فناوری
 • اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو: خودروهای چینی زیر قیمت کارخانه هم فروش نمی‌روند

  کاهش نرخ ارز از اواخر پاییز ۹۹ سبب شد که بازار خودرو پس از افت و خیز‌های فراوان، به یک خواب زمستانی موقت برود. ناکامی بخش عمده‌ای از خریداران در قرعه کشی‌های ثبت نامی خودروسازان و ایجاد امید به گشایش‌های اقتصادی، شیب قیمت‌ها را شدیدا نزولی کرد.

  اکنون بسیاری از خودروها در بازار، با قیمت بسیار نزدیک به قیمت کارخانه خرید و فروش می‌شوند. این موضوع برای خودروهای چینی تا جایی پیش رفته است که بسیاری از آنها را می‌توان در بازار، به مراتب ارزان تر از آنچه که نمایندگی‌ها می فروشند، خریداری کرد!

  همچنین در خصوص محصولات ایران خودرو و سایپا، هنوز هم بازار تا رسیدن به برچسب قیمت کارخانه، فاصله دارد. نعمت الله کاشانی نسب نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت بازار خودرو، گفت: «با کاهش نرخ ارز، قیمت‌ها کاهشی شد، اما در روزهای اخیر مقدار کمی مجدد قیمت‌ها افزایش پیدا کرد.»

  او با بیان اینکه با نرخ کنونی ارز، قیمت خودرو‌های داخلی بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان دیگر جای ریزش دارد، گفت: «با افت قیمت ارز در هفته‌های گذشته، مشخص بود که دیگر نمی‌توان همچون ماه‌های گذشته به خودروسازان اجازه افزایش قیمت داد و این تصمیم شورای رقابت برای ثابت نگه داشتن قیمت خودرو درب کارخانه تاثیرات خوبی در بازار خودرو گذاشت، اما همچنان این بازار راکد است.»

  نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو  با بیان اینکه: «بیشترین کاهش قیمت‌ها برای خودرو‌های داخلی بود و خودرو‌های وارداتی هم کاهش چشمگیری داشت، بیان کرد: قیمت‌ها نسبت به یک تا ۲ ماه قبل بین ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافت و این کاهش برای بازار خودرو‌های وارداتی نیز بود، یعنی خودرویی که با قیمت ۳ میلیارد خرید و فروش می‌شد به یک میلیارد و ۲۰۰، ۳۰۰ رسید، خودروی هایما که ۹۰۰ میلیون تومان بود اکنون به ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است.»

  کاشانی نسب ادامه داد: «پیش بینی می‌شود تا پایان سال دیگر افزایش قیمتی در بازار نخواهیم داشت. پراید ۱۳۱  از ۱۲۵ میلیون تومان به کمتر از ۱۰۰ میلیون یعنی حدود ۹۵ میلیون تومان، پراید ۱۱۱ از ۱۵۰ میلیون تومان به ۱۱۷ میلیون تومان، تیبا از ۱۳۰ میلیون تومان به ۱۰۸ میلیون تومان رسیده است، قیمت پراید، سمند و پژو جا دارد که باز هم کاهش یابد.»

  نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در خصوص خرید و فروش خودرو‌های چینی، گفت: «اکنون خریدی برای خودرو‌های چینی نداریم و بیشتر فروشنده هستند. قیمت خودرو‌های چینی در ماه‌های گذشته آنقدر افزایش داشتند که این روز‌ها زیر قیمت کارخانه هم خریدار ندارند.» به گفته او، قیمت کارخانه‌ای خودرو‌های چینی ۱۰۰ میلیون تومان بیشتر از قیمت بازار است و هیچ متقاضی ندارند.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی