اخبار خودرو
 • توی گاراژ بی کار نشستی! پاشو یه کارواش ماشین بزن و چند نفر رو استخدام کن

  در این مقاله به موضوع تاسیس یک کارواش صنعتی و انواع لوازمی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد، پرداخته شده است. با مطالعه این مقاله شما درک خواهید کرد که اجزای اصلی یک کارواش صنعتی مثل پمپ کارواش چیست و با کارایی هر یک از لوازم کارواش صنعتی آشنا خواهید شد.

  با تجهیزات کارواش صنعتی بیشتر آشنا شوید

  اصطلاح کارواش (Car wash) از دو لغت Car به معنی خودرو و Wash به معنای شستن تشکیل شده است و در ظاهر به معنای شستشو خودرو می باشد اما در کل به معنای شستن و تمیزکردن وسایل و سطوح مختلف با تجهیزات خاص می باشد. کارواش به سه دسته کارواش خانگی، کارواش صنعتی و کارواش اتوماتیک تقسیم می شود. در کارواش صنعتی از لوازمی استفاده می شود که کامل­تر، گسترده­تر و قوی­تر از کارواش خانگی است؛ از طرفی در کارواش اتوماتیک تمام مراحل شستشو به صورت خودکار و مکانیزه انجام می شود، در حالیکه در شستشو با دخالت انسان انجام می شود. در هر کارواش از لوازمی استفاده می شود که لوازم کارواش صنعتی نامیده می شوند.  این لوازم به چهار وسیله اصلی و دو وسیله کمکی تقسیم می شود که عبارتند از:

  • وسایل اصلی: کف­ ساز، پمپ و موتور فشار قوی، کمپرسور هوا، جاروبرقی
  • وسایل کمکی: شیلنگ، دسته لانس

  لوازم کارواش صنعتی را می توان به صورت یکجا از شرکت­ هایی که در کار تأمین و پخش آنها هستند، تهیه کرد. از جمله آنها شرکت بازرگانی ایران پمپ است که سابقه درخشانی در کار فروش انواع وسایل و تجهیزات کارواش دارد. با مراجعه به وب ­سایت شرکت ایران پمپ می توانید تمام تجهیزات کارواش و لوازم یدکی آن را با جزئیات قیمتی و مشخصات کامل مشاهده کنید. با تهیه لوازم کارواش صنعتی می توانید یک کارواش برای خود دایر کنید و با استخدام چند نیرو کسب و کار مناسبی برای خود ایجاد کنید. فرصت را از دست ندهید و هم اکنون اقدام کنید. اما در اینجا چون صحبت از پمپ کارواش صنعتی و لوازم آن شد، بهتر است نگاهی به آنها داشته باشیم تا با عملکردهای هر یک از اجزا بیشتر آشنا شویم.

  دستگاه کف پاش (کف ­ساز) :

  اولین جزئی که در بین لوازم کارواش صنعتی از آن استفاده می شود، دستگاه کف­پاش برای پاشش قوی کف بر روی تمام سطح با هدف برطرف کردن آلودگی­ها، لک­ها، چربی­های چسبیده به سطح و آلودگی های دیگر می باشد. لازمه عملکرد قوی استفاده از مکانیزمی برای گذاشتن فشار پشت کف می باشد؛ برای این منظور مخزنی در دستگاه تعبیه شده است که از مواد شوینده و آب پر می شود و از طرف دیگر دریچه­ای به این مخزن وجود دارد که هوای فشرده از کمپرسور از طریق آن وارد مخزن می شود. بنابراین حاصل کار، یک مخلوط کف فشار بالاست که کافی است از طریق شیلنگ و دسته لانس به جای موردنظر هدایت شود. در شکل زیر نمونه­های ایرانی ساخته شده از آن با ظرفیت مخزن فلزی ۲۰۰ لیتری نمایش داده شده که توسط شرکت آب نیرو به قیمت مقرون به صرفه­ای ارائه می شود.

  پمپ پیستونی فشارقوی به همراه الکتروموتور:

  دومین جزء مهم از لوازم کارواش صنعتی، پمپ پیستونی از نوع جابجایی مثبت است که به کمک الکتروموتور مناسب شروع به کار کرده و آب ورودی به مخزن پیستون را با حرکت رفت و برگشتی آن در داخل سیلندر به فشار بالای مشخصی رسانده و سپس آنرا در سر سیلندر برای تحویل به خروجی آماده می کند. در خروجی، آب فشار بالا از طریق شیلنگ متصل شده به خروجی پمپ کارواش برتولینی به دسته لانس انتقال می یابد. در انتها نیز با کمک دسته لانس آب بر سطح شستشوشده با کف­ساز پاشیده شده و آنرا از کف سیاه و چرک­ آلود پاک می کند. دو نمونه معروف و مشهور از پمپ پیستونی، پمپ کارواش اینتر و پمپ کارواش برتولینی هستند که توسط ایران پمپ با خدمات پس از فروش عرضه می شود و در شکل­های زیر نشان داده شده اند.

  کمپرسور باد:

  کمپرسور هوای فشرده می تواند هم به صورت مجزا و هم به صورت ترکیب شده با کف­پاش استفاده شود. در حالت مجزا از قدرت فشار هوای تولیدی آن در خروجی برای کندن و پراکنده­کردن گرد و غبار و ذرات ریز که بر روی سطح یا داخل وسیله (مثل خودرو) قرار دارد استفاده می شود. در حالت ترکیبی نیز خروجی هوای آن به کف­ساز داده می شود. بهتر است ابتدا هوای فشرده کمپرسور به کف­پاش هدایت شود و سپس قبل از استفاده از کف­پاش از کمپرسور بر روی سطح یا داخل وسیله استفاده شود. نمونه ای از کمپرسور با مخزن ۲۵۰ لیتری که توسط ایران پمپ عرضه می شود در شکل زیر نشان داده شده است که براحتی با استفاده از چرخ­های زیر بدنه دستگاه قابل جابجایی می باشد.

  جاروبرقی:

  جاروبرق جزء دیگر تجهیزات کارواش صنعتی است که وظیفه نظافت و جمع­آوری آب گل آلود، کف سیاه و چرک و گرد و خاک پخش شده در اطراف را بر عهده دارد. این وسیله که در چهار مدل توسط آب نیرو عرضه می شود، غالباً سه موتوره بوده و دارای قدرت مکش زیادی برای کشیدن مواد مختلف به داخل مخزن خود می باشد.

  شیلنگ و دسته لانس:

  دو وسیله دیگر به عنوان تجهیزات جانبی پمپ کارواش صنعتی وجود دارند که وظیفه حمل و انتقال آب و پاشش آن بر روی سطح را بر عهده دارند. آنها شیلنگ اتصال مخصوص و دسته لانس تفنگ شکل می باشند. شیلنگ­هایی که توسط بازرگانی آب نیرو عرضه می شود و در شکلهای زیر دو نمونه از آنها نشان داده شده است، با طول­های مختلف ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۳۰ متر بوده و حداکثر فشار قابل تحمل ۳۵۰ بار را دارند، به این ترتیب می توان از آنها در فواصل زیاد از پمپ و موتور گرداننده یا کف­ساز استفاده کرد.  دسته لانس نیز از وسایل جانبی دیگر است که وظیفه پاشش مستقیم آب دریافتی از شیلنگ را بر روی سطح  موردنظر به عهده دارد. با استفاده از تفنگی که در قسمت بدنه آن وجود دارد، می توان پاشش آب را کنترل کرد. در شکل های زیر دو نمونه ایتالیایی از دسته لانس نشان داده شده است دارای ظرفیت تحمل فشار ۳۵۰ بار می باشند.  

  منبع :  بازرگانی ایران پمپ www.iran-pump.com 

   

  ۲۱۲۱قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی