اخبار طلا و سکه
 • نگرانی دولت بایدن از سرنگونی دلار توسط یوان دیجیتال

  منابع آگاه و نزدیک به موضوع اعلام کردند که برخی مقام‌های آمریکایی نگران اقدام چین برای طراحی و معرفی یوان دیجیتال هستند و معتقدند که این اقدام در بلندمدت می‌تواند موجب سرنگونی دلار آمریکا به عنوان ارز مسلط ذخایر جهانی شود.

  به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، منابع آگاه و نزدیک به موضوع اعلام کردند که برخی مقام‌های آمریکایی نگران اقدام چین برای طراحی و معرفی یوان دیجیتال هستند و معتقدند که این اقدام در بلندمدت می‌تواند موجب سرنگونی دلار آمریکا به عنوان ارز مسلط ذخایر جهانی شود.

  بر اساس این گزارش، دولت بایدن بررسی دقیق و موشکافانه خود درباره طرح‌های چین برای طراحی و معرفی یوان دیجیتال را افزایش داده است.

  منابع آگاه افزودند: اکنون که تلاش‌های چین برای عرضه ارز دیجیتال افزایش یافته است، مقام‌های وزارت خزانه داری، خارجه و پنتاگون و شورای امنیت ملی آمریکا تلاش‌های خود را برای درک تبعات احتمالی این اقدام تقویت کرده‌اند.

  مقام‌های آمریکایی نسبت به چالش فوری ارز دیجیتال چین علیه ساختار فعلی نظام مالی جهان نگران نیستند، ولی منابع آگاه معتقدند که مقام‌های امریکایی در حال بررسی این واقعیت هستند که آیا می‌توان از یوان دیجیتال چین برای دور زدن تحریم‌های آمریکا استفاده کرد.

  بانک مرکزی چین اعلام کرده است که قصد دارد یوان دیجیتال را در شهر‌های مختلف جهان منتشر کند. در این صورت بانک مرکزی چین نخستین بانک مرکزی جهان خواهد بود که رسما از ارز مجازی خود رونمایی خواهد کرد. البته هنوز جزئیات مهم و کلیدی درباره یوان دیجیتال فاش نشده است، از جمله نحوه توزیع آن.

  منابع آگاه با این موضوع اعلام کردند که مقام‌های امریکایی مطمئن هستند که چین قصد ندارد با معرفی و انتشار یوان دیجیتال، تحریم‌های آمریکا را دور بزند.

  تسلط فعلی دلار آمریکا بر مبادلات جهانی و بین‌المللی به خزانه داری ایالات متحده این قدرت و امکان را داده است تا بخش زیادی از فعالیت‌های تجاری را رهگیری کرده و حتی دسترسی یک کشور را به سیستم مالی جهانی قطع کند.

  مقام‌های چینی گفته اند که هدف و انگیزه اصلی آن‌ها برای معرفی یوان دیجیتال، جایگزینی پول و سکه و کاهش تمایل برای استفاده از ارز‌های دیجیتال دیگر است. بانک مرکزی چین سالهاست که برای معرفی یوان دیجیتال تلاش کرده و تیم ویژه‌ای را از سال ۲۰۱۴ میلادی تشکیل داده است.

  منابع آگاه و نزدیک به این موضوع گفتند که دولت بایدن در شرایط کنونی تصمیمی برای مقابله با تهدیدات بلندمدت ناشی از یوان دیجیتال چین ندارد.

  اعضای کنگره آمریکا نیز کاملا مایل هستند تا ایالات متحده نیز اقدام به انتشار دلار دیجیتال کند و از رئیس فدرال رزرو و وزیر خزانه داری خواسته اند تا توضیحاتی را در این خصوص ارائه دهند.

  جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا در ماه فوریه گفته است که بانک مرکزی آمریکا بسیار با دقت مساله دلار دیجیتال را بررسی می‌کند.

  گزارش اخیر مدیر اطلاعات ملی آمریکا نشان می‌دهد که ابعاد تهدید ناشی از هرگونه ارز دیجیتال خارجی برای دلار آمریکا در سیستم مالی جهانی، به قوانینی که برای نحوه توزیع و استفاده از این ارز‌ها وضع می‌شود، بستگی خواهد داشت.

  در حالی که یوان چین تنها ۲ درصد ذخایر ارزی بین المللی را تشکیل داده است، دلار آمریکا هم اکنون بیش از ۶۰ درصد ذخایر جهانی را به خود اختصاص داده است.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی