اخبار اقتصادی
 • ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد دنیا/ تمرکز تولید در آسیا و کاهش تولید اروپا و آمریکا

  انجمن جهانی فولاد اعلام کرد تولید فولاد ایران در ماه فوریه ۲۰۲۱ مطابق با بهمن ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با افزایش ۱۱.۵ درصدی به ۲.۳ میلیون تن رسیده است.

  به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، انجمن جهانی فولاد اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با افزایش ۱۱.۵ درصدی به ۲.۳ میلیون تن رسیده است.

  همچنین بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در دو ماه نخست سال جاری میلادی به ۵ میلیون تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش ۱۰.۸ درصدی را نشان می‌دهد.


   ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان


  بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، ایران در فوریه ۲۰۲۱، در جایگاه دهم در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان قرار گرفته است.


  ده کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان


  چین با تولید ۸۳ میلیون تن، هند با ۹.۱ میلیون تن و ژاپن با ۷.۵ میلیون تن در رتبه‌های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند.

  پس از این کشورها، آمریکا با تولید ۶.۳ میلیون تن، روسیه با ۵.۷ میلیون تن، کره جنوبی با ۵.۵ میلیون تن، ترکیه با ۳ میلیون تن، آلمان با ۳.۱ میلیون تن، برزیل با ۲.۸ میلیون تن و ایران با ۲.۳ میلیون تن، جایگاه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.


   ایران بیشترین رشد تولید را به خود اختصاص داد


  این درحالی است که از دسامبر سال ۲۰۱۹ تاکنون، جهان با شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ مواجه شده و به طور گسترده صنایع، کارخانه‌ها و تقریبا تمامی کشور‌ها را در تعطیلی فرو برده و خسارات اقتصادی بیشماری در جهان در پی داشته است، اما رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی مانده است.

  به لحاظ رشد تولید، ایران با ثبت رشد ۱۱.۵ درصدی در فوریه ۲۰۲۱، بیشترین رشد تولید نسبت به فوریه ۲۰۲۰ را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داده است.

  پس از آن چین با رشد ۱۰.۹ درصدی، ترکیه با رشد ۵.۹ درصدی، برزیل با رشد ۳.۸ درصدی، کره جنوبی با رشد ۱.۲ درصدی قرار دارند.

  اما در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان، ۵ کشور با کاهش تولید مواجه شده اند.

  آمریکا با منفی ۱۰.۹ درصد، بیشترین کاهش تولید را به خود اختصاص داده است.

  پس از آن آلمان با منفی ۱۰.۴ درصد، ژاپن با منفی ۵.۶ درصد، هند با منفی ۳.۱ درصد، روسیه با منفی ۱.۳ درصد قرار دارند.

  بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه فوریه ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۱ درصد افزایش یافته است و به ۱۵۰.۲ میلیون تن رسیده است.


   کاهش تولید فولاد کشور‌های اتحادیه اروپا


  در عین حال، تولید فولاد در کشور‌های اتحادیه اروپا در ماه فوریه با کاهش ۷.۱ درصدی به ۱۱.۹ میلیون تن رسیده است.


  تولید فولاد خام بر اساس منطقه


  همچنین میزان تولید کشور‌های مشترک المنافع که در این گزارش شامل بلاروس، قزاقستان، مولداوی، روسیه، اوکراین و ازبکستان است در فوریه ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱.۵ درصد کاهش یافته و به ۸ میلیون تن رسیده است.

  در این گزارش، ۶۴ کشور که ۹۸ درصد فولاد کل جهان را تولید می‌کنند، مورد بررسی قرار گرفته اند.

  ایران در ماه مارس ۲۰۲۰ نیز بیشترین افزایش تولید را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به خود اختصاص داده بود. همچنین طی سال ۲۰۲۰ که تمامی کشور‌ها با کرونا دست در گریبان بودند، تولید فولاد ایران همواره روند رو به رشد داشته است.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی