فناوری
 • مشکلات متداول هدفون‌های بلوتوث و روش‌های رفع آن‌

  چند سالی بود که هدفون‌های بلوتوث در حاشیه قرار گرفته بودند و خیلی طرفدار نداشتند. ولی در سال‌های اخیر، به دلیل بهبود چشمگیر کیفیت صدا و قیمت گذاری مناسب، نظر کاربران را بار دیگر به خود جلب کرده‌اند. از زمان عرضه AirPod‌های شرکت اپل تا به حال، تقاضا مصرف کنندگان برای هدفون‌های بی‌سیم به شدت افزایش یافته است. با وجود پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی ساخت هد‌فون‌های بلوتوث صورت گرفته است، همچنان مشکلات عجیب و غریبی در هنگام کار با آن‌ها مشاهده و گزارش می‌شود. در این مقاله به مشکلات متداول و مشترک هدفون‌های بلوتوث نگاهی خواهیم انداخت و روش‌های برطرف کردن این اشکالات را با هم مرور خواهیم کرد.

  اسمارت‌فون نمی‌تواند هدفون بلوتوث را پیدا کند
  فرض کنید که می‌خواهید هد‌فون را به گوشی خود وصل کنید، ولی بنا به دلیل نامشخصی، نام هدفون را در لیست بلوتوث اسمارت‌فون خود مشاهده نمی‌کنید. احتمالا یکی از روش‌های زیر می‌تواند مشکل شما را حل کند:

  W3Schools
  • مطمین شوید که بلوتوث گوشی خود را روشن کرده‌اید. این یکی از ساده‌ترین مسایلی است که ممکن است برای هر کس اتفاق بیفتد.
  • بررسی کنید که آیا هدفون مورد استفاده با گوشی و سیستم عامل آن سازگار است یا خیر. بعنوان مثال اگر از گوشی‌های iPhone استفاده می‌کنید، این نکته را مد نظر داشته باشید که ویژگی “Bluetooth Smart Ready” از نسخه iOS 7 به بعد پشتیبانی می‌شود. همچنین اگر از دستگاه‌های اندرویدی استفاده می‌کنید، نسخه اندروید شما باید حداقل 3 باشد.
  • مطمین شوید که هدفون و اسمارت‌فون شما به اندازه کافی به هم نزدیک باشند. معمولا بهترین فاصله برای برقراری ارتباط به دو دستگاه از طریق اتصال بلوتوث، حدود یک متر است.
  • روال پیشنهادی کارخانه سازنده برای اتصال هدفون را بررسی و طبق آن عمل کنید. همه هدفون‌های بلوتوث به یک روش مشابه به اسمارت‌فون‌ها وصل نمی‌شوند. برخی مواقع وصل شدن هدفون به دستگاه ممکن است به راحتی و فقط با روشن کردن بلوتوث در هر دو طرف انجام شود، ولی برخی اوقات نیز ممکن است قضیه کمی پیچیده شود.
  • یک مرتبه گوشی و هدفون را خاموش و روشن کنید. این یک روش قدیمی است، ولی بعضی وقت‌ها به خوبی کار می‌کند!
  • مطمین شوید که به جز هدفون و گوشی، هیچ دستگاه دیگری با بلوتوث روشن وجود نداشته باشد. اگر وجود دارد، بلوتوث آن را خاموش کنید. گاهی اوقات ممکن است در صورت وجود یک دستگاه دیگر، هدفون به اشتباه سعی در وصل شدن به آن را داشته باشد.
  • از مودم wi-Fi تا حد امکان فاصله بگیرید. ممکن است مودم شما از طول موجی مشابه با هدفون استفاده کند.

   

  اتصال هدفون و گوشی بصورت متوالی و پشت سر هم قطع می‌شود

  هیچ چیز بدتر از این نیست که در حال گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان باشید و ناگهان اتصال بلوتوث دستگاه شما قطع شود. برخی اوقات اتصال بلوتوث بصورت کامل قطع می‌شود و می‌بایست مجددا هدفون را به گوشی وصل کنید. ولی گاهی اوقات این قطعی پس از چند لحظه بصورت خودکار وصل می‌شود. هر دو حالت به یک اندازه ناراحت کننده هستند. ولی نگران نباشید. برای این مشکل نیز چند راه حل وجود دارد.

  • هدفون و اسمارت‌فون خود را در یک محدوده قرار دهید.
  • تمامی اتصال‌های بلوتوث غیر ضروری را حذف و خاموش کنید. ممکن است دستگاه‌های زیادی از طریق بلوتوث به گوشی شما وصل شده باشند که همین امر می‌تواند باعث کاهش کارایی اتصال بلوتوث شود.
  • مطمین شوید باتری هدفون بلوتوث شما به اندازه کافی شارژ دارد. اکثر هدفون‌های بلوتوث در هنگام کم شدن سطح شارژ باتری، در فواصل زمانی معینی اتصال بلوتوث خود را قطع می‌کنند.

  هدفون و گوشی با هم جفت (Pair) نمی‌شوند

  معمولا هنگامی که این اتفاق می‌افتد، شما یا با یک پیغام خطا مواجه می‌شوید یا روند جفت شدن دو دستگاه بدون نتیجه پایان می‌یابد. ساده ترین راه حل برای این مشکل این است که:

  • تمامی اتصال‌های بلوتوث غیر ضروری و بلا استفاده را از لیست حذف کنید. برخی گوشی‌ها هنگامی که تعداد زیادی دستگاه در لیست بلوتوث داشته باشند، اقدام به برقراری ارتباط با آن‌ها می‌کنند.

  اگر از این روش به نتیجه نرسیدید، سایر راه حل‌هایی که پیش از این اشاره شد را امتحان کنید.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی