اخبار نفت و انرژی
 • قدرتمندتر از گذشته به بازار بر می‌گردیم/ مذاکره‌ای برای تهاتر نفت نداشتیم/ ادامه مذاکرات با آذربایجان؛ در صورت رفع تحریم‌ها

  وزیر نفت در جمع خبرنگاران؛

  وزیر نفت اعلام کرد: من نگران بازارهای از دست رفته نیستم و خریداران نفت هم خود را به یک یا دو فروشنده محدود نمی‌کنند. در صورت لغو تحریم قدرتمندتر از گذشته به بازار بر می‌گردیم، کوتاه‌تر از زمانی که فکر می‌کنید.

  وزیر نفت اعلام کرد: من نگران بازارهای از دست رفته نیستم و خریداران نفت هم خود را به یک یا دو فروشنده محدود نمی‌کنند. در صورت لغو تحریم قدرتمندتر از گذشته به بازار بر می‌گردیم، کوتاه‌تر از زمانی که فکر می‌کنید.

  به گزارش خبرنگار ایلنا، بیژن نامدار زنگنه در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شرکت‌ها با امید زیادی در نمایشگاه حضور دارند، گفت: این نمایشگاه نمایانگر شکست تحریم‌ها علیه صنعت نفت است، چون اگر صنعت نفت زنده نبود شرکت‌ها نمی‌توانستند در این نمایشگاه کاری انجام دهند، تا زمانی که صنعت نفت  فعال و زنده است و سرمایه گذاری می‌کند و برای کالاها و خدمات شرکت‌ها تقاضا می‌دهد، این شرکتها هم زنده هستند.

  زنگنه ادامه داد: البته برای کار بیشتر تقاضا دارند ما هم قبول داریم، اما صنعت نفت نیاز به سرمایه گذاری بیشتر دارد که این سرمایه گذاری هم نیاز به منابع بیشتر دارد که باید در همه سطح نظام تلاش کنیم تا این مجموعه بزرگ که یک ثروت بزرگ کشور است، را صیانت کنیم و طرح‌ها را با اتکا به داخلی‌ها پیش ببریم.

  وی افزود: در پروژه‌های بالادستی نفت در خشکی ۸۰ درصد کالاها خدمات و مهندسی از داخل تهیه می‌شود و در قراردادها در قالب ای پی سی و ای پی دی تصریح شده که حق خرید از خارج ندارند، البته ما در بخش‌هایی ضعف داریم.

   وی درباره بازگشت تولید نفت ایران به بازار پس از لغو تحریم اظهار کرد: من نگران بازارهای از دست رفته نیستم و خریداران نفت هم خود را به یک یا دو فروشنده محدود نمی‌کنند.

  وی تاکید کرد: در صورت لغو تحریم قدرتمندتر از گذشته به بازار بر می‌گردیم، کوتاه‌تر از زمانی که فکر می‌کنید.

  وزیر نفت درباره سخنان اخیر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه صادرات نفت ایران در مدت اخیر افزایش یافته است، گفت: به شدت.

  وی درباره گازرسانی به سیستان و بلوچستان گفت: ظرف ماه‌های اول سال آینده زابل به شبکه وصل می‌شود.

  زنگنه یکی از دلایل تعویق در گازرسانی به سیستان و بلوچستان را تمرکز لوله سازان برای تامین لوله‌های گوره جاسک عنوان کرد و گفت: ظرفیت لوله سازان محدود است و اولویت با گوره جاسک بود. با این حال، گازرسانی داخل شهرها در جریان است و تاخیر جدی ندارد.

  وی احتمال درباره بازگشت نفت ایران به بازار تاکید کرد: بر اساس احتمالات کار می‌کنیم اما اعلام عمومی نمی‌کنم. البته نگران بازیافتن بازارهای از دست رفته نیستیم زیرا اگر تحریم‌ها برداشته شود بازار به سراغ ما می‌آید زیرا به دنبال تنوع در فروشندگان هستند.

  وزیر نفت با اشاره به اینکه در جریان تحریم تجربه‌های جدیدی به دست آوردیم، افزود: در خصوص بازاریابی و انتقال پول در صورت رفع تحریم‌ها در کوتاه‌ترین زمان به شرایط پیش از تحریم می‌رسیم.

  وی در خصوص وضعیت صادرات نفت و رفع تحریم‌ها در دولت جدید آمریکا و ریاست جمهوری جو بایدن گفت: من پیشگو نیستم اما مقامات سیاسی ما پیام‌ها را روشن داده‌اند.

  وزیر نفت همچنین درباره مذاکره برای تهاتر نفت با واکسن کرونا تصریح کرد: مذاکره‌ای برای تهاتر نشده است.

  وی همچنین درباره حمایت‌های وزارت نفت برای از بین رفتن خام‌فروشی پالایشگاه‌های میانی گفت: پالایشگاه‌ها در فروش خود مختارند و تاکنون گزارشی درباره تامین نشدن به‌موقع نیاز واقعی تولیدکنندگان داخلی دریافت نکرده‌ام، البته قیمت دست من نیست و دست بازار است، اما گزارشی دریافت کنم، تلاش می‌کنم خوراک مورد نیاز واحدهای پایین‌دستی به‌موقع و به قیمت متعارف تامین شود.

  زنگنه گفت: من در هر دوره که وزیر نفت بودم همه تلاشم را کردم که جوانان را رشد دهم و استعدادها و افرادی که توانایی تدبیر دارند را رشد دهم که همین نمایشگاه هم زحمتی است که کشیده شده است و ما تلاشم کردیم زمینه‌های رشد را فراهم کنیم.

  وی ادامه داد: اکنون می‌بینید که در شرایط تحریم در حالی که پول زیادی نداشتیم و در سه سال اخیر سرمایه گذاری صنعت نفت ۱۴ میلیارد دلار کاهش یافت، پروژه‌ها اجرایی شدند و ما هنوز زنده‌ایم و رشد کردیم؛ با مشاهده غرفه‌های نمایشگاه هم متوجه می‌شوید که در حال انقباض و از بین رفتن نیستند و این مایه افتخار است.

  وزیر نفت در ادامه درباره وضع استخدام در وزارت نفت، اظهار داشت: اکنون برنامه‌ای برای استخدام رسمی نداریم اما قراردادهای مدت موقت و مدت معیین وجود دارد و افراد ارزیابی می‌شوند و اکنون هم اگر کسی هست باید در تارنمای وزارت نفت برای ارزیابی ثبت نام کند.

   زنگنه در پاسخ به ایلنا درباره برنامه قراردادی در توسعه میادین نفت و گاز خزر به خصوص  آذربایجان خاطرنشان کرد: پیش از تحریم‌ها، با جمهوری آذربایجان پیشرفت‌های خوبی داشتیم که با تحریم‌ها دچار اشکال شد اما اگر تحریم‌ها برطرف شود این مشکلات نیز حل خواهد شد.

  وی ادامه داد:  فاز ۱۱ برای زمستان سال آینده به برداشت ۱۵ میلیون متر مکعب می‌رسد. 

  زنگنه درباره وضعیت توسعه فرزاد هم گفت: جکت میدان گازی فرزاد هم در حال ساخت است و حفاری در این میدان گازی احتمال دارد سال آینده آغاز شود.

  وی تاکید کرد: هم‌اکنون میدان‌های نفتی و گازی زیادی وجود دارد و فشارافزایی‌های پارس جنوبی و بازسازی و نوسازی تاسیاست نفت مانده است که باید انجام شود؛ هرچند اجازه ندادیم کار در دوران تحریم بخوابد اما در حداقل‌ها کار کردیم.

  وزیر نفت در پایان با اشاره به افزایش مصرف گاز طبیعی در کشور و تاکید بر صرفه‌جویی، گفت: هم‌اکنون گاز طبیعی با فشار بالایی که به وزارت نفت آمد تامین می‌شود و جز در مقطع کوتاهی و در یک شب، باقی گازرسانی به نیروگاه‌ها اداره شد و از حالا هم اگر مردم صرفه‌جویی کنند مشکلی نیست.

  زنگنه یادآور شد: مسئله این بود که مصرف مردم غیرقابل پیش‌بینی بود و فقط در استان تهران ۱۵ درصد افزایش مصرف داشتیم و این رقم بسیار بالایی است. اگر قرار باشد سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب به مصرف اضافه شود باید از کجا تامین کنیم؟ مگر می‌توان سالانه ۳۰ میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری کرد بدون اینکه تولید ملی بالا برود؟قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی