جهان
 • کابل و واشنگتن به تعهدات خود در قبال توافق دوحه عمل نمی کنند

  طالبان؛

  طالبان افغانستان، دولت کابل و واشنگتن را به عدم پایبندی به تعهداتشان در قبال توافق صلح دوحه متهم کرد.

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، یکی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر، دولت کابل و آمریکا را به عدم پایبندی به تعهداتشان در قبال توافق صلح دوحه از جمله آزادی زندانیان طالبان و خروج نیروها از افغانستان، متهم کرد.

  به گفته وی قرار بود سه ماه بعد از امضای توافق صلح دوحه، تمامی زندانیان طالبان آزاد شوند اما دولت افغانستان این کار را نکرد.

  این عضو ارشد طالبان که نخواست نامش فاش شود، در ادامه شخص اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان را مسئول الخیر در آزادی زندانیان طالبان معرفی کرد.

  وی در ادامه از دولت آمریکا نیز به دلیل خارج نکردن نیروها از افغانستان انتقاد کرد.

  این در حالی است که «رحمت الله اندر» سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در یک پیام ویدئویی اعلام کرد که توافقنامه صلح آمریکا-طالبان تاثیری در روند صلح نداشته است.

  وی همچنین اعلام کرد که در زمان امضای این سند با حکومت افغانستان مشورت نشده بود.

  او گفته که این توافقنامه نه تنها در روند صلح موثر نبوده بلکه خونریزی و جنگ را نیز در افغانستان پایان نداده است.

  رحمت الله اندر از بعضی عبارت‌ها در این سند از جمله «کاهش خشونت‌ها» انتقاد کرده و می‌گوید این اصطلاحات رضایت به ادامه بخشی از جنگ در افغانستان را نشان می‌دهد.

  توافقنامه صلح آمریکا و طالبان در دهم اسفند سال گذشته به امضا رسید. بر اساس این سند که در دوحه امضا شد، طالبان باید حملات به نیروهای آمریکایی را متوقف کند، سطح خشونت‌ها را به شدت کاهش دهد و گفتگوهای صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد.

  آمریکا نیز در مقابل به اساس این سند تعهد داده که به تدریج از شمار نیروهایش در افغانستان بکاهد و تا مه ۲۰۲۱ آنها را کاملاً خارج کند.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی