جهان
 • تهدید سناتور جمهوریخواه به استیضاح رهبران دموکرات سابق آمریکا

  یک سناتور سرشناس جمهوری‌خواه آمریکا تهدید کرد که دومین دادگاه استیضاح دونالد ترامپ ممکن است به پیگرد روسای جمهوری دموکرات سابق منجر شود و این در صورتی است که جمهوریخواهان دو سال دیگر کنترل این مجلس را دوباره به دست بگیرند.

  به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سناتور جان کورنین در پیامی توییتری خطاب به چاک شومر، رهبر اکثریت سنا نوشت: اگر استیضاح و محاکمه روسای جمهوری سابق ایده خوبی است، نظرتان چیست که اگر جمهوریخواهان در ۲۰۲۲ به اکثریت دست یافتند، با روسای جمهور دموکرات سابق این کار را انجام دهند؟

  ترامپ این ماه به اولین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا تبدیل شد که دو بار از سوی مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها استیضاح می‌شود. البته ۱۰ جمهوریخواه هم به متهم شدن ترامپ بابت تحریک به شورش بعد از سخنرانی جنجالی شش ژانویه او که حمله مرگباری را به کنگره رقم زد، رای مثبت دادند.

  بعد از آنکه قانونگذارانی از دو حزب این حمله بی‌سابقه به کنگره را محکوم کردند، شماری از سناتورهای جمهوریخواه با دادگاه ترامپ که ممکن است به یک رای‌گیری منجر شود و نگذارد او در آینده سمتی بگیرد، مخالف هستند.

  دموکرات‌ها اکنون اکثریت ساده‌ای در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا دارند و برای حزب رئیس جمهوری مشغول به کار امری معمول است که بعد از یک رقابت ریاست جمهوری، در انتخابات میان دوره دو ساله کرسی‌هایی از دست بدهد.

  میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه سنا می‌گوید که هواداران ترامپ با صحبت‌های او تحریک شدند. اما دیگر سناتورهای جمهوریخواه می‌گویند که محاکمه ترامپ در وضعیتی که او دیگر بر سر کار نیست، ممکن است برخلاف قانون اساسی بوده و این کشور را بیش از پیش دو دسته کند.

  براساس گزارشی، مک‌کانل روز شنبه قطعنامه‌ای که از او میخواست تا کاملا از ترامپ حمایت و استیضاح او را محکوم کند، رد کرد. سخنگوی این حزب در این رابطه اظهارنظری نکرده است.

  انتهای پیامقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی