جهان
 • نخستین گفتگوی تلفنی «هریس» و «نتانیاهو» پیرامون مسائل منطقه ای

  روز جمعه؛

  نخست وزیر رژیم صهیونیستی و معاون رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در گفتگویی تلفنی بر تقویت همکاری اطلاعاتی دو طرف تأکید کردند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی صبح جمعه (به وقت تهران) با انتشار خبری در توئیتر اعلام کرد که با «کامالا هریس» معاون رئیس جمهور آمریکا تلفنی گفتگو کرده است.

  این گفتگوی تلفنی نخستین ارتباطی است که از زمان آغاز ریاست جمهوری «جو بایدن» رئیس جمهور جدید ایالات متحده میان معاون بایدن و بنیامین نتانیاهو برقرار شد.

  در حالی که دادستان دیوان کیفری بین المللی خواهان انجام «تحقیقات مستقل، بی طرف و شفاف» در مورد جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی شده است، معاون رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شدند که دیوان کیفری بین المللی صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد.

  در این گفتگوی تلفنی، هریس و نتانیاهو بر مخالفت دولتهای متبوع خود با «تلاش‌های دیوان کیفری بین المللی برای اعمال صلاحیت بر نیروی نظامی اسرائیل» تأکید کردند.

  روز چهارشنبه نیز «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفت که واشنگتن «قاطعانه با این اقدام دیوان لاهه مخالف است» و از تصمیم این دیوان «عمیقاً ناامید شده است».

  بلینکن در توجیه مخالفت واشنگتن با این تصمیم دیوان لاهه مدعی شد که رژیم صهیونیستی عضو این نهاد بین المللی نیست و با اعمال صلاحیت دیوان موافقت نکرده است.

  معاون بایدن و نخست وزیر اسرائیل همچنین بر تداوم همکاری دوجانبه در حوزه امنیت منطقه‌ای به ویژه برنامه هسته‌ای ایران و «رفتار [به زعم آنها] خطرناک تهران» موافقت کردند. هریس در این گفتگو بر «تعهد راسخ ایالات متحده نسبت به امنیت اسرائیل تأکید کرد».

  گفتنی است که تلاش ظاهری بایدن برای احیای توافق برجام میان ایران با قدرتهای بزرگ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده و نتانیاهو را رودرروی یکدیگر قرار داده است.

  در واقع نخست وزیر اسرائیل که از مخالفان سرسخت برجام است، همواره از تصمیم ترامپ برای خروج از این توافق در سال ۲۰۱۸ تمجید می‌کرد.

  نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پیام توئیتری خود با اعلام خبر گفتگوی خود با کامالا هریس نوشت که این مقام کاخ سفید به او گفته است که روند تقویت همکاری اطلاعاتی واشنگتن- تل آویو ادامه خواهد یافت.

  نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پایان به موافقت دو طرف برای تشکیل یک تیم مشترک جهت تقویت همکاریها در عرصه مبارزه با ویروس کرونا خبر داد.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی