اخبار خودرو
 • شرط ارائه پروانه بهره‌برداری برای ثبت‌نام در سامانه بهین یاب حذف شود

  برنامه صمت برای کوتاه کردن فرآیند طولانی تامین ورق؛

  به گزارش خبرخودرو، عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: ارائه تسهیلاتی نظیر حذف الزام به ارائه پروانه بهره‌برداری و فراهم کردن امکان ثبت‌نام در سامانه بهین یاب از طریق سایر مجوزها یکی از برنامه‌های وزارت صمت برای کوتاه کردن فرآیند تامین ورق است.


  به گزارش خبرخودرو، عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: ارائه تسهیلاتی نظیر حذف الزام به ارائه پروانه بهره‌برداری و فراهم کردن امکان ثبت‌نام در سامانه بهین یاب از طریق سایر مجوزها یکی از برنامه‌های وزارت صمت برای کوتاه کردن فرآیند تامین ورق است.

  سیامک مقتدری در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو در خصوص مشکلات قطعه‌سازان برای ثبت‌نام در سامانه بهین یاب و الزامات محیط زیستی مبنی بر ارائه پروانه بهره‌برداری اظهار داشت: صدور پروانه بهره‌برداری نیازمند انجام مقدماتی از جمله استعلام از ارگان‌های مختلف بوده و دریافت آن، مستلزم طی یک فرآیند نسبتا زمان‌بر است که به دلیل وجود برخی موانع، گاها دریافت پروانه غیرممکن می‌‌گردد.

  وی با اشاره به اینکه اکنون ثبت‌نام برای تامین مواد اولیه منوط به ورود اطلاعاتی نظیر وضعیت پروانه بهره‌برداری در سامانه بهین‌ یاب است، افزود: وزارت صمت طی جلساتی موضوع رفع فرآیند طولانی ثبت‌نام در سامانه برای تامین ورق و سرعت بخشی به این پروسه را مطرح کرده که از جمله این راهکارها، ارائه تسهیلاتی نظیر حذف الزام به ارائه پروانه بهره‌برداری و فراهم کردن امکان ثبت‌نام در سامانه از طریق سایر مجوزها یکی از آنها است. ضمن اینکه، تامین ورق از سوی تامین‌کنندگان قطعات پرسی و ورق بدون واسطه خودروسازان و به شکل میانبر انجام شود که البته حذف سریع موانع با مشکلاتی همراه خواهد بود.

  عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور در پاسخ به این پرسش که آیا نظارتی از سوی وزارت صمت یا سایر ارگان‌ها بر قراردادهای منعقده میان خودروسازان و قطعه‌سازان در نهضت ساخت داخل با هدف پایبندی خودروسازان به این قراردادها وجود دارد، گفت: در حال حاضر اراده‌ قوی همانند گذشته، برای واردات قطعات از سوی خودروسازان وجود ندارد که افزایش نرخ ارز نسبت به گذشته و توجیه‌پذیری تولید داخل یکی از دلایل آن است.

  مقتدری تصریح کرد: تحریم‌ها و مشکلات نقل و انتقالات ارزی، تامین ملزومات وارداتی را بیش از گذشته با موانع جدی مواجه کرده و بر همین اساس بنده، واردات قطعه را تهدیدی برای قطعه‌سازان نمی‌دانم، اما به هر حال گشایش روابط بین‌المللی به دنبال مذاکرات وین و کاهش نرخ ارز، ممکن است تولید داخل قطعات را تحت‌الشعاع خود قرار دهد که با توجه به شعار لزوم پشتیبانی از تولید داخل در ابتدای سال جاری می‌بایست، مانع از این امر شد.

  وی در خصوص امکان پایش قراردادهای خودروسازان و قطعه‌سازان در نهضت ساخت داخل از سوی وزارت صمت بیان کرد: این مکانیزم در حال حاضر وجود ندارد و متن قراردادها تغییری نداشته است.

  عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ادامه داد: خودروسازان در گذشته اقدام به واردات قطعه می‌کردند، چند میز داخلی‌سازی تشکیل شده و نمایندگانی از سوی قطعه‌سازان در این میزها حضور یافته‌اند که پیشرفت‌هایی نیز حاصل شده، اما تاکنون حمایت‌های موثری از پروژه داخلی ‌سازی صورت نگرفته، زیرا تولید انبوه قطعات داخلی سازی شده نیازمند سرمایه‌گذاری است.

  مقتدری در پایان خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری نیز نیازمند مساعدت خودروسازان است که متاسفانه آنها نیز از لحاظ نقدینگی در وضعیت مساعدی قرار ندارند و بانک‌ها نیز برای سرمایه‌گذاری بلندمدت روی خوش نشان نمی‌دهند، در نتیجه برای تامین مالی سرمایه‌گذاری قطعات جدید، می‌بایست تدابیر اساسی اندیشیده شود.

قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی