اخبار بورس
 • بزرگ‌ترین باند قاچاق چوب در شمال متلاشی شد

  رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان گلستان:

  رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان گلستان از متلاشی شدن یکی از بزرگ‌ترین باند قاچاق چوب در شمال خبر داد .

  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا آریانفر با اشاره به اینکه ماه گدشته 78 پرونده قاچاق چوب در استان گلستان تشکیل شده،گفت: افزایش پرونده‌های قاچاق نشان می‌دهد جنگل‌های هیرکانی در معرض دستبرد بزرگ قرار دارند و مسئولان به جای اینکه قاچاق چوب را به معتادان و افراد نیازمند نسبت دهند، باید گامی موثر و قاطع برای مقابله با گلوگاه‌های فساد بردارند.

  وی افزود: قاچاق چوب علت‌های مختلفی دارد که بیکاری و مشکلات معیشتی مردم یکی از مهم‌ترین دلایل است. افزایش قیمت چوب‌ دلیل دیگری برای طمع قاچاقچیان برای قطع درختان جنگلی است. کارخانه‌جات، قیمت چوب را افزایش داده و حتی در این زمینه با هم رقابت می‌کنند. لذا برخی افراد حتی با خودروی سواری چوب را از جنگل خارج می‌کنند.

  آریانفر ادامه داد: کانون‌های قاچاق چوب عمدتاً در شهرستان‌های کردکوی، بندرگز، گرگان، رامیان و مینودشت وجود دارد اما در ایست بازرسی‌های نوکنده، تیل‌آباد و گالیکش محموله‌های چوب با وسواس بسیاری رصد می‌شوند.

  بر اساس این گزارش، سرهنگ عباسعلی پهلوان نسب رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان گلستان هم درباره باند " موریانه‌های جنگل" گفت: این باند در غرب استان به صورت سازمان یافته کار می‌کرد و یکی از بزرگ‌ترین باندهای قاچاق چوب در شمال بود که پس از انجام کار اطلاعاتی گسترده طی سه ماه منهدم شد.

  وی افزود: 15 تن چوب قاچاق که اکثر آن از نوع راش بوده به همراه سه دستگاه خودرو توقیف شدند. این باند اقدام به قطع و تخریب درختان، جابجایی، دپو در کردکوی و روستاهای اطراف و استفاده از خودروهای مختلف برای شناسایی نشدن در انتقال به استان‌های دیگر می‌کردند.

  عبدالرحیم لطفی مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان هم گفت: طبق اعلام دادگستری استان، کارکنان منابع طبیعی که جزو نیروهای شرکتی و حفاظتی بودند با این باند همکاری داشتند.

  وی  افزود: 507 نیروی حفاظتی در اداره کل منابع طبیعی مشغول به کار هستند که 110 نیرو در قالب طرح صیانت و بر اساس گزینش توسط بسیج سازندگی جذب می‌شوند و مابقی از طریق شرکت‌های بهره برداری قبلی جنگل به ادارات کل منابع طبیعی شمال کشور تحمیل شدند.

  وی ادامه داد: با اجرای طرح تنفس جنگل و تعطیلی طرح‌های جنگلداری، این نیروها در استان‌های شمالی بیکار می‌شدند.لذا مقرر شد از طریق طرح‌های حفاظتی و بدون گزینش مشغول به کار شوند.

  رضا سیدحسینی دادستان عمومی گلستان هم گفت:  سه پرونده جدید برای یکی از مسئولان سابق منابع طبیعی استان با موضوع قاچاق چوب تشکیل شده است. قاچاق چوب در استان به معضل جدی تبدیل شده  و نظارت‌ها هم در این بخش کافی نبوده است.

  تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

  انتهای پیامقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی