تجارت
 • آزادی بخشی از دارایی‌های ایران در عراق برای خرید دارو و غذا/ سختگیری‌های دولت امریکا کاهش یافته است

  در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

  دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: بالاخره عراقی‌ها مجوز پرداخت بخشی از مطالبات ایران را اخذ کردند و این وجوه برای خرید اقلام غذایی و دارویی مورد نیاز کشور استفاده خواهد شد.

  دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: بالاخره عراقی‌ها مجوز پرداخت بخشی از مطالبات ایران را اخذ کردند و این وجوه برای خرید اقلام غذایی و دارویی مورد نیاز کشور استفاده خواهد شد.

  سیدحمید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در مورد آزادسازی پول‌های ایران در عراق گفت:  بالاخره عراقی‌ها مجوز پرداخت بخشی از مطالبات ایران را اخذ کردند و این وجوه برای خرید اقلام غذایی و دارویی مورد نیاز کشور استفاده خواهد شد.

  وی ادامه داد: در آخرین سفر وزیر خارجه عراق به ایران قول‌هایی داده شده بود اما در عمل و اجرا با عراق به مشکل بر می‌خوردیم و اتفاقی نمی‌افتاد. 

  حسینی تصریح کرد: طبق اعلام شرکت ملی گاز روزانه 16 تا 17 میلیون متر مکعب و یک سوم میزان قبل گاز به این کشور صادر می‌کنیم و صادرات برق به میزان قبلی است، تاکنون پول برق را بیش از گاز دریافت کردیم. 

  سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی تصریح کرد: ما تاکنون به هر آنچه عراقی‌ها گفتند از جمله تحویل کالا به جای پول، باز کردن حساب و یا معرفی شرکت عمل کرده‌ایم.

  وی یادآور شد: به هرحال عراق زیر منشور 6 سازمان ملل است و کل درآمدهای نفتی این کشور ابتدا به صندوقی عمرانی در امریکا واریز و سپس بدست‌شان می‌رسد، از همین روی عراق‌‌ها به شدت نگرانند که تحت تحریم امریکا قرار گرفته و منابع ارزی‌شان بلوکه شود.

  حسینی دلیل دیگر عدم پرداخت پول از سوی عراق را به خاطر مشکلات نقدینگی جهت پرداخت دانست و گفت: بانکی که منابع ایران در آن موجود است در دوران نفت در برابر غذای عراق تاسیس شده که مدیریت آن با مورگان امریکایی است و آنها در پرداخت منابع ایران همکاری نمی‌کردند. 

  وی درباره تغییر دولت امریکا و تاثیر آن بر بازگشت پول ایران توضیح داد: نسبت به زمان ترامپ سختگیری‌های دولت جدید امریکا برای روابط ایران و عراق کمتر است و به نظر می‌رسد روابط تسهیل می‌شود، ولی قاعدتا آنها منتظرند تا مسائل کلی ایران و امریکا حل شود. نمی‌توان انتظار داشت که موردی یک مسئله در عراق حل شود، باید یکجا مسائل یکجا حل شود. پرداخت موردی به مسائل نه سیاست ما است و نه منافعی دارد.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی