدن

  مانند مرتب کردن تختخواب، مراقبت از دندان‌ها در صبح هم یکی دیگر از عادات کلیدی است که روز شما را با یک نکته‌ی مثبت همراه می‌کند.

  تاثیرات مثبت این عادت کلیدی کاملا مسری است و به شما کمک می‌کند که سایر عادات مراقبت از خود مانند مراقبت از پوست، مراقبت از ناخن‌ها و نوشیدن آب به طور منظم را تمرین کنید.

  مسواک زدن اغلب به عنوان عادت یا نشانه‌ای برای شروع یادگیری استفاده می‌شود تا به شما یادآوری کند که باید عادت جدیدی را شروع کنید، چون این یک عادت رایج است. می‌توانید عادت خوب مسواک زدن را با نخ دندان کشیدن، کامل کنید. آمارها نشان می‌دهد که تنها ۳۰ درصد از مردم به طور مرتب از نخ دندان استفاده می‌کنند، بنابراین مسواک زدن می‌تواند یک عادت کلیدی و تاثیرگذار برای یادآوری نخ دندان باشد.

  • ۱۱ خوراکی که دشمن دندان‌های شما هستند

  کلام آخر

  آنچه آمد، تنها بخشی از عادات کلیدی هستند که تغییرات مثبت بسیاری به دنبال دارند. فکر کنید و ببینید چه رفتارهای دیگری در زندگی روزمره‌ی شما وجود دارند که می‌توانند باعث تغییرات چشمگیر و بزرگ شوند. همچنین، به عنوان یک قاعده‌ی کلی، در نظر داشته باشید که وقتی آماده‌ی انجام یک هدف بزرگ یا یک عادت جدید هستید، ابتدا یک عادت کلیدی را انتخاب کنید. هنگامی که این عادت کلیدی را انجام دادید، راه شما به سمت هدف اصلی، بسیار هموارتر و آسان‌تر خواهد بود و به این ترتیب، شما با صرف کمترین انرژی ذهنی، بیشترین بازدهی ممکن را خواهید داشت.

  منبع: liveboldandbloomقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی