تجارت
 • مشکلات تجارت با جمهوری آذربایجان احصا شد

  طی جلسه ای در اتاق بازرگانی تبریز

  ایسنا/آذربایجان شرقی جلسه احصای مشکلات تجارت با جمهوری آذربایجان با حضور مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی در اتاق تبریز برگزار شد.
  مشکلات تجارت با جمهوری آذربایجان احصا شد

  سومین جلسه از سلسله جلسات احصای مشکلات تجارت با جمهوری آذربایجان با حضور فعالان حوزه صادرات استان در سه بخش محصولات پتروشیمی، مواد شیمیایی، پلیمر و پلاستیک برگزار شده و فعالان این حوزه به بیان مشکلات و دغدغه های خود در موضوع تجارت با جمهوری آذربایجان پرداختند.

  ابوالفتح ابراهیمی، نائب رئیس اتاق بازرگانی تبریز در ابتدای این جلسه، ضمن ارائه توضیحات کلی در خصوص دو جلسه قبلی برگزار شده، بازخورد جلسات را مثبت ارزیابی کرده و بر پیگیری مشکلات مطرح شده توسط فعالان حوزه صادرات به جمهوری آذربایجان تاکید کرد.  
   
  در ادامه این جلسه فعالان صنعت پتروشیمی مشکلات خود را در تجارت با جمهوری آذربایجان در مواردی چون نقل و انتقال پول، حمل و نقل، هزینه دوزبولاغ در ورود به جمهوری آذربایجان، وجود رقبا در بازار از جمله روسیه و رقبای داخلی مانند پتروشیمی اراک، پتروشیمی امیرکبیر و پتروشیمی تخت جمشید مطرح کردند.

  همچنین فعالان حوزه مواد شیمیایی نیز مشکلاتی را در خصوص نقل و انتقال پول، صادرات اسید استیک، زیاد بودن زمان تایید اداره استاندارد، تولید بیش از مصرف داخلی اسید سولفوریک و اسید کلریدریک، مجوزهای دوگانه مورد نیاز (در دو کشور) برای صادرات اسید کلریدریک، تفسیرپذیر بودن بخشنامه‌های گمرک، کمبود امکانات در گمرک آستارا،  تفاوت در عرض ریل راه‌آهن ایران و جمهوری آذربایجان، اجرای مفاد تفاهم‌نامه تبادل اسناد گمرکی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، سختگیری در اخذ مجوزها از جهاد کشاورزی و محدودیت ایجاد شده برای صادرات محصولات شیمیایی مطرح کردند.

   در ادامه این جلسه فعالان حوزه پلیمر و پلاستیک نیز مهم‌ترین مشکلات این حوزه را در مواردی مانند بالا بودن تعرفه گمرکی بالا برای محصولات پلاستیکی وارداتی از ایران به جمهوری آذربایجان، رقابت نابرابر با ترکیه، اشتباه در ارزش‌گذاری پایه گمرکی و نقل و انتقال پول عنوان کردند.

  به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، پیش از این نیز اتاق تبریز میزبان فعالان حوزه صنعت فولاد، لوازم خانگی، ماشین آلات، محصولات کشاورزی، خشکبار و همچنین چرم برای احضای مشکلات این صنایع در تجارت با جمهوری آذربایجان بوده است.

  انتهای پیامقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی