اخبار خودرو
 • برنامه ریزی برای تولید ۵۰۰ هزار موتور کم مصرف تا ۵ سال آینده

  در مراسم بهره برداری از طرح کلان ملی ساخت موتور کم‌مصرف عنوان شد

  پدال نیوز: مدیرعامل شرکت توسعه قوای محرکه تیوان گفت: تحریم ها و توقف برجام برنامه داخلی سازی موتورهای کم‌مصرف را از ۵۵ درصد به ۸۵ درصد ارتقا داد.

  به گزارش پدال نیوز، مجتبی میرسهیل در  مراسم بهره برداری از طرح کلان ملی ساخت موتور کم مصرف یورو ۶ اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، تهران و سایر کلانشهرها همواره با آلاینده ها و تعطیلی زمستانه مواجه بودند و از همان سال دولت تصمیم گرفت با محوریت معاون اول، طرح کلانی با هدف رفع مشکل سوخت خودروها را دنبال کند.

  وی افزود: براین اساس وزارت نفت، وزارت صمت و معاونت علمی و فناوری با همکاری صندوق توسعه بخشی از کار را دست گرفتند تا مقدمات کار انجام شود و در نهایت با تحقق برجام، نخستین قرارداد  انتقال فناوری موتور کم مصرف با مصرف ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر به امضا رسید.

  میرسهیل ادامه داد: در دو سالی که برجام برقرار بود موتور طراحی و انتقال فنی، انجام شد اما با شکست برجام برنامه ریزی ها تغییر کرد.

  مدیرعامل شرکت توسعه قوای محرکه تیوان با تاکید بر این که با این‌تغییرات مقرر شد تا داخلی سازی از ۵۵ درصد به ۸۵ درصد ارتقا یابد، تصریح کرد: با وجود امضای ترامپ و خروج از برجام یک هفته بعد شاهد راه اندازی این کارخانه به عنوان یکی از بزرگترین نمادهای صنعتی کشور بودیم.

  میرسهیل با تاکید بر این که این موتورها تمام‌نیاز خودروهای سواری تولید در کشور را پاسخگو خواهد بود، اظهار کرد: در عین حال طرح دیگری با سرمایه گذاری مشترک با دانشگاه تهران و سهم ۷۰ درصدی این دانشگاه در ساخت موتورهای هیبریدی در حال انجام است که با بهره برداری از این طرح، دانشگاه تهران به ۵ دانشگاه برتر در زمینه قوای محرکه اضافه خواهد شد.

  در ادامه این مراسم حسن روحانی، رییس جمهوری با تاکید بر این که این طرح و هزاران طرح محصول توافق است، اظهار کرد: از سال ۹۴ و با به نتیجه رسیدن برجام توانستیم بسیاری از طرح ها، قطعات و فناوری ها را دریافت و طرح های ناقص را تکمیل و یا طرح های جدید را آغاز کنیم.
  وی افزود: خوشبختانه این شرکت توانست با وجود اخلالی که ترامپ در برجام ایجاد کرد، از تحریم ها عبور کرده و توانمندی داخلی را گسترش دهد.

  روحانی در ادامه دو پرسش مطرح کرد نخست آن که این موتور کم مصرف و سه سیلندر برای چه خودروهایی مناسب خواهد بود و برنامه تولید و هدفگذاری این کارخانه به چه شکل خواهد بود؟

  میرسهیل در پاسخ به این پرسش ها اظهار کرد: حجم پایین، مصرف پایین و توان بالا از جمله مشخصات این موتور است به طوری که براساس هدفگذاری قرار است سایپا این موتور را برای محصول جدید کراس اوور خود استفاده کند. این موتور محدوده ۷۵ تا ۱۰۵ اسب بخار را پوشش می دهد و مانعی برای استفاده از آن در خودروهای با سایز بزرگ نیز وجود ندارد.

  وی در پایان برنامه تولید امسال تیوان را ۲۰ هزار موتور اعلام و تصریح کرد: این موتورها در گام نخست برای محصولات بهمن مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سایپا نیز باید اقدامات مربوط به انطباق موتور را انجام دهد براین اساس برای سال آینده تولید ۷۵ هزار موتور پیش بینی شده و در ۵ سال آینده این میزان تولید به ۵۰۰ هزار موتور خواهد رسید.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی