اخبار بازار ارز
 • اروپا هم دلار را کنار می‌گذارد/ تحریم‌های ایران درس عبرت اروپا شد

  اروپایی‌ها در حال تدوین طرحی هستند که از وابستگی اقتصاد منطقه خود به دلار کم و موقعیت جهانی یورو را تقویت کنند.

  به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، کمیسیون اروپا که از تحریم‌های یک جانبه آمریکا در دولت ترامپ خسته شده است، بر روی طرحی کار می‌کند تا از استقلال مالی و اقتصادی خود حمایت کند و از وابستگی این بلوک به دلار آمریکا بکاهد.

  به گزارش روزنامه فایننشیال تایمز، این سیاست به زودی در هفته آینده تصویب می‌شود.  مقامات اروپایی تاکید دارند که «بازار‌های مالی جهان بیش از اندازه به دلار آمریکا اتکا دارند.»

  بروکسل با توجه به درس‌هایی که از همه گیری کرونا گرفته است، تلاش می‌کند تا راه‌هایی برای تقویت موقعیت یورو در جهان بیابد.  بر اساس پیش نویس طرح کمیسیون اروپا، استفاده بیشتر از یورو در بازار‌های مالی می‌تواند از اقتصاد در برابر شوک‌های مبادلات ارز محافظت کند و انعطاف پذیری سیستم مالی بین المللی را تامین کند و از آسیب پذیری اقتصاد جهان بکاهد. اقداماتی که موقعیت یورو را تقویت می‌کنند شامل بررسی قوانین شاخص‌های مالی اتحادیه اروپا و ترغیب آن به استفاده از یورو به جای دلار است.

  این طرح قرار است روز سه شنبه تنها یک روز پیش از مراسم تحلیف جو بایدن منتشر شود. درحالی که مقامات اروپایی پیش از این از روی کار امدن دولت جدید در آمریکا ابراز امیدواری کرده بودند، اما این طرح نشان می‌دهد آن‌ها برای بدتر شدن اوضاع آماده می‌شوند.

  این طرح نشان می‌دهد بروکسل در مورد آسیب پذیری در برابر محدودیت‌های اقتصادی برون مرزی آمریکا نگران است. همانند آنچه در مورد ایران پس از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌ها علیه این کشور اتفاق افتاد.


قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی