اخبار مسکن و عمران
 • عکس‌های تماشایی نخستین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۱

  در نخستین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۱ که روز گذشته در مناطق شمالی قاره‌ی آمریکا، اروپا و آسیا روی داد، عکس‌های جالب توجهی از حلقه‌ی آتش و همچنین مناظر زمینی با خورشید ثبت شد.

  نخستین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۱ میلادی (و البته سال ۱۴۰۰ خورشیدی) روز پنج‌شنبه ۲۰ خرداد مردم مناطقی از نیمکره‌ی شمالی زمین، شامل شمال شرقی آمریکا و مناطقی از کانادا، گرینلند، اروپا و آسیا را شادمان کرد و اگرچه در ایران قابل رؤیت نبود اما به لطف پخش زنده‌ی اینترنتی شماری از علاقه‌مندان ساکن ایران هم این رویداد را به‌صورت زنده تماشا کردند.

  افرادی که در مسیر این خورشیدگرفتگی (کسوف) در شامل کانادا، گرینلند و سیبری قرار داشتند شاهد گرفت حلقوی بودند که به حلقه‌ی آتش معروف است و طی آن بخش مرکزی خورشید، توسط ماه پنهان می‌شود تا ناظران شاهد حلقه‌ای نورانی از پرتوهای خورشید باشند.

  تماشای منظره‌ی خورشیدگرفتگی از پشت پنجره‌ای در نیویورک

  تماشای منظره‌ی خورشیدگرفتگی از پشت پنجره‌ای در نیویورک
  Credit: Stan Honda/AFP/Getty Images

  از سوی دیگر مردم ساکن در مناطق اطراف مسیر اصلی خورشیدگرفتگی و در نیمسایه‌ی ماه قرار داشتند، مانند ساکنان نیویورک، فیلادلفیا و تورنتو توانستند یک خورشیدگرفتگی جزئی را مشاهده کنند. از این رویداد نجومی تصاویر زیادی ثبت شد که با توجه به ارتفاع پایین خورشید جلوه‌هایی تماشایی ایجاد کرد.

  خورشیدگرفتگی بر فراز فانوس دریایی موج‌شکن دلاویر آمریکا

  خورشیدگرفتگی بر فراز فانوس دریایی موج‌شکن دلاویر آمریکا
  Credit: Aubrey Gemignani/NASA/Getty Images

  پدیده‌های نجومی همیشه باعث دور هم جمع شدن مردم می‌شوند. امسال هرچند با وجود همه‌گیری کرونا حضور در محیط‌های عمومی همچنان مانند گذشته نیست اما هم‌زمان، گسترش تزریق واکسن و کنترل بیماری تا حدودی فرصت حضور و تماشای خورشیدگرفتگی را البته باز هم با فاصله برای مردم فراهم کرد.

  گردهمایی مردم برای تماشای نخستین خورشیدگرفتگی 2021 در پارکی در هملین نیویورک گردهمایی مردم برای تماشای نخستین خورشیدگرفتگی 2021 در پارکی در هملین نیویورک
  • گردهمایی مردم برای تماشای نخستین خورشیدگرفتگی 2021 در پارکی در هملین نیویورک
  • گردهمایی مردم برای تماشای نخستین خورشیدگرفتگی 2021 در پارکی در هملین نیویورک

  با توجه به ارتفاع پایین خورشید در مناطق شمالی آمریکا، امکان ثبت خورشیدگرفتگی با سازه‌های انسانی وجود داشت.

  نخستین خورشیدگرفتگی سال 2021 در کنار پلی بر فراز رودخانه‌ی ایست نیویورک

  نخستین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۱ در کنار پلی بر فراز رودخانه‌ی ایست نیویورک
  Credit: Justin Lane/EPA/Shutterstock

  ناسا هم در این روز علاوه بر پخش زنده‌ی رویداد، با همکاری عکاسان حرفه‌ای تصاویری دیدنی از این رویداد ثبت کرد. از جمله تصویری که هلال خورشید را در کنار کاخ کنگره‌ی آمریکا نشان می‌دهد.

  نخستین خورشیدگرفتگی سال 2021 در کنار کاخ کنگره‌ی آمریکا

  نخستین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۱ در کنار کاخ کنگره‌ی آمریکا
  Credit: NASA/Bill Ingalls

  گذر ماه از مقابل خورشید، در ساعت ۰۴:۱۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۲:۴۲ به وقت تهران) آغاز شد و اگرچه تقریبا برای ۵ ساعت به گذر خود در مقابل قرص خورشید ادامه داد، اما در هر منطقه، برای مدت زمان کوتاه‌تری قابل مشاهده بود.

  تماشای خانوادگی نخستین خورشیدگرفتگی 2021

  تماشای خانوادگی نخستین خورشیدگرفتگی ۲۰۲۱
  Credit: Libby March, The Wall Street Journal

  در روچستر نیویورک تقریبا ۲۰۰ نفر برای تماشای خورشیدگرفتگی در ساحل دریاچه‌ی انتاریو جمع شدند. «فلیسیا سوارتزنبرگ» (Felicia Swartzenberg) سخنگوی موزه و مرکز علوم روچستر به عنوان سازمان‌دهنده‌ی این گردهمایی نجومی گفت: «خانواده‌ها روی زیراندازها نشستند و علاقه‌مندان به نجوم تلسکوپ‌ها را برای رصد خورشیدگرفتگی مستقر کردند.»

  او افزود: «این رویداد در دوران گذر از همه‌گیری اهمیت ویژه‌ای داشت. همه در سال پیش از هم دور شده بودند و دور هم جمع شدن دوباره برای برای تماشای این رویداد جادویی، آن را خاص کرد.»

  نخستین خورشیدگرفتگی سال 2021 در تورنتو

  خورشید گرفته در صبحگاه تورنتو
  Credit: Steve Russell/Toronto Star via Getty Images

  برخی دیگر از علاقه‌مندان هم مسافت‌های طولانی را به عرض‌های بسیار شمالی سفر کردند تا خورشیدگرفتگی حلقوی کامل را تماشا کنند. «جی پاساخف» استاد نجوم کالج ویلیامز و برخی دیگر از جویندگان کسوف از جمله‌ی این افراد بودند که سوار بر یک هواپیما با پشتیبانی اسکای اند تلسکوپ به تماشای این رویداد نشستند.

  تصویری از جویندگان کسوف حلقوی 2021

  جویندگان کسوف حلقوی ۲۰۲۱
  Credit: Bob King/Sky&Telescope

  او که اکنون ۷۳ خورشیدگرفتگی را رصد کرده، گفت: «هواپیما در ارتفاع ۳۸ هزار پایی بر فراز کانادا پرواز کرد و به افراد داخل هواپیما اجازه داد تا خورشیدگرفتگی حلقوی را برای مدت ۴ و نیم دقیقه تماشا کنند.»

  گرفت حلقوی خورشید و شکل‌گیری حلقه‌ی آتش

  گرفت حلقوی خورشید و شکل‌گیری حلقه‌ی آتش
  Credit: Eliot Herman, Bob King/Sky&Telescope

  خورشیدگرفتگی ۲۰ خرداد، تنها ۱۵ روز پس از تنها ماه‌گرفتگی کامل امسال روی داد که به ماه خونین معروف است. خورشیدگرفتگی قبلی در ماه دسامبر ۲۰۲۰ روی داد که برای مردم آرژانتین و شیلی قابل مشاهده بود و خورشیدگرفتگی بعدی هم در دسامبر ۲۰۲۱ خواهد بود که در آسمان قطب جنوب دیده می‌شود.

  پرواز یک هواپیما از کنار منظره‌ی نخستین خورشیدگرفتگی 2021

  نخستین خورشیدگرفتگی ۲۰۲۱ و پرواز یک هواپیما در بوستون
  Credit: Imelda Joson and Edwin Aguirre/Joson Images

  آخرین خورشیدگرفتگی حلقوی هم پیش از این در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ روی داد که در آفریقا، آسیا و جنوب شرقی اروپا قابل مشاهده بود. رویداد بعدی حلقه‌ی آتش هم ۱۴ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۲ مهر ۱۴۰۲) خواهد بود که آمریکای مرکزی و جنوبی و غرب ایالات متحده آمریکا را پوشش می‌دهد.

  عکس کاور: تصویری از طلوع خورشید نیمه در کنار کاخ کنگره‌ی آمریکا در واشنگتن

  Credit: NASA/Bill Ingalls

  منابع: Space, The Wall Street Journal, Sky&Telescopeقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی