اقتصاد کلان
 • نشانه‌های امیدوارکننده برای بورس بازان

  بورس رو گذشته نیز به افت خود ادامه داد، اما چند نکته مثبت نیز در این میان وجود داشت.

  به گزارش پول نیوز، فعالان بازار سهام معاملات امروز را با اندکی امیدواری آغاز خواهند کرد، چرا که معاملات دیروز چند علامت مثبت داشت. برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه ۲۴ فروردین- به بررسی روند بازار دیروز می‌پردازیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس ۴ هزار و ۸۵۷ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۲۲۶ هزار واحد رسید تا یازدهمین روز نزولی پیاپی را پشت سر بگذارد. شاخص کل هم‌وزن نیز ۶۷۳ واحد پایین آمد و در رقم ۴۳۴ هزار و ۶۹۷ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۲۴ واحد رشد و به رقم ۱۷ هزار و ۷۹۶ واحد رسید.

  در پایان معاملات روز دوشنبه، ۴۲ نماد رشد قیمت و ۲۷۵ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۸ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۷ درصد بازار افت قیمت داشتند.

  بیشترین افزایش قیمت

  روز دوشنبه در بورس شرکت‌های زامیاد (خزامیا)، سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت (وصنعت) و نورد و قطعات فولادی (فنورد) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پلیمر آریا ساسول (آریا)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس) و شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه (ثباغ) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

  بیشترین کاهش قیمت

  در بورس نماد‌های شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، ونفت (سرمایه‌گذاری صنعت نفت) و ونیکی (سرمایه‌گذاری ملی ایران) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ذوب آهن اصفهان (ذوب)، شیر و گوشت زاگرس شهرکرد (زشگزا) و برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

  عرضه و تقاضای بازار

  عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه ۳ هزار و ۴۵۷ میلیارد تومانی بسته شد.

  در پایان معاملات دوشنبه ۳۶۵ نماد صف فروش و تنها ۶ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته ۲۴ درصد افزایش یافت و در رقم ۸۱ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۳ درصد کاهش یافت و ۳ هزار و ۵۳۸ میلیارد تومان شد.

  بیشترین تقاضا‌ها

  در روز دوشنبه شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف خرید ۴۸ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و فنورد (نورد و قطعات فولادی) بیشترین صف خرید را داشتند.

  بیشترین عرضه‌ها

  روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به خساپا (خودروسازی سایپا) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۷۵ میلیارد تومانی داشت. پس از خساپا، سنیر (سیمان سفید نی ریز) و سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) بیشترین صف فروش را داشتند.

  پیش بینی بورس امروز

  شاخص بورس همچنان در مسیر نزولی است و روند خروج پول حقیقی در بازار ادامه دارد، اما معاملات دیروز ۳ نشانه مثبت برای سهام‌داران داشت. نشانه‌هایی که لزوما به معنای تغییر روند بازار نیست، اما می‌تواند موجب ایجاد خوشبینی در فعالان بازار شود تا امیدوار باشند در میان‌مدت روند قیمت‌ها تغییر کند.

  کاهش مازاد عرضه

  در پایان معاملات دیروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز یکشنبه افزایش یافت و ارزش صف‌های فروش کاهش یافت. دیروز رقم مازاد عرضه بازار ۱۴ درصد کاهش یافت و پس از دو روز کمتر از ۴ هزار میلیارد شد.

  کاهش پول حقیقی خروجی

  در روز دو شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۳۳۳ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهش ۳۱ درصدی داشته است. کاهش رقم خروج پول حقیقی دومین نشانه مثبت بازار است.

  رشد شاخص فرابورس

  روز گذشته شاخص کل فرابورس ۲۴ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۷۹۶ واحد رسید. آریا، زاگرس و وهور نماد‌های بزرگ فرابورس بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.
   


قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی