تولید
 • افزایش ۴ برابری توزیع اصله نهال توت

  امسال ۴ برابر سال های گذشته نهال توت در راستای خودکفایی نخ ابریشم در اختیار نوغانداران قرار گرفت.

  امسال ۴ برابر سال های گذشته نهال توت در راستای خودکفایی نخ ابریشم در اختیار نوغانداران قرار گرفت.

  به گزارش ایلنا از وزارت جهاد کشاورزی، رییس مرکز نوغانداری کشور گفت: برای سال جاری ۷۰۰ هزار اصله نهال توت به منظور پرورش کرم ابریشم در کشور توزیع شد.

  عدیل سروی زرگر، میزان توزیع نهال توت در سال گذشته را ۱۸۷ هزار اصله عنوان کرد.

  وی افزود: برای پرورش هر جعبه کرم ابریشم ۲۰۰ اصله نهال توت نیاز است.

  سروی زرگر اظهار داشت: با این میزان کاشت نهال توت هر سال ۳۵۰۰ جعبه به ظرفیت پرورش کرم ابریشم اضافه می شود.

  رییس مرکز نوغانداری کشور خاطرنشان کرد که توزیع ۷۰۰ هزار اصله توت از روز درختکاری در سال ۹۹ آغاز و تا پایان دهم فروردین ۱۴۰۰ ادامه داشت.

  وی با بیان این که عمر اقتصادی درختان توت ۲۵ سال است، گفت: نهال های توت تقریبا در همه استان های پرورش دهنده کرم ابریشم همچون گیلان، مازندران، جنوب کرمان، البرز، تهران، یزد و لرستان توزیع شد.

  سروی زرگر تعداد پرورش دهندگان کرم ابریشم را تا دو سال پیش ۱۷ هزار و ۳۰۰ خانوار عنوان کرد و اذعان داشت: این تعداد امسال به ۲۹ هزار و ۵۰۰ خانوار افزایش یافته است.

  وی درباره برنامه های حمایتی از نوغانداری و تولید پیله ابریشم در کشور گفت: برای حمایت از تولید داخلی، پیشنهاد افزایش تعرفه واردات نخ ابریشم از ۲۶ درصد به ۴۰ درصد را به وزرات جهاد کشاورزی و کمسیون ماده (۱) که تعرفه ها را بررسی می کند، ارائه داده ایم.

  رییس مرکز نوغانداری کشور ادامه داد: برای حمایت از تولید داخلی، ابزار تعرفه باید کارآمد باشد و در غیر این صورت صنعت نوغانداری آسیب می بیند.

  وی با اشاره به این که تعطیلی چهار کارخانه مدرن تولید نخ ابریشم ظرف ۲۰ سال در کشور به صنعت نوغانداری آسیب زده است، اظهار داشت: تلاش بر این است که کارگاه های ابریشم کشی خانگی و سنتی توسعه پیدا کند.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی