اخبار اقتصادی
 • اعطای گرنت نقدی و آزمایشگاهی برای ایده‌های برتر اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی

  فراخوانی برای رفع چالش مقاومت به سایش سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC از سوی ستاد نانو منتشر شد.

  به گزارش ایسنا، با حمایت «شبکه تبادل فناوری» ستاد نانو فراخوان شرکت در چالش نوآوری اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC منتشر شد و بر اساس آن علاقه‌مندان تا ۲۸ خردادماه برای ثبت‌نام در این فراخوان فرصت دارند.

  هدف اصلی این چالش، ایجاد پوشش DLC روی مته­‎‌های دندان­پزشکی از جنس فولاد زنگ‌نزن ۳۱۶L و همچنین ایمپلنت‌های دندانی از جنس آلیاژهای تیتانیوم است. این پوشش باید از مقاومت به سایش، فرسایش و مقاومت به خوردگی مطلوبی برخوردار باشد. زیست سازگاری، کاهش فعالیت باکتری، استحکام چسبندگی مناسب و ضریب اصطکاک پایین از دیگر ویژگی‌های مدنظر برای پوشش مذکور است.

  اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC

  تجهیزات دندانپزشکی به‌علت آن‌که در فضای داخل دهان مورد استفاده قرار می‌گیرند، لازم است دارای ویژگی‌های خاصی ‌باشند. مقاومت به سایش نخستین ضرورت این تجهیزات است. این تجهیزات ضمن تماس با بافت سخت مینای دندان، در محیط اسیدی بزاق دهان قرار دارند؛ لذا به‌طور مداوم در معرض خوردگی نیز هستند. همچنین به‌علت کاربری آن‌ها در محیط دهان، نباید محل تجمع باکتری‌ها و  عوامل بیماریزا باشند.

  بر این اساس هدف رفع چالش مذکور، برای شناسایی و انتخاب پوششی که دارای ویژگی‌های زیست سازگار و در عین حال دارای خواص کاهش تجمع باکتری، مقاوم به سایش و خوردگی بر روی ایمپلنت‌های تیتانیومی و ابزارهای دندانپزشکی از جنس فولاد زنگ‌نزن باشد، مطرح شده است.

  به نقل از ستاد نانو، به تیم‌های برگزیده در مرحله اول ۷.۵ میلیون تومان گرنت نقدی تولید محصول و ۷.۵ میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی و در مرحله دوم جوایز نقدی ۱۵ میلیون تومانی و ۱۰ میلیون تومانی به ترتیب به برگزیدگان اول و دوم اهدا خواهد شد.
   

  انتهای پیامقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی