تولید
 • مشکل اصلی امروز لوازم یدکی، فروشگاه‌های اینترنتی بدون مجوز است

  در گفتگو با ایلنا مطرح شد:

  عموم مردم باید در زمان خرید قطعات علاوه بر اصل بودن آن به جواز کسب نصب شده در فروشگاه نیز توجه کنند.

  عموم مردم باید در زمان خرید قطعات علاوه بر اصل بودن آن به جواز کسب نصب شده در فروشگاه نیز توجه کنند.

  مهدی کاظمی سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به آخرین وضعیت قیمت لوازم یدکی و گرانی آن گفت: بیش از 10000 فعال صنفی عضو اتحادیه ما هستند که هم‌اکنون فعالیت می‌کنند و هر اتومبیلی که در ایران تردد می‌کند فروش قطعات آن مربوط به اتحادیه ما است و توسط فروشندگان ما فروخته می‌شود.

  وی ادامه داد : یکی از مشکلات ما گرانی لوازم یدکی است اما مردم به اشتباه تصور می‌کنند که مقصر گرانی لوازم یدکی، فروشندگان هستند بلکه به صورت کلی قیمت لوازم یدکی اعم از وارداتی و تولیدی گران شده است. زمانی که مواد اولیه برای تولید یک کالا افزایش پیدا می‌کند قطعا قیمت تمام شده نیز گران خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه برنامه اصلی اتحادیه نظارت بر فروش کالاهاست، گفت: نظارت اصلی بر روی کیفیت و استاندارد بودن کالاها بر عهده وزارت صمت و سازمان استاندارد است و ما در اتحادیه، پس از بررسی شرایط متقاضیانی که درخواست مجوز دارند به آنها مجوز لازم را می‌دهیم و به فرد متقاضی با در اختیار گذاشتن جزوه و دعوت به حضور در کلاس‌های آموزشی به کسانی واحد صنفی را اجاره می‌کنند جواز یکساله و کسانی که مالک واحد صنفی هستند جواز 5 ساله داده می‌شود، یک سال مجوز فروش کالا می‌دهیم و در این مدت  عملکرد او را بررسی می‌کنیم و اگر تخلفی کند و یا شکایتی نداشته باشد مجوز او دوباره تمدید می‌شود.

  کاظمی ادامه داد: همچنین ما در طول سال کلاس‌های آموزشی مختلفی برای فروشندگان برگزار می‌کنیم که کلاس‌های مشتری‌مداری از جمله این کلاس‌ها است زیرا معتقدیم هر فروشنده‌ای به عنوان عضوی از صنف باید مشتری‌مداری و رفتار درست با مشتری را بداند.

  وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی امروز لوازم یدکی، فروشگاه‌های مجازی و اینترنتی بدون مجوز هستند، گفت: این فروشگاه‌ها تحت پوشش اتحادیه نیستند و کیفیت محصولات و کالاهایی که می‌فروشند نیز به ما ارتباطی ندارد و ما به دنبال آن هستیم که یک سامانه مشخص برای فروش محصولات به صورت مجازی فراهم کنیم.

  کاظمی ادامه داد: از عموم مردم می‌خواهیم تا در زمان خرید قطعات علاوه بر اصل بودن آن به جواز کسب نصب شده در فروشگاه نیز توجه کنند. اگر قطعات یدکی خریدند و آنها بی‌کیفیت بود و یا استانداردهای لازم را نداشت به ما مراجعه کنند تا ما موضوع را بررسی کنیم.

  وی با اشاره به اینکه بین فروشنده قطعه و مکانیکی که قطعه را نصب می‌کند، یک رابطه مستقیمی وجود دارد، گفت: نقش فروشندگان لوازم یدکی مانند نقش داروخانه‌دارها است و مکانیک مانند پزشک است و لذا مردم باید علاوه بر دقت در خرید لوازم یدکی درست، مکانیکی را انتخاب کنند که تبهر خوبی داشته باشد.

  کاظمی ادامه داد: قرار است در دور جدید انتخاب اعضای هیات مدیره اتحادیه به سمتی حرکت کنیم که واحدهای صنفی را از طریق یک سامانه معرفی کنیم و به مردم بگوییم که واحدهای صنفی مورد اعتماد ما کدام فروشگاه‌ها هستند و همچنین فروش اینترنتی را با توجه به بیماری کرونا گسترش بدهیم و تلاش کنیم تا از کلاهبرداری‌ها جلوگیری شود البته متاسفانه فروشگاه‌های بدون مجوز نیز وجود دارند و مردم باید مراقب خرید از این فروشگاه‌ها باشند.

   کاظمی مهدی

   قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی