اخبار خودرو
 • بازار‌ها در انتظار دلار ۱۵ هزار تومانی

  حتی اشخاصی هم که دارای قدرت مالی مناسب جهت خرید مسکن مصرفی هستند از زمانی که رئیس‌جمهور در ۲۴ دی ماه گفت نرخ دلار در بازار آزاد باید به ۱۵ هزار تومان نزول کند، خرید مسکن را به آینده موکول کردند.

  به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، در شهرتهران صد‌ها هزار خانه خالی از سکنه وجود دارد، اما تعداد مبادلات ثبتی مسکن شهر تهران در دی‌ماه سال‌جاری با ۶۷‌درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته تنها ۳ هزار و ۵۱۵ فقره بوده‌است، کارشناسان اقتصادی معتقدند نمی‌توان بر پایه چند هزار معامله مسکن در شهر تهران، ارزش و تغییرات نرخ مسکن را در گزارش‌های رسمی به تصویر کشید، در همین راستا پیش از این وزارت‌راه و شهرسازی انعکاس نتایج اطلاعات خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات را گمراه کننده اعلام کرده بود.

  فروش مسکن این روز‌ها کار ساده‌ای نیست، زیرا بازار چنان از متقاضی خالی شده است که فروشندگان حتی به‌رغم ارائه تخفیف‌های قابل ملاحظه باز هم مشتری پیدا نمی‌کنند.


  بازار‌ها در انتظار دلار ۱۵ هزار تومانی


  حتی اشخاصی هم که دارای قدرت مالی مناسب جهت خرید مسکن مصرفی هستند از زمانی که رئیس‌جمهور در ۲۴ دی ماه گفت نرخ دلار در بازار آزاد باید به ۱۵ هزار تومان نزول کند، خرید مسکن را به آینده موکول کردند، البته گفته می‌شود این اظهار نظر خرید خودرو، موتور سیکلت و لوازم خانگی را نیز با کاهش مواجه کرد. افزایش نرخ در بازار مسکن با کاهش مبادلات همراه شده، اما حالا تعداد مبادلات تا حدی افت داشته است که برخی از کارشناسان می‌گویند بر اساس میزان مبادلات کنونی نمی‌توان نرخ و تغییرات نرخ را در بازار مسکن تعیین کرد، به‌طور نمونه در شهر تهران حجم خانه‌های خالی از سکنه حدود ۵۰۰ واحد مسکونی عنوان می‌شود در چنین شرایطی تعداد مبادلات مسکن ثبتی دی‌ماه شهر تهران حتی به ۴ هزار مبادله نمی‌رسد. در همین راستا وزارت راه و شهرسازی نیز انعکاس اطلاعات خام سامانه ثبت مبادلات املاک و مستغلات را مصداق اطلاعات گمراه‌کننده عنوان داشته‌است، به نظر می‌رسد در کنار این گزارش‌ها باید توضیحات لازم جهت محدود بودن تعداد مبادلات درج شود تا خواننده گزارش دچار اشتباه نشود.


  گزارش بازار مسکن در دی ماه امسال


  بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی ماه سال جاری را منتشر کرد که نشان می‌دهد تعداد مبادلات مسکن تهران نسبت به دی‌سال گذشته ۶۷‌درصد کاهش یافته است. به عبارت دیگر در حالی که تعداد معاملات مسکن شهر تهران در دی‌ماه سال گذشته ۱۰‌هزار و ۶۸۷ فقره بود، در دی‌ماه سال‌جاری به ۳هزارو ۵۱۵ فقره معامله نزول یافته است.

  بر اساس این گزارش، در دی‌ماه امسال ۳هزارو ۵۱۵ فقره معامله مسکن به ثبت رسید که نسبت به ماه گذشته (آذر‌۹۹) که تعداد معاملات مسکن ۲هزارو ۵۵۵ فقره بود، رشد ۶/ ۳۷ درصدی و نسبت به مدت مشابه سال گذشته (دی ماه ۹۸) که تعداد معاملات مسکن ۱۰‌هزار و ۶۸۷ فقره بود، کاهش ۱/ ۶۷ درصدی داشته است.

  همچنین متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در دی ماه امسال در شهر تهران ۲۷‌میلیون و ۳۸۶‌هزار تومان بود که نسبت به آذرماه امسال با متوسط متری ۲۶‌میلیون و ۹۰۵‌هزار و ۵۰۰‌تومان رشد ۸/ ۱ درصدی داشته و نسبت به دی‌ماه سال‌گذشته که این شاخص ۱۳‌میلیون و ۸۰۹‌هزار و ۱۰۰‌تومان در هر مترمربع بود، افزایش ۳/ ۹۸ درصدی را نشان می‌دهد.

  بر اساس گزارش بانک مرکزی، واحد‌های مسکونی زیر پنج‌سال ساخت در معاملات مسکن ماه گذشته بیشترین تعداد معامله‌های مسکن را با ۳۹‌درصد به خود اختصاص داده‌اند.

  از سوی دیگر، بیشترین تعداد معاملات مسکن در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران به منطقه ۵ با ۳۹۷ فقره و سهم ۳/ ۱۱ درصدی اختصاص داشت. در رتبه‌های بعدی مناطق‌۴ و ۲‌تهران با سهم‌های به ترتیب ۹/ ۸ و ۷/۷‌درصدی قرار دارد.

  بر اساس برآوردها، حدود ۷۰‌درصد معاملات شهر تهران در دی‌ماه‌امسال به ۱۰‌منطقه یک، ۲، ۴، ۵، ۷، ۸، ۱۰، ۱۱، ۱۴ و ۱۵ اختصاص داشت.

  گران‌ترین منطقه تهران طبق سال‌های اخیر به منطقه یک با متوسط قیمت ۶۰‌میلیون و ۳۴‌هزار تومان در هر مترمربع اختصاص داشت و در رتبه دوم منطقه ۳ با میانگین قیمت متری ۵۲‌میلیون و ۹۶‌هزار تومان و منطقه ۲ با میانگین قیمت متری حدود ۴۵‌میلیون تومان اختصاص دارد.

  ارزان‌ترین مناطق تهران نیز منطقه‌۱۸ با متوسط متری ۱۲‌میلیون و ۱۵۲‌هزار تومان، منطقه‌۲۰ با میانگین متری ۱۲‌میلیون و ۵۳۶‌هزار تومان و منطقه‌۱۹ با متوسط متری ۱۳‌میلیون و ۴۸‌هزار تومان هستند.

  تعداد مبادلات مسکن در شهر تهران آنقدر افت داشته‌است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی اگر دلار ۱۵ هزار تومانی مورد اشاره رئیس‌جمهور محقق شود نرخ مسکن، خودرو، لوازم خانگی و کالا‌های وارداتی نیز نزول می‌یابد، آن وقت شاید به واسطه کاهش نرخ در بازار‌ها تقاضا در بازار‌ها تقویت شود و شاهد بهبود میزان مبادلات باشیم.
  منبع: روزنامه جوان


قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی