اخبار خودرو
 • خودرو‌هایی که بیش از ۲ سال احتکار شده بود، سر از بازار درآورد! / آیا قیمت خودرو حباب دارد؟

  شجاعی در گفتگو با دانشجو مطرح کرد؛

  کارشناس صنعت خودرو گفت: سیاست‌های غلط تنظیم بازار خودرو و عملکرد ضعیف خودروسازان، باعث احتکار ۲ ساله خودرو‌هایی شد که هم اکنون با تقویت نسبی ارزش ریال روانه بازار شده‌اند.

  مرتضی شجاعی؛ کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو درباره آخرین وضعیت بازار خودرو گفت: با ورود به سال 1399 و پس از افزایش‌های مستمر قیمت خودرو در بازار آزاد، تقاضای سرمایه‌ای در بازار تشدید شد و عملاً بخش عمده‌ای از مصرف‌کنندگان واقعی از بازار خودروهای صفر کیلومتر حذف شدند.

   

  وی با بیان اینکه طرح‌هایی همچون قرعه‌کشی نیز در سامان‌دهی بازار خودرو توفیقی نداشتند، افزود: می‌توان مدعی شد، ورود صرف شورای رقابت و وزارت صمت از اردیبهشت سال جاری به حوزه تنظیم بازار خودرو با تمرکز بر قیمت‌گذاری و ناتوانی در رفع پارامترهای تشدید کننده التهاب بازار، نرخ‌های موهومی را در مهرماه سال جاری رقم زد.


  بیشتر بخوانید:

  عرضه خودرو در بورس کالا اعتماد مردم را بازمی‌گرداند؟ / وزارت صمت مشکل بازار خودرو را به گردن دیگران نیاندازد

  خودروسازان بعد از ۳۰ ماه تحریم شرایط اورژانسی بازار را درک نمی‌کنند / در این شرایط چه خودرویی بخریم؟


  این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به ریزش‌های اخیر قیمت در بازار خودرو گفت: تعدیل نسبی نرخ خودرو در بازار، محصول عملکرد متولیان تنظیم بازار خودرو نیست؛ بلکه این اتفاق ناشی از تقویت نسبی ارزش ریال از ابتدای آبان‌ماه بوده و چون خریداری به معنای متقاضی واقعی در بازار خودرو وجود نداشته، رکود توام با ترکیدن حباب قیمت خودرو تشدید شده است.

   

  شجاعی با بیان اینکه سیاست‌های غلط تنظیم بازار خودرو و عملکرد ضعیف خودروسازان، باعث احتکار 2 ساله خودروهای داخلی شد، گفت: احتکار خودروهای صفر کیلومتر داخلی، حاکی از اطمینان خاطر محتکران نسبت به سیاست‌گذاری‌های نسنجیده و التهاب‌آفرین متولیان تنظیم بازار، چشم‌انداز افت ارزش ریال و ناتوانی خودروسازان در تأمین خودروی کف بازار بود. این خودروها در شرایط کنونی سر از بازار آزاد درآورده‌اند و موجب تقویت طرف عرضه شده‌اند.

   

  وی در پایان درباره آینده بازار خودرو گفت: همچنان قیمت خودرو به ویژه خودروهای خارجی در بازار حباب قابل توجهی دارد و در صورت تثبیت شاخص‌های کلان اقتصادی و شکل‌گیری انتظارات مثبت ، رکود سنگین در معاملات توام با ریزش در انتظار بازار خودرو است.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی