اخبار اقتصادی
 • یک شرکت ایرانی میدان گازی فرزاد «ب» را توسعه می‌دهد

  بعد از ۸ سال معطلی؛

  توسعه میدان گازی فرزاد «ب» با امضای قراردادی به ارزش حدود یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار، به شرکتی ایرانی واگذار می‌شود.

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، با توجه به سیاست‌های وزارت نفت در راستای استفاده از ظرفیت شرکت‌های ایرانی، قرارداد توسعه بیع متقابل میدان گازی فرزاد «ب» فردا (دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت‌ماه) با حضور وزیر نفت، بین شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما و شرکتی ایرانی به عنوان پیمانکار امضا می‌شود.

  هدف از این قرارداد ۱۷۸۰ میلیون دلاری، دستیابی به تولید روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز ترش طی ۵ سال عنوان شده است.

  گاز تولیدی این میدان برای فراورش به تأسیسات خشکی منطقه پارس ۲ کنگان منتقل می‌شود. در تأسیسات خشکی ابتدا میعانات گازی از گاز ترش تفکیک شده و سپس به منظور تثبیت به پالایشگاه فازهای ۱۲ و ۱۹ پارس جنوبی منتقل خواهد شد. گاز خروجی از تأسیسات خشکی طرح فرزاد «ب» نیز برای فراورش بین پنچ پالایشگاه موجود در منطقه پارس ۲ توزیع می‌شود.

  مهم‌ترین بخش‌های شرح کار این قرارداد شامل حفاری هشت حلقه چاه تولیدی، ساخت و نصب دو سکوی سرچاهی فرعی و اصلی، احداث تأسیسات جداسازی مایعات در سکوی اصلی، احداث یک رشته خط لوله دریایی ۳۶ اینچ به طول تقریبی ۲۳۰ کیلومتر برای انتقال سیال ترش از سکوی اصلی به تأسیسات خشکی، احداث یک رشته خط لوله دریایی ۱۰ اینچ به طول تقریبی ۲۳۰ کیلومتر برای انتقال میعانات به خشکی، احداث یک رشته خط لوله ۲۰ اینچ رابط دو سکو به طول ۳ کیلومتر، احداث تأسیسات ساحلی طرح شامل تجهیزات دریافت سیال ترش تولیدی بخش فراساحل و جداسازی میعانات به همراه تأسیسات جانبی و خطوط لوله خشکی برای انتقال و توزیع گاز ترش و میعانات به پالایشگاه‌های مستقر در منطقه پارس ۲ است.

  بر اساس اعلام وزارت نفت، مقدار گاز درجای میدان فرزاد «ب» حدود ۲۳ هزار میلیارد فوت‌مکعب برآورد شده است که مقدار میعانات گازی آن حدود ۵ هزار بشکه در ازای هر میلیارد فوت‌مکعب گاز تخمین زده می‌شود.

  میدان مشترک گازی فرزاد «ب» در محدوده بلوک فارسی در نوار مرزی ایران و عربستان و در فاصله نزدیک ۲۰ کیلومتری جزیره فارسی واقع شده است.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی