اخبار بانک و بیمه
 • فعالیت ۶۴۰ کارخانه خوراک دام با ۲۵ درصد ظرفیت/ وزارت جهاد نهاده نمی‌دهد

  عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه سیاست‌های اشتباه دولت تولید کنندگان را به خاک سیاه نشانده است، گفت: ۶۴۰ کارخانه خوراک دام به دلیل اینکه وزارت جهاد نهاده به آن‌ها نمی‌دهد با ۲۵ درصد ظرفیت کار می‌کنند.
  فعالیت ۶۴۰ کارخانه خوراک دام با ۲۵ درصد ظرفیت/ وزارت جهاد نهاده نمی‌دهد

  به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، سید کاظم موسوی عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: سیاست‌های اشتباه دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی در چند سال اخیر مشکلات زیادی را به تولید کنندگان کشور تحمیل کرده است.

  وی با بیان اینکه صنعت طیور کشور پس از نفت دومین صنعت بزرگ کشور است گفت: علیرغم اینکه ۱۸ الی ۲۳ درصد ظرفیت تولید مازاد مرغ در کشور وجود دارد، اما به دلیل سیاست‌های اشتباه مردم در شرایط کرونا ساعت‌ها برای صف‌های طویل مرغ ایستادند.

  موسوی حذف مواد اولیه کارخانجات خوراک دام کشور را یکی از این سیاست‌های اشتباه عنوان کرد و گفت: در یک سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی هیچ سهمیه نهاده برای تولید خوراک آماده به کارخانجات خوراک دام کشور نداده است.

  عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: وزارت جهاد کشاورزی در حالی از تحویل نهاده به این کارخانه‌ها ممانعت می‌کند که بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان ۴۰ درصد نهاده وارداتی باید به سمت کارخانه‌ها هدایت شوند.

  به گفته این مسئول ۶۴۰ کارخانه خوراک دام در کشور وجود دارد که قبل از سال ۹۹ حدود ۸۰ درصد خوراک دام و طیور کشور را تامین می‌کردند، اما امروز کار به جایی رسیده که این کارخانه‌ها تنها با یک چهارم ظرفیت کار می‌کنند.

  به گزارش فارس کارخانه‌های خوراک با ترکیب صحیح انواع نهاده‌ها و اضافه کردن افزودنی‌های مجاز و شکستن فیبر غلات، ضریب تبدیل خوراک را کاهش می‌دهند که برای مرغداران به صرفه و اقتصادی است.

  وی افزود: در یکسال گذشته وزارت جهاد کشاورزی تعمدا هیچ نهاده‌ای به کارخانه‌ها نداده و نهاده خام را مستقیم به مرغدار و دامدار تحویل می‌دهد و بسیاری از بازار‌های سیاه از این طریق شکل می‌گیرد چرا که برای مرغدار فروش یک کامیون سویا ۲۰۰ میلیون تومان سود آوری دارد.

  موسوی مسئله کمبود عرضه مرغ در بازار را به مشکلات کارخانه‌ها خوراک دام مرتبط دانست و گفت: واقعیت این است که مرغداران و دامداران دسترسی به خوراک آماده که کارخانه‌ها تولید می‌کردند ندارند، آن‌ها مجبورند که خودشان نهاده‌ها را به روش‌های غلط ترکیب کنند که ضریب تبدیل را به ۲.۲ افزایش می‌دهد و در واقع هزینه‌های تولید را به شدت بالا می‌برد در حالی که ضریب تبدیل با خوراک آماده ۱.۶ است.

  وی افزود: استفاده از خوراک آماده برای دامداران ۱۵ درصد صرفه جویی در مصرف نهاده را به دنبال خواهد داشت.

  موسوی در پاسخ به اینکه اگر وزارت جهاد به شما نهاده نمی‌دهد پس یک چهارم ظرفیت کارخانه‌ها با کدام نهاده کار می‌کند، گفت: مرغدار و دامدار بخشی از نهاده خود را به کارخانه‌ها می‌دهد یعنی ما به طور غیر مستقیم و به مقدار بسیار اندک از تولید کنندگان می‌گیریم و آن‌ها خوراک آماده را از ما به نرخ مصوب دولتی دریافت می‌کنند.

  این مسئول تاکید کرد: اکنون کارخانه‌های خوراک دام از چرخه تولید خارج شده اند و اشتغال این بخش هم خوابیده است در حالی که میلیارد‌ها تومان برای این کارخانه‌ها هزینه شده است؛ و توقف فعالیت آن‌ها در واقع چرخ تولید را از حرکت باز داشته است.

  عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران به این نکته هم اشاره کرد که درخواست‌ها و تقاضا‌های کارخانه‌ها از معاون وزیر جهاد کشاورزی که مسئول مستقیم تولیدات دام و طیور کشور است ماه‌ها بی پاسخ مانده است.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی