اخبار بانک و بیمه
 • ضعف نظارت و سیاست گذاری های غلط در نظام بانکی

  یک کارشناس حوزه پول و بانک اظهار کرد؛

  وی افزود: بانک‌ها با رانت و قدرتی که دارند می‌توانند موجب نابودی تولید کنندگان خرد شوند و با بنگاهداری به شیوه غلط و غیر تخصصی اقتصاد کشور و بازار را نامتعادل سازند.
  ضعف نظارت و سیاست گذاری های غلط در نظام بانکی

  به گزارش پول نیوز، ایمان زنگنه مدرس دانشگاه و کارشناس حوزه پول و بانک با بیان این مطلب گفت: نظارت ضعیف نهاد‌های ذیربط و سیاست گذاری‌های غلط در نظام بانکی موجب شده بانک‌ها بجای انجام وظایف اصلی به سوی سوداگری و بنگاه داری سوق داده شوند و این امر موجب اخلال در نظام اقتصادی و آسیب‌های جدی به تولید و بخش خصوصی شده است.

  وی با اشاره به منابع مالی گسترده در اختیار بانک‌ها اظهارداشت: اگر این منابع مالی گسترده‌ای که در اختیار بانک‌ها قرار دارد درست مدیریت و هدایت نشود می‌تواند شوک‌های اقتصادی شدیدی به بازار وارد کند و درنتیجه موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شود.

  این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در حال حاضر بانک‌ها بجای تامین منابع مالی بخش خصوصی خود به عنوان رقیبی قدرتمند وارد عرصه تولید و بنگاهداری شده و موجب ورشکستگی بسیاری از واحد‌های تولیدی بخش خصوصی شده اند.

  وی نداشتن تخصص و نبود مدیریت قوی را از جمله ضعف‌های بانک‌ها در عرصه بنگاهداری عنوان کرد و گفت: این عوامل باعث شده با ورود بانک‌ها به بنگاهداری علاوه بر کاهش کیفیت تولید و خدمات، هزینه‌های تولید افزایش یابد و در نتیجه بانک‌ها زیان ببینند و نظام اقتصادی کشور با اخلال، آشفتگی و شرایط ناعادلانه مواجه شود.

  دکتر ایمان زنگنه با بیان اینکه تجهیز و تخصیص منابع کارآمد وظیفه بانک هاست، اظهارداشت: در حال حاضر عملکرد بانک‌ها بهینه نیست و وثیقه محوری آفتی است که به ضرر بانک‌ها تمام شده و بانک‌ها برای جبران کمبود‌های مالی مجبور به فعالیت‌های سوداگری و برداشت از منابع بانک مرکزی شده اند و مشکل از جایی است که بانک‌ها در مقام رقابت با بخش خصوصی وارد می‌شوند.

  وی افزود: بانک‌ها با رانت و قدرتی که دارند می‌توانند موجب نابودی تولید کنندگان خرد شوند و با بنگاهداری به شیوه غلط و غیر تخصصی اقتصاد کشور و بازار را نامتعادل سازند.

  این کارشناس امور پولی و بانکی بر ضرورت اصلاح قوانین و مقررات نظام بانکی تاکید کرد و گفت: با تدوین قانون و دستورالعمل‌ها و اجرای قوانین باید انتفاع بانک‌ها از بنگاهداری قطع و یا کاهش یابد و اقتصاد کشور به سمت سود آور کردن تولید و گسترده کردن آن و حمایت از بخش خصوصی حرکت نماید.
   
   


قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی