شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • قوت گرفتن احتمال عضویت دائم ایران در شانگهای

  کارشناس مسائل بین الملل گفت: گسترش روابط رقبای آمریکا به دلیل تحریم های این کشور در قبال آنهاست، لذا بعید به نظر نمی‌رسد که جمهوری اسلامی ایران به عضویت دائم شانگهای در بیاید.
  قوت گرفتن احتمال عضویت دائم ایران در شانگهای

  به گزارش مشرق، «حسن عابدینی»، کارشناس مسائل بین الملل، درباره احتمال نهایی شدن عضویت ایران در سازمان شانگهای، گفت: دهه دوم قرن بیست و یکم به سبب تحولاتی که در هندسه نوین قدرت ایجاد شده، آرام آرام قدرت از غرب به شرق در حال تغییر است و به همین دلیل اتحادیه‌های منطقه‌ای هم در شرق جغرافیایی روز به روز در حال گسترش است.

  بیشتر بخوانید:

  قطار رسانه‌ای ضد انقلاب در مواجهه با قرارداد ایران و چین روی چه ریلی حرکت کرد؟

  عابدینی ادامه داد: همان حالتی که در دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰ در دو سوی آتلانتیک اتفاق افتاد و اتحادیه‌های منطقه‌ای مانند اتحادیه اروپا شکل گرفت، اکنون همین موضوع در شرق هم در حال روی دادن است و  یکی از اتحادیه‌های پر قدرت که می‌تواند در آینده هندسه نوین قدرت جهانی موثر واقع شود، شانگهای است.

  بیشتر بخوانید:

  دویچه‌وله: توافق ایران ــ چین می‌تواند تحریم‌ها را خنثی کند

  وی افزود: اتحادیه شانگهای از نظر جمعیتی که در برمی‌گیرد اهمیت دارد، همچنین از جهت سرمایه و توان اقتصادی که دارد از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا که یک اقتصاد جهانی مانند چین در آن عضویت دارد؛ این اتحادیه از جهت فناوری بسیار پرقدرت است و دست کم دو عضو دائم شورای امنیت یعنی روسیه و چین در آن هستند، به همین دلیل در حوزه تصمیم‌گیری‌های بین المللی هم بسیار تاثیر گذار است.

  عابدینی با بیان اینکه شانگهای جغرافیای بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود،گفت: آمریکا و غرب هرچه تلاش کردند تا زمینه برای فشار به رقبای خود را فراهم کنند، منجر به نزدیک‌تر شدن این رقبا به یکدیگر شدند.

  وی با بیان اینکه اکنون تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر ضد چین، روسیه و ایران اعمال می‌شود، تصریح کرد: این موضوع خود به خود موجب نزدیکی این کشورها به یکدیگر می‌شود و از حالت ائتلاف موقت به یک اتحاد راهبردی می‌رسند، بنابراین باید منتظر باشیم که در آینده روابط کشورهای رقیب آمریکا روز به روز تنگاتنگ‌تر شود.

  این کارشناس مسائل بین‌المللی در پایان با بیان اینکه به نظر می‌رسد تنها کشورهایی که مخالف شکل گیری اتحادیه‌هایی مانند شانگهای هستند، آمریکاست، اظهار کرد: بهتر شدن روابط کشورهای رقیب آمریکا با یکدیگر به دلیل شرایط بین المللی و فشارهای ظالمانه‌ای است که واشنگتن به رقبای خود وارد می‌کند، لذا بعید به نظر نمی‌رسد که جمهوری اسلامی ایران به عضویت دائم شانگهای در بیاید.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی