جهان
 • نگرش نخبگان دانشگاهی ایران در قبال سند جامع همکاری‌های ایران و چین+جدول

  جامعه دانشگاهی چه نظری دارند

  یافته‌های نظرسنجی موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران  نشان‌گر آن است که حدود ۷۰ درصد نخبگان دانشگاهی کشوراعتقاد دارند راهبرد نگاه به شرق  و امضای سند جامع همکاری با چین در روندی کلی ضرورت ایران امروز است. اگر این استراتژی و اقدام همراه با یک تنوع‌بخشی در استراتژی بین‌المللی ایران باشد، می‌تواند گامی اساسی و روبه جلو برای تحقق منافع کشور باشد.

  دیپلماسی ایرانی: یافته‌های نظرسنجی موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران  نشان‌گر آن است که حدود 70 درصد نخبگان دانشگاهی کشوراعتقاد دارند راهبرد نگاه به شرق  و امضای سند جامع همکاری با چین در روندی کلی ضرورت ایران امروز است. اگر این استراتژی و اقدام همراه با یک تنوع‌بخشی در استراتژی بین‌المللی ایران باشد، می‌تواند گامی اساسی و روبه جلو برای تحقق منافع کشور باشد.

  موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران به‌تازگی نظرسنجی در مورد نگرش نخبگان دانشگاهی ایران در قبال استراتژی نگاه به شرق جمهوری اسلامی ایران و سند جامع همکاری‌های ایران و چین انجام داده است. در این نظرسنجی 200 نفر از اساتید و نخبگان دانشگاهی کشور از دانشگاه‌های؛ تهران، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، دانشگاه شیراز، شهید باهنر کرمان و شهید چمران اهواز، فردوسی مشهد و شیراز مشارکت داشتند. 

  در این نظرسنجی شرکت‌کنندگان در پاسخ به سوال اول که نگاه شما نسبت به استراتژی نگاه به شرق جمهوری اسلامی ایران براساس کدام گزاره قابل ارزیابی است؟ نزدیک به 70 درصد اعتقاد داشتند راهبرد نگاه به شرق در روندی کلی ضرورت ایران امروز است. در ادامه اگر همراه با یک تنوع‌بخشی در استراتژی بین‌المللی ایران باشد می‌تواند گامی اساسی و روبه جلو در تحقیق منافع کشور به شمار می‌رود.

  گزاره‌ها

  تعداد پاسخ‎دهندگان

  درصد انتخاب

  تعداد کل شرکت کنندگان

  در نگاه کلی این استراتژی ضرورت ایران امروز است

  67

  5/33

  200

  باتوجه به واقعیت‎های بین‎المللی (کنشگری بازیگران شرقی در نظام بین‌الملل موجود) نمی‎توان به این استراتژی خوشبین بود

  21

  5/10

  اگر همراه با یک تنوع در استراتژی بین‏المللی ایران باشد، می‏تواند گامی اساسی و روبه جلو باشد

  71

  5/35

  این استراتژی با ماهیت سیاستهای ملی و منطقه‌ای فعلی ج.ا.ا منطبق نیست

  41

  5/20

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  همچنین شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی در پاسخ به این سوال که نگاه شما نسبت به سند جامع همکاری ایران و چین علیرغم برخی چالش‌ها در روابط دو کشور و ابهامات موجود در قالب کدام گزاره قابل ارزیابی است؟ 

  از میان پاسخ‌دهندگان 61.5 درصد اعتقاد دارند باتوجه به واقعیت‏های مرتبط با توزیع قدرت و گذار جهانی و ظرفیت‏های بالقوه دو طرف، همچنین زمینه‏سازی برای کنشگری فعال‏تر اقتصادی، سیاسی و امنیتی ج.ا.ا در نظام بین‏الملل مثبت ارزیابی می‌شود.

  گزاره‌ها

  تعداد پاسخ‎دهندگان

  درصد انتخاب

  تعداد کل شرکت کنندگان

  باتوجه به واقعیت‏های مرتبط با توزیع قدرت و گذار جهانی و ظرفیت‏های بالقوه دو طرف، مثبت است

  69

  31

  200

  باتوجه به‌نگاه چین به قواعد بازی نظام بین‏الملل نمی‏توان به آن خوشبین بود

  49

  5/24

  زمینه‏ساز کنشگری فعال‏تر اقتصادی، سیاسی و امنیتی ج.ا.ا در نظام بین‏الملل خواهد شد

  61

  5/30

  باتوجه به سیاست‌های منطقه‎ای فعلی چین، زمینه‎ساز افول قدرت منطقه‏ای ج.ا.ا خواهد شد

  28

  14

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  لازم به ذکر است مشروح یافته های این نظرسنجی به زودی از سوی موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران منتشر خواهد شد .
   قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی